Izraelské tanky vjely do Gazy, počet obětí roste. Svolána Rada bezpečnosti OSN

Jeruzalém - Izraelská pozemní ofenziva v palestinském Pásmu Gazy má podle armádních zdrojů první oběť z řad vojáků, dvacetiletého Ejtana Baraka. Na palestinské straně stála podle tamních zdravotníků životy už 51 lidí, 13 hledaných osob izraelští vojáci zatkli. Na žádost Turecka a Jordánska se dnes kvůli izraelské pozemní operaci v Gaze zahájené ve čtvrtek večer sejde k mimořádnému zasedání Rada bezpečnosti OSN.

Ilustrační foto

Americký prezident Barack Obama vyzval Izrael, aby se snažil omezit na minimum oběti z řad palestinských civilistů. Přesvědčení, že se Izrael bude tímto hlediskem řídit, prý Obama vyjádřil v předchozím telefonátu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Na mimořádné tiskové konferenci v Bílém domě věnované především katastrofě civilního letadla na východě Ukrajiny ale Obama zároveň jednoznačně podpořil právo Izraele na sebeobranu.

Izrael v noci na dnešek pokračoval v ostřelování palestinského Pásma Gazy. Ve čtvrtek večer ale po deseti dnech bombardování nařídil premiér Netanjahu a ministr obrany Moše Jaalon zahájit i pozemní operaci. Na území Pásma Gazy tak vjely první izraelské tanky.

Izraelská pozemní operace vyvolala ostrou kritiku Turecka. Premiér Recep Tayyip Erdogan dnes podle listu Haarec obvinil Izrael ze státního terorismu, genocidy a ohrožování míru na Blízkém východě. Už ve středu přitom Erdogan přirovnal izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a členy vládní koalice k Hitlerovi. Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman v reakci obvinil Erdogana z "podněcování" a oznámil, že nařídil omezení diplomatické přítomnosti v Turecku na minimum.

Izraelští vojáci mají v Pásmu zlikvidovat zejména síť tunelů, které palestinští radikálové využívají k pronikání do Izraele, což "se nedá uskutečnit jen ze vzduchu", řekl Netanjahu na dnešní tiskové konferenci.

"Terčem operace se dosud stalo 21 odpalovacích zařízení a devět tunelů," uvedly ozbrojené složky. List Times of Israel s odvoláním na nejmenovaný armádní zdroj uvedl, že operace se nyní soustředí jen na oblast do dvou kilometrů od hranic. Ofenziva by prý mohla trvat jeden až dva týdny.

Zdroj: YouTube

Americký ministr zahraničí John Kerry v telefonickém rozhovoru s izraelským premiérem podle listu Haarec prohlásil, že očekává, že pozemní operace bude přesně cílená. Prezident palestinské autonomie Mahmúd Abbás žádá okamžité ukončení pozemní akce Izraele, která podle něj přinese jen další krveprolití a značně zkomplikuje snahy o dosažení příměří.

Na území Izraele, zejména do okolí města Ašdod, bylo od začátku pozemní operace vypáleno nejméně 50 raket z Pásma Gazy, nikdo ale nebyl zraněn. Úřady v izraelské metropoli Tel Avivu kvůli bezpečnosti zakázaly v centru města a v jižních čtvrtích o víkendu shromáždění více než 1000 lidí. Přísná bezpečnostní opatření platí i v Jeruzalémě, kam byly povolány policejní posily.

"Ministerstvo zahraničních věcí České republiky je znepokojeno skutečností, že dosavadní pokusy o příměří v pásmu Gazy ztroskotaly. Litujeme, že hnutí Hamás a další ozbrojené skupiny dosud nepřistoupily na podmínky příměří, které v uplynulých dnech inicioval Egypt a OSN," uvádí se v prohlášení.

"V posledních hodinách jsme svědky příliš mnoha obětí na životech včetně mnoha dětí. Odsuzujeme používání civilistů jako lidských štítů. Je třeba, aby bylo uzavřeno příměří, které ukončí násilí a utrpení civilních obyvatel. Jediné možné řešení je to, které zajistí mír a bezpečnost v Gaze a Izraeli," dodal MZV ČR.

Při cestování po Západním břehu řeky Jordán doporučuje Ministerstvo zahraničních věcí ČR občanům maximální opatrnost. V každém případě je třeba, pokud to situace vyžaduje, respektovat doporučení či nařízení izraelských a/nebo palestinských bezpečnostních složek. Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje sledovat aktuální bezpečnostní situaci, v případě jejího zhoršení se doporučuje kontaktovat Styčný úřad v Ramalláhu, který poskytne podrobnější informace.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR dlouhodobě nedoporučuje občanům ČR cestovat do Pásma Gazy, kde je bezpečnostní situace velice riziková a možnost poskytnout zde pomoc v nouzi je omezená či přímo nemožná.

Občané ČR, kteří se na palestinských územích ocitli v nouzi, se mohou obrátit na nouzovou linku Velvyslanectví České republiky v Tel Avivu na čísle 052-328 6622 (00 972 52 328 6622 z mezinárodní volací sítě).

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je osm mrtvých

20.09.2021 11:02 Osm mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informovaly tiskové agentury s…

O kolik porostou platy ve veřejné sféře? Maláčová chce dohodu do konce září

19.09.2021 14:30 Sociální demokracie trvá na růstu mezd ve veřejné sféře pro příští rok o šest procent. Ministryně…

V Česku přibylo 301 případů koronaviru a ubylo hospitalizovaných

19.09.2021 09:55 Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 víc než před týdnem. Víc…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

18.09.2021 18:50 Omluva nestačí, řekl dnes Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel v…

Exploze v Afghánistánu si vyžádaly nejméně dva mrtvé a 19 zraněných

18.09.2021 12:52 Nejméně dva mrtvé a 19 zraněných si dnes v Dželálábádu na východě Afghánistánu vyžádala série…

Tálibán tvrdí, že řeší problémy, kvůli nimž jsou státní zaměstnanci bez…

16.09.2021 21:32 Nová afghánská vláda se snaží vyřešit řadu problémů, kvůli kterým zaměstnanci ve veřejném sektoru…

Členové Tálibánu se po obsazení prezidentského paláce v Kábulu poprali

15.09.2021 21:26 Mezi vůdci islamistického hnutí Tálibán, které od srpna vládne Afghánistánu, údajně propukl koncem…

Pákistánský vrtulník zachránil dva české horolezce

15.09.2021 07:32 Vrtulník pákistánské armády dnes ráno převezl do bezpečí české horolezce Jakuba Vlčka a Petra Macka…

Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků

14.09.2021 19:32 Deset let od propuknutí války v Sýrii situace v zemi stále není bezpečná pro návrat uprchlíků.…

Záchrana českých horolezců v Pákistánu dnes končí, vrtulník je vyzvednout…

14.09.2021 18:05 Záchrana dvou českých horolezců a jejich pákistánského kolegy bude v Pákistánu pokračovat ve středu…

Dva čeští horolezci zahájili v Pákistánu sestup

14.09.2021 09:55 Dva čeští horolezci a jejich pákistánský kolega, kteří uvázli v 6900 metrech na hoře Rakapoši v…

V Pákistánu odložili záchranu uvězněných českých horolezců. Situaci…

13.09.2021 22:01 Aktualizováno Záchranáři, kteří se snaží vyprostit dva české horolezce a jejich pákistánského kolegu z hory…

Afghánistánu podle OSN hrozí hlad, situaci komplikují obavy z vlády…

13.09.2021 17:22 Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyzval účastníky ženevské konference k Afghánistánu k…

Související:

Právě se děje

reklama