Izrael zavrhl příměří a útočí na Gazu, stovky mrtvých a raněných

Jeruzalém - Izraelské nálety proti cílům radikálního palestinského hnutí Hamas v Pásmu Gazy si za poslední čtyři dny vyžádaly už sto mrtvých a přes 670 zraněných. Většina z nich jsou údajně civilisté. S odvoláním na palestinské ministerstvo zdravotnictví to uvedl izraelský list Haarec. Izrael reaguje na raketové útoky na své území a v přípravě na možnou pozemní ofenzivu přesunul na hranici Pásma Gazy tři pěchotní brigády. Izraelský premiér dnes operaci hájil a prohlásil, že mezinárodní tlak nezabrání pokračování akce proti militantům.

Izraelské nálety na Gazu nepolevují

Celkem již izraelská armáda povolala 33.000 záložníků. Tři pěchotní brigády, které jsou nyní na hranicích Pásma Gazy, by v následujících dnech mělo prý posílit ještě několik dalších.

Podle armádního mluvčího Petera Lernera dopadly dvě střely odpálené z Libanonu nedaleko hranic. žádné oběti nejsou hlášeny. Izraelci údajně palbu opětovali. "Izraelská armáda je připravena k boji také na severní frontě," dodal Lerner. Není však prý zatím jasné, zda útok z Libanonu byl spíše symbolický, nebo zda šlo o "něco zásadnějšího".

Varovné sirény dnes poprvé zněly v přístavním městě Haifa, které leží více než 160 kilometrů severně od Pásma Gazy. Podle listu Haarec zemřela při útěku do krytu pravděpodobně na infarkt asi sedmdesátiletá žena. Palestinské rakety dnes ale dopadly také na město Ašdod, asi 30 kilometrů jižně od Tel Avivu. Zasáhly čerpací stanici, jejíž výbuch a následný požár vážně zranil jednoho muže.

Ozbrojené křídlo organizace Hamas, brigády Kásam, varovalo letecké společnosti, že má v úmyslu ostřelovat Ben Gurionovo mezinárodní letiště (BGA).

Psali jsme:  

Americký prezident Barack Obama dnes v telefonickém rozhovoru s premiérem Benjaminem Netanjahuem nabídl, že by Washington mohl hrát roli zprostředkovatele při jednání o příměří. Netanjahu však již ve čtvrtek večer po šestihodinové poradě bezpečnostní rady státu oznámil, že vláda podnikne "další kroky" vojenské operace. Už dříve prohlásil, že příměří "není na pořadu dne". Také hnutí Hamas uvedlo, že boje může vést po dobu několika měsíců až "do úplného konce".

Velvyslanec USA v Izraeli Dan Shapiro dnes uvedl, že Izrael má plnou podporu Spojených států i v případě pozemní ofenzivy. Zdůraznil ovšem, že "nikdo takovou pozemní ofenzivu nechce".

Egyptské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že se pokouší dojednat příměří mezi Izraelem a Palestinou. Vede prý "intenzivní rozhovory", které by mohly vést k ukončení konfliktu. Egypt dojednal příměří už v roce 2012. Po svržení prezidenta Muhammada Mursího však vztahy mezi Egyptem a Hamasem značně ochladly. Agentura DPA napsala, že nový prezident Abdal Fattáh Sísí považuje Hamas za zdroj nestability v regionu.

Izraelské útoky na Pásmo Gazy odsoudilo několik muslimských zemí včetně Egypta a Turecka. Maroko slíbilo Palestincům pomoc v přepočtu 100 milionů Kč, Katar prý pošle v přepočtu jednu miliardu Kč. Vysoký počet civilních obětí podrobila kritice také vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová.

Tisícovky propalestinských demonstrantů dnes vyšly do ulic Londýna a Paříže a volaly po ukončení izraelských úderů v Gaze. V britské metropoli několik tisíc lidí zablokovalo ulice kolem izraelské ambasády. Nesli transparenty s výzvami jako "Svobodu pro Palestinu". Podle policie byl protest převážně pokojný.

Menší demonstrace se konala v Paříži před francouzským ministerstvem zahraničí, kde se sešla zhruba stovka lidí mávajících palestinskými vlajkami.

Sledujte situaci, vyzvalo MZV ČR

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje před cestami i během pobytu v Izraeli sledovat bezpečnostní situaci v zemi. Současná situace je na většině míst uspokojivá, zůstává však dlouhodobě ovlivněna jak izraelsko-palestinským konfliktem, tak i aktuálním vývojem v regionu, který může mít na bezpečnostní situaci v Izraeli bezprostřední vliv. Ministerstvo zahraničních věcí dlouhodobě nedoporučuje občanům ČR cestovat do Pásma Gazy, kde je bezpečnostní situace velice riziková a možnost poskytnout zde pomoc v nouzi je omezená, či nemožná.

Vzhledem ke zvýšenému počtu raketových útoků na Izrael z pásma Gazy za poslední 2 týdny nedoporučujeme pohyb na izraelském území hraničícím s pásmem Gazy, a to v okruhu 40 km. V důsledku aktuálně se vyskytujících násilných střetů ve východní části Jeruzaléma je potřeba dbát zvýšené opatrnosti i při návštěvě historických památek starého města, především v oblasti Chrámové hory. Zvýšené opatrnosti je třeba dbát v oblasti izraelsko-libanonských hranic, Golanských výšin a na jihu v oblasti hranic Izraele s Egyptem.

Užitečné informace, jak se zachovat během mimořádných situací v zemi (zemětřesení, požáry a jiné nenadálé situace), naleznete na stránkách izraelské civilní obrany - Home Front Command, v anglickém jazyce http://www.oref.org.il/894-en/Pakar.aspx, telefonní číslo 104. Občané ČR, kteří se v Izraeli ocitli v nouzi, se mohou obrátit na nouzovou linku Velvyslanectví České republiky v Tel Avivu na čísle 052-328 6622 (00972 52 328 6622 z mezinárodní volací sítě). Po dobu pobytu Vám doporučujeme zaregistrovat se v databázi cestovatelů DROZD.

Při cestování po Západním břehu řeky Jordán doporučuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR občanům maximální opatrnost. V každém případě je třeba, pokud to situace vyžaduje, respektovat doporučení či nařízení izraelských a/nebo palestinských bezpečnostních složek. Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje sledovat aktuální bezpečnostní situaci, v případě jejího zhoršení se doporučuje kontaktovat Styčný úřad v Ramalláhu, který poskytne podrobnější informace.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

18.09.2021 18:50 Omluva nestačí, řekl dnes Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel v…

Exploze v Afghánistánu si vyžádaly nejméně dva mrtvé a 19 zraněných

18.09.2021 12:52 Nejméně dva mrtvé a 19 zraněných si dnes v Dželálábádu na východě Afghánistánu vyžádala série…

Tálibán tvrdí, že řeší problémy, kvůli nimž jsou státní zaměstnanci bez…

16.09.2021 21:32 Nová afghánská vláda se snaží vyřešit řadu problémů, kvůli kterým zaměstnanci ve veřejném sektoru…

Členové Tálibánu se po obsazení prezidentského paláce v Kábulu poprali

15.09.2021 21:26 Mezi vůdci islamistického hnutí Tálibán, které od srpna vládne Afghánistánu, údajně propukl koncem…

Pákistánský vrtulník zachránil dva české horolezce

15.09.2021 07:32 Vrtulník pákistánské armády dnes ráno převezl do bezpečí české horolezce Jakuba Vlčka a Petra Macka…

Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků

14.09.2021 19:32 Deset let od propuknutí války v Sýrii situace v zemi stále není bezpečná pro návrat uprchlíků.…

Záchrana českých horolezců v Pákistánu dnes končí, vrtulník je vyzvednout…

14.09.2021 18:05 Záchrana dvou českých horolezců a jejich pákistánského kolegy bude v Pákistánu pokračovat ve středu…

Dva čeští horolezci zahájili v Pákistánu sestup

14.09.2021 09:55 Dva čeští horolezci a jejich pákistánský kolega, kteří uvázli v 6900 metrech na hoře Rakapoši v…

V Pákistánu odložili záchranu uvězněných českých horolezců. Situaci…

13.09.2021 22:01 Aktualizováno Záchranáři, kteří se snaží vyprostit dva české horolezce a jejich pákistánského kolegu z hory…

Afghánistánu podle OSN hrozí hlad, situaci komplikují obavy z vlády…

13.09.2021 17:22 Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyzval účastníky ženevské konference k Afghánistánu k…

Související:

Právě se děje

reklama