Válka v Gaze pokračuje, desítky mrtvých. Zasedla Rada bezpečnosti +VIDEO

Jeruzalém - K okamžitému zastavení bojů mezi Izraelem a palestinskými radikály dnes vyzvala Rada bezpečnosti OSN. Konflikt si za dnešní den vyžádal nejméně tři desítky obětí. Izrael již pět dnů ostřeluje Pásmo Gazy, odkud hnutí Hamas odpaluje rakety na izraelské území. Exploze dnes otřásly i Jeruzalémem. Britský ministr zahraničí William Hague oznámil, že chce o ukončení bojů v Gaze jednat v neděli se svými kolegy z USA, Německa a Francie. Izrael ale vojenskou kampaň pod mezinárodním tlakem nehodlá a mezitím vyzval obyvatele severní Gazy, aby oblast kvůli chystaným útokům opustili.

Izraelské nálety na Gazu nepolevují

RB OSN chce, aby znesvářené strany přistoupily na příměří z listopadu 2012, které uklidnilo tehdejší napětí mezi Izraelem a Hamasem. Patnáctičlenný vrcholný orgán OSN rovněž vyjádřil obavy o bezpečnost civilistů v Izraeli i Pásmu Gazy a vyzval k dodržování mezinárodních humanitárních závazků včetně ochrany civilistů.

Večer izraelská armáda ohlásila, že se chystá v nadcházejících 24 hodinách soustředit útoky na severní Gazu, proto by ji měli "pro svou vlastní bezpečnost" opustit tamní obyvatelé. Z oblasti prý radikálové ostřelují Tel Aviv.

Podle DPA již přišlo o život celkem nejméně 127 Palestinců a dalších více než 930 bylo zraněno. Podle palestinských zdrojů je mezi oběťmi nejméně 81 civilistů včetně 25 dětí, uvedla agentura Reuters. V Izraeli palestinské střely dosud i díky protiraketovému systému Iron Dome nikoho nezabily, zranily jen asi desítku lidí. Armáda nově zprovoznila osmou baterii raketového deštníku.

Britský ministr zahraničí William Hague dnes označil situaci za "velmi znepokojivou". Ještě dnes hodlá krizi telefonicky konzultovat s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem. Londýn přitom dosud vyjadřoval jen bezpodmínečnou podporu Izraeli. Premiér David Cameron po prvních úderech Izraele v Pásmu Gazy odsoudil "šokující" útoky Hamasu proti izraelským civilistům a zdůraznil právo Izraele na sebeobranu.

"Potřebujeme rychlou a společnou mezinárodní akci, která povede k zastavení bojů jako v roce 2012. Bude o tom zítra (v neděli) ve Vídni jednat s (ministry zahraničí USA, Francie a Německa) Johnem Kerrym, Laurentem Fabiusem a Frankem-Walterem Steinmeierem," uvedl Hague v prohlášení. Nedělní schůzka se uskuteční na okraj rozhovorů o kontroverzním íránském jaderném programu.

Zdroj: YouTube

Izrael se rovněž připravuje na možnou pozemní ofenzivu, pokud letecké údery nedokážou zastavit palestinské ostřelování Izraele. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek uvedl, že jeho země nepodlehne mezinárodnímu tlaku na zastavení vojenské ofenzivy v pásmu Gazy. K příměří vyzvaly Spojené Státy, ale také například země visegrádské čtyřky.

Do Káhiry dnes přiletěl řešit situaci v Pásmu Gazy, kde žije na dva miliony obyvatel, bývalý britský premiér Tony Blair, který je emisarem OSN, USA, Ruska a EU pro Blízký východ. V pondělí se v Káhiře také uskuteční mimořádná schůzka ministrů zahraničí členských zemí Ligy arabských států. Podle agentury AP vyzvou mezinárodní společenství k tlaku na Izrael.

Na počátku současné krize byl únos a vražda tří izraelských studentů. Následoval únos a upálení šestnáctiletého Palestince.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje před cestami i během pobytu v Izraeli sledovat bezpečnostní situaci v zemi. Současná situace je na většině míst uspokojivá, zůstává však dlouhodobě ovlivněna jak izraelsko-palestinským konfliktem, tak i aktuálním vývojem v regionu, který může mít na bezpečnostní situaci v Izraeli bezprostřední vliv. Ministerstvo zahraničních věcí dlouhodobě nedoporučuje občanům ČR cestovat do Pásma Gazy, kde je bezpečnostní situace velice riziková a možnost poskytnout zde pomoc v nouzi je omezená, či nemožná.

Vzhledem ke zvýšenému počtu raketových útoků na Izrael z pásma Gazy za poslední 2 týdny nedoporučujeme pohyb na izraelském území hraničícím s pásmem Gazy, a to v okruhu 40 km. V důsledku aktuálně se vyskytujících násilných střetů ve východní části Jeruzaléma je potřeba dbát zvýšené opatrnosti i při návštěvě historických památek starého města, především v oblasti Chrámové hory. Zvýšené opatrnosti je třeba dbát v oblasti izraelsko-libanonských hranic, Golanských výšin a na jihu v oblasti hranic Izraele s Egyptem.

Izraelský protiraketový systém Iron Dome (Železná kupole) dosáhl od pondělní noci téměř 90procentní úspěšnosti v zachycování střel vypálených z Pásma Gazy. Obranný systém Iron Dome se aktivuje pouze v případě, jsou-li ohroženy obydlené oblasti, a to především z důvodu vysokých nákladů na pořízení raket. Jedna stojí údajně kolem 50 000 dolarů (zhruba jeden milion korun). Iron Dome vyvinul Izrael za finanční pomoci USA, které dosud do systému investovaly téměř 700 milionů dolarů.

Systém pomocí radaru rozpozná letící objekt a upozorní na něj odpalovací zařízení, které vypustí raketu a v ideálním případě zneškodní nepřátelskou střelu ještě ve vzduchu. Mobilní systém, který je podle informací izraelské armády možné přesunout během několika málo hodin, je v provozu od jara 2011, uvedla Česká televize.

Zdroj: YouTube

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

18.09.2021 18:50 Omluva nestačí, řekl dnes Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel v…

Exploze v Afghánistánu si vyžádaly nejméně dva mrtvé a 19 zraněných

18.09.2021 12:52 Nejméně dva mrtvé a 19 zraněných si dnes v Dželálábádu na východě Afghánistánu vyžádala série…

Tálibán tvrdí, že řeší problémy, kvůli nimž jsou státní zaměstnanci bez…

16.09.2021 21:32 Nová afghánská vláda se snaží vyřešit řadu problémů, kvůli kterým zaměstnanci ve veřejném sektoru…

Členové Tálibánu se po obsazení prezidentského paláce v Kábulu poprali

15.09.2021 21:26 Mezi vůdci islamistického hnutí Tálibán, které od srpna vládne Afghánistánu, údajně propukl koncem…

Pákistánský vrtulník zachránil dva české horolezce

15.09.2021 07:32 Vrtulník pákistánské armády dnes ráno převezl do bezpečí české horolezce Jakuba Vlčka a Petra Macka…

Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků

14.09.2021 19:32 Deset let od propuknutí války v Sýrii situace v zemi stále není bezpečná pro návrat uprchlíků.…

Záchrana českých horolezců v Pákistánu dnes končí, vrtulník je vyzvednout…

14.09.2021 18:05 Záchrana dvou českých horolezců a jejich pákistánského kolegy bude v Pákistánu pokračovat ve středu…

Dva čeští horolezci zahájili v Pákistánu sestup

14.09.2021 09:55 Dva čeští horolezci a jejich pákistánský kolega, kteří uvázli v 6900 metrech na hoře Rakapoši v…

V Pákistánu odložili záchranu uvězněných českých horolezců. Situaci…

13.09.2021 22:01 Aktualizováno Záchranáři, kteří se snaží vyprostit dva české horolezce a jejich pákistánského kolegu z hory…

Afghánistánu podle OSN hrozí hlad, situaci komplikují obavy z vlády…

13.09.2021 17:22 Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyzval účastníky ženevské konference k Afghánistánu k…

Související:

Právě se děje

reklama