VIDEO: Ostřelování Gazy pokračuje, Izrael chystá vojsko k "tvrdému úderu"

Jeruzalém - Izrael dnes pokračuje v leteckých úderech a ostřelování Pásma Gazy ovládaného radikálním palestinským hnutím Hamas. Sedmý den tak reaguje na raketové útoky směřující z pásma na území židovského státu, uvedla agentura AFP. Přes noc dopadlo na Izrael přes 20 raket, izraelská armáda rovněž sestřelila jeden bezpilotní letoun. Na diplomatickém poli se mezitím stupňuje úsilí nalézt řešení krize.

Izraelské nálety na Gazu nepolevují

Nejnovější údery zasáhly především pozice brigád Kásam, což je ozbrojené křídlo Hamasu. Podle agentury AFP se obešly bez obětí. List Jerusalem Post napsal, že armáda se v noci na dnešek zaměřila na základny Hamasu, včetně budovy, kterou využíval jeden z představitelů tohoto hnutí ve městě Bajt Lahíja na severu Pásma Gazy. Mezi cíli byly podle armády také sklady zbraní a munice.

Představitel izraelské armády citovaný agenturou Reuters již dříve uvedl, že zřejmě v oblasti tohoto města vojsko "tvrdě udeří". Podle OSN z Bajt Lahíje utekla zhruba čtvrtina ze 70.000 obyvatel.

Během neděle bylo na Izrael vypáleno více než 130 raket, 22 jich zachytil a zničil protiraketový systém Iron Dome. Ten je nastaven tak, aby zneškodnil rakety směřující na obydlené oblasti, ostatní nechá dopadnout na otevřená prostranství. Od chvíle, kdy izraelští vojáci zahájili minulé úterý operaci Protective Edge (Ochranné ostří), bylo z Pásma Gazy na území židovského státu vypáleno nejméně 980 raket.

Dvě rakety vypálené z území Sýrie dnes dopadly také na Golanské výšiny, území, které Izrael okupuje od šestidenní války v roce 1967. Útok si nevyžádal si žádná zranění.

V noci na dnešek armáda sestřelila bezpilotní letoun vyslaný z Pásma Gazy, který se pohyboval u pobřeží na jihu Izraele. Podobný stroj byl použit vůbec poprvé od začátku tohoto konfliktu, poznamenala agentura AP. Hnutí Hamas uvedlo, že na území Izraele dnes vypustilo přinejmenším tři bezpilotní letouny. Izraelská armáda ale trvá na tom, že byl pouze jeden.

Podle palestinského ministerstva zdravotnictví dosud zahynulo nejméně 184 Palestinců. Více než 1280 lidí prý bylo zraněno. Nemocnice v Gaze údajně hlásí nedostatek léků a vybavení. Některá zdravotnická zařízení prý nejsou schopna zajistit odpovídající léčbu některých druhů poranění.

Zdroj: YouTube

Počet mrtvých v noci na dnešek překonal počet obětí posledních velkých násilných střetů mezi Izraelci a Palestinci v listopadu 2012. Podle izraelské lidskoprávní organizace Betselem tehdy zemřelo 167 lidí.

Egyptská vláda dnes večer předložila návrh na uzavření příměří mezi Izraelem a Hamasem. Pokud by ho obě strany přijaly, mělo by začít platit od úterý osmi hodin SELČ. Egypt navrhuje okamžité ukončení vojenských akcí a otevření hraničních přechodů do Pásma Gazy za účelem zásobování obyvatelstva. Po 48 hodinách by pak chtěl Egypt zprostředkovat další nepřímé rozhovory obou stran konfliktu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu podle listu Haarec oznámil, že egyptský návrh projedná bezpečnostní rada státu na svém zasedání v úterý ráno v šest hodin SELČ. Také přední představitel Hamasu Ismáíl Haníja uvedl, že jeho organizace je otevřena všem iniciativám, které povedou k ukončení násilí.

Liga arabských států (LAS) vyzývá mezinárodní společenství, aby Palestince v Pásmu Gazy ochránilo a zastavilo izraelské nálety.

"Vyzýváme všechny strany, aby zachovaly maximální zdrženlivost, vyhnuly se obětem a nastal klid," prohlásila dnes mluvčí ministryně zahraničí EU Maja Kocijančičová. Bez bližších podrobností dodala, že EU je v kontaktu s jednotlivými stranami v regionu a snaží se dosáhnout okamžitého příměří.

V úterý přiletí do Egypta podle místních médií americký ministr zahraničí John Kerry. Bude prý jednat s egyptskými politiky o možnostech dojednání příměří. Šéf americké diplomacie návštěvu zatím nepotvrdil. Zprostředkování v jednání s Hamasem Kerry nicméně už v neděli nabídl v telefonickém rozhovoru také izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi.

Jeden Palestinec dnes přišel o život i na Západním břehu Jordánu nedaleko města Hebron. Jde o první palestinskou oběť v této oblasti od začátku nynějšího konfliktu. Asi dvacetiletý Munír Ahmad Badarín byl podle palestinských médií postřelen izraelskými vojáky během střetu s Palestinci. Následkům zranění podlehl později v nemocnici.

Vojáci rovněž přes noc zadrželi na Západním břehu 23 Palestinců. Je mezi nimi údajně i pět občanů Hebronu napojených na Hamas, kteří by mohli být zapleteni do únosu a vraždy tří izraelských studentů v polovině června.

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Volby v Německu vyhrála SPD, rozdíl oproti CDU/CSU je ale minimální

27.09.2021 21:17 Německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté (SPD) vedení kancléřským kandidátem Olafem…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Vláda schválila i přes nesouhlas ČSSD návrh rozpočtu. Platy porostou méně

27.09.2021 17:08 Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

V Dubaji je nošení roušek povinné uvnitř i venku, striktně se dbá na…

27.09.2021 13:36 V Dubaji musí mít lidé roušky nasazené ve vnitřních prostorách, povinné jsou také venku. V hotelích…

Palestinské úřady: Izraelští vojáci zabili na Západní břehu čtyři…

26.09.2021 11:33 Izraelské síly dnes zabily nejméně čtyři Palestince při zásahu na okupovaném Západním břehu Jordánu…

Tálibán tvrdil, že se změnil. Pak pověsil na jeřáb mrtvé tělo

25.09.2021 18:52 Aktualizováno Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

MONITOR: Biden slibuje tvrdý postup, na Tálibán však nemusí fungovat

25.09.2021 10:30 Americký prezident Joe Biden ve svém úterním projevu na Valném shromáždění OSN přednesl nezbytnou…

Válka v Sýrii si podle nové bilance OSN vyžádala přes 350 tisíc mrtvých

24.09.2021 18:22 Nejméně 350.209 lidí přišlo v uplynulých deseti letech o život v syrské občanské válce. Uvedl to…

Experti radí izraelské vládě zpřísnit opatření proti koronaviru

24.09.2021 12:20 Experti, kteří radí izraelské vládě v otázkách epidemie koronaviru, doporučili znovu zavést některá…

Kolik stojí lidský život? V Afghánistánu někdy i pouhé 3100 korun

23.09.2021 21:58 Britská organizace zveřejnila poprvé informace o odškodněních pro příbuzné stovek afghánských…

Činy Tálibánu zatím nesvědčí o tom, že by se hnutí změnilo, tvrdí…

22.09.2021 09:18 Činy Tálibánu z poslední doby nesvědčí o tom, že by se hnutí oproti své minulosti příliš změnilo.…

Většina Palestinců chce rezignaci prezidenta Abbáse

21.09.2021 19:01 Skoro 80 procent Palestinců si podle nového průzkumu veřejného mínění přeje, aby prezident Mahmúd…

Tálibán zveřejnil seznam náměstků ministrů nové vlády, ani mezi nimi…

21.09.2021 13:41 Islamistické hnutí Tálibán jmenovalo náměstky ministrů nové afghánské vlády, kterou vytvořilo poté,…

Související:

Právě se děje

reklama