Izrael schválil příměří, radikální Hamas ho odmítl a zaútočil

Jeruzalém - Česká republika nemá kapacity, které by mohly být pro řešení tohoto konfliktu považovány za strategické. Může ale přispět k řešení. První, co by měla ČR udělat, je přestat argumentovat "...to zavinili Američané..." To platí ovšem nejenom pro českou politickou garnituru. Zatím jsme, do všech válek někdy šli společně - více či méně reptajíc, někdy až příliš horlivě. Tedy nesme odpovědnost společně, i když se něco nepodaří na 100%. Jenom jednota euroatlantické společnosti a skutečně jednotný postoj může být oporou novému iráckému režimu. Ten musí i pod naším tlakem respektovat zásady demokratického řízení státu. Nebo alespoň v maximálně možné úrovni. Pokud to se podaří, ISIL ztratí důležitou podporu místního obyvatelstva.

Ilustrační foto

Rakety vypálené z Gazy začaly na izraelské území opět dopadat již asi hodinu po izraelském oznámení o schválení příměří. Nedlouho po poledni pak izraelský premiér vojákům nařídil obnovit letecké údery. "Izraelské jednotky opět útočí," potvrdila armádní mluvčí poté, co byly v Pásmu Gazy zasaženy nejméně dva cíle. Šrapnel z palestinské rakety, která dopadla nedaleko hraničního přechodu Erez, večer smrtelně zranil 37letého Izraelce. Muž po převozu do nemocnice v jihoizraelském Aškelonu zemřel.

Premiér Netanjahu v poledne na tiskové konferenci označil egyptský návrh na příměří za příležitost, jak "demilitarizovat" Pásmo Gazy. "Jestliže ale Hamas nepřijme návrh na příměří, Izrael bude mít veškerou mezinárodní legitimitu k tomu, aby rozšířil vojenskou operaci s cílem dosáhnout požadovaného klidu zbraní," pohrozil šéf izraelské vlády.

Podle egyptského návrhu měl klid zbraní začít v 08:00 SELČ. Příměří tak bylo z izraelské strany schváleno jen minuty před tímto termínem, uvedla agentura Reuters. Izraelský kabinet jednal o navrhovaných podmínkách příměří od 06:00 SELČ, kdy se ministři sešli v budově vojenského velitelství v Tel Avivu.

Zdroj: YouTube

Ministr Lieberman podle listu Haarec prohlásil, že výsledkem operace Protective Edge (Ochranné ostří) musí být úplná kontrola Pásma Gazy. Jakékoli příměří není podle něj "ničím jiným něž přípravou na další kolo (násilí)". "Je jasné, že Hamas využije příměří, aby vyrobil více raket a propašoval více trhavin," dodal Lieberman. Stažení Izraele z Pásma Gazy v roce 2005 se ukázalo prý být "omylem".

I když příměří začalo podle návrhu platit ráno, Egypt stanovil, že obě strany mají ještě 12 hodin na to, aby se dojednanými podmínkami začaly řídit, to znamená, že mají definitivně ukončit vojenské akce do 20:00 SELČ. Měly by se rovněž otevřít hraniční přechody do Pásma Gazy kvůli zásobování obyvatelstva. Po 48 hodinách by chtěl Egypt v Káhiře zprostředkovat další nepřímé rozhovory obou stran konfliktu.

Prezident palestinské autonomie Mahmúd Abbás dnes oznámil, že se ve středu v Káhiře setká s egyptským prezidentem Abdal Fattáhem Sísím a zástupci Ligy arabských států. Bude s nimi prý jednat o návrhu příměří.

Vzájmené ataky Izraelců a Palestinců pokračovaly i v noci na dnešek. Exploze rakety například zranila deset lidí na parkovišti v letovisku Ejlat v Izraeli a útočila i izraelská strana na palestinskou Gazu.

Hrozí nebezpečí na dovolené?

V souvislosti s útoky na letovisko Ejlat české cestovní kanceláře žádná mimořádná opatření nechystají, podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří ČR tam totiž žádní organizovaní turisté z Česka nejsou.

„Ejlat je především destinace, která se navštěvuje v zimních měsících, to znamená, že v tuto chvíli české cestovní kanceláře nemusí přímo reagovat na tu situaci, která tam nastala," řekl pro ČRo Papež.

Lidem, kteří by do Ejlatu chtěli jet na vlastní pěst, by to Papež vzhledem k bezpečnostní situaci nedoporučil, úplné rušení zájezdů do Izraele však nepředpokládá.

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky přivítalo návrh příměří, jehož cílem bylo obnovení klidu v Gaze, a zároveň oceňuje konstruktivní úlohu Egypta.

Česká republika lituje, že tato iniciativa ztroskotala navzdory jejímu předchozímu přijetí ze strany Izraele. Vyzýváme Hamás a další ozbrojené skupiny v pásmu Gazy, aby okamžitě přestaly útočit na území Izraele a umožnily tak nastolení příměří.

Česká republika uznává, že obyvatelé Izraele stejně jako obyvatelé Gazy mají právo žít v míru a bezpečí. Jsme však velmi znepokojeni katastrofálním dopadem současné situace na civilní obyvatelstvo, které je konfliktem nejvíce ohroženo.

Ačkoliv uznáváme právo Izraele na přijetí vhodných opatření k ochraně svých obyvatel, velmi litujeme palestinských civilních obětí, zejména dětí, způsobených nedávnou krizí, uvedl MZV ČR.

Témata: Izrael | gaza | palestina

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

18.09.2021 18:50 Omluva nestačí, řekl dnes Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel v…

Exploze v Afghánistánu si vyžádaly nejméně dva mrtvé a 19 zraněných

18.09.2021 12:52 Nejméně dva mrtvé a 19 zraněných si dnes v Dželálábádu na východě Afghánistánu vyžádala série…

Tálibán tvrdí, že řeší problémy, kvůli nimž jsou státní zaměstnanci bez…

16.09.2021 21:32 Nová afghánská vláda se snaží vyřešit řadu problémů, kvůli kterým zaměstnanci ve veřejném sektoru…

Členové Tálibánu se po obsazení prezidentského paláce v Kábulu poprali

15.09.2021 21:26 Mezi vůdci islamistického hnutí Tálibán, které od srpna vládne Afghánistánu, údajně propukl koncem…

Pákistánský vrtulník zachránil dva české horolezce

15.09.2021 07:32 Vrtulník pákistánské armády dnes ráno převezl do bezpečí české horolezce Jakuba Vlčka a Petra Macka…

Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků

14.09.2021 19:32 Deset let od propuknutí války v Sýrii situace v zemi stále není bezpečná pro návrat uprchlíků.…

Záchrana českých horolezců v Pákistánu dnes končí, vrtulník je vyzvednout…

14.09.2021 18:05 Záchrana dvou českých horolezců a jejich pákistánského kolegy bude v Pákistánu pokračovat ve středu…

Dva čeští horolezci zahájili v Pákistánu sestup

14.09.2021 09:55 Dva čeští horolezci a jejich pákistánský kolega, kteří uvázli v 6900 metrech na hoře Rakapoši v…

V Pákistánu odložili záchranu uvězněných českých horolezců. Situaci…

13.09.2021 22:01 Aktualizováno Záchranáři, kteří se snaží vyprostit dva české horolezce a jejich pákistánského kolegu z hory…

Afghánistánu podle OSN hrozí hlad, situaci komplikují obavy z vlády…

13.09.2021 17:22 Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyzval účastníky ženevské konference k Afghánistánu k…

Související:

Právě se děje

reklama