Hrůzy ve Svaté zemi: Děti z Gazy odpálené na pláži, o tom a dalším promluvil kongresman

Zdá se, že každý den přináší nové hrůzy v srdci Svaté země. Více než tisíc mrtvých. Děti z Gazy odpálené na pláži. Zásah krytu OSN. Dvě třetiny Izraelců žijí ve strachu z bezohledných raketových útoků Hamasu. V momentě, kdy volání po příměří nabírá na síle, je třeba pochopit, že množství obyvatel Gazy, které nemá jakékoliv spojení s Hamasem, vidí návrat k předešlému stavu jako nepřijatelný, domnívá se americký kongresman za demokratickou stranu Keith Ellison. Blokáda Gazy podle jeho komentáře zveřejněném na serveru Washington Post mír nepřinese.

Ilustrační foto

"Tito lidé nejsou odpalovači raket ani bojovníci. Několik předchozích let prožili v děsivé izolaci. Návrat ke statutu quo znamená pro obyčejného gazana pokračování života bez práce a svobody. To není atraktivní budoucnost. Gazané chtějí a zaslouží si důstojné ekonomické příležitosti a svobodu pohybu. Toho může být dosaženo jen ukončením blokády Pásma Gazy, které musí být zahrnuto v podmínkách příměří. Izraelci si zároveň zaslouží žít beze strachu z ostřelování raketami a teroristických útoků. Aby mohli žít Izraelci bezpečně a spokojeně ve svých domovech, Hamas se musí vzdát svých raket a dalších zbraní," píše kongresman.

V Gaze žijí především ženy a děti, ne teroristé

Ellison byl od roku 2009 v Gaze třikrát. Navštívil tamní nemocnice a školy. "Mluvil jsem s běžnými gazany, nesetkal jsem se s nikým, kdo by reprezentoval Hamas. Během jedné návštěvy jsem měl příležitost potkat Scotta Andersona, zástupce ředitele Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). Anderson, veterán, který sloužil 21 let v americké armádě, to vystihl nejlépe, když jsem s ním tento týden opět hovořil: 'Pokud nenastane podstatná změna ve statutu quo, pouze resetujeme odpočet k další fázi násilností.' Pokračování blokády zboží a služeb směřujících z a do Gazy brání jakýmkoliv příležitostem pro lidi, kteří chtějí jen žít své životy, pracovat a cestovat," domnívá se Ellison.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Drtivá většina gazanů nepodporuje ostřelování Izraele raketami či zabíjení Izraelců. Ve skutečnosti většinu obyvatel Gazy tvoří ženy a děti. V průběhu mé první návštěvy regionu se to jasně ukázalo. Děti byly všude. Tento týden jsem mluvil s Júsufem Músou, hlavním operačním důstojníkem UNRWA v Rafáhu. Zasadil mé zjištění do kontextu: 50 procent gazanů jsou lidé mladší osmnácti let. 70 procent z nich jsou ženy a děti. 80 procent gazanů žije pod hranicí chudoby. Jen relativně málo z nich je spojeno s Hamasem," tvrdí politik.

Blokáda jen posílila extremisty, musí skončit

Ellison v té souvislosti pokládá otázku, jak může mezinárodní společenství podpořit ty gazany, kteří nesouhlasí s bezohlednými raketovými útoky. "Můžeme podniknout kroky k bezpečnému toku zboží a služeb do Gazy a exportu zboží a služeb do okolních zemí. Můžeme prosazovat volnost pohybu pro gazany. Nyní, pokud jste gazan a cestujete na Západní břeh Jordánu, izraelská armáda vás může násilím vrátit zpět," poukazuje demokrat.

"Pokud budou schopni dovážet zboží jako potraviny, palivo a léky, nebudou muset gazané kupovat tyto věci od provozovatelů tunelů ovládaných extremisty. Mezinárodní aktéři by se měli do tohoto procesu zapojit a vyvrátit izraelské bezpečnostní obavy z uvolnění blokády," navrhuje Ellison.

Blokáda podle něj brání veškerému rozvoji Gazy. "Egypt a Izrael argumentují tím, že blokáda má teroristy odříznout od zdrojů. Ve skutečnosti srazila na kolena ty, kteří chtějí lepší život, zatímco zločinci mají stále své rakety. Před blokádou musela OSN poskytovat jídlo 80 tisícům obyvatel Gazy. Dnes živí již 830 tisíc lidí," poukazuje kongresman.

Izrael a Egypt považují blokádu jako úspěšnou, jelikož přivedla Hamas do finančních potíží, uvádí komentář. "To je krátkozraké uvažování. Ignoruje skutečnost, že ekonomická devastace plynoucí z blokády oslabuje veřejný i soukromý sektor v Gaze, posiluje extremisty a pašerácké aktivity. Represe a strádání živí terorismus; ekonomický rozvoj a impulz mohou posílit dlouhodobý mír," domnívá se Ellison.

"Životaschopná cesta ze současné krize by posílila gazany a oslabila extremisty, kteří jen těží z jejich utrpení. Mezinárodní společenství, především země v regionu, by měly gazanům pomoci obnovit jejich zničené domovy a obživu. Kdo ale bude ochotný investovat, když se válka pravděpodobně bude každé dva roky opakovat?" ptá se politik.

Vojenské řešení konfliktu podle Ellisona neexistuje. "Statut quo přinese pouze přetrvávající bolest, utrpení a válku. Podpora ekonomického rozvoje a společenské spolupráce v Gaze je z dlouhodobého bezpečnostního hlediska v izraelském zájmu i v zájmu celého regionu. Relativní klid, který panoval během diplomatických rozhovorů mezi Izraelem a Palestinci, které v letech 2013-2014 zprostředkoval (americký) ministr zahraničí John Kerry, ukazuje, že zahájení dialogu je prvním krokem k zastavení násilí," deklaruje komentář.

"Izraelsko-palestinský konflikt musí být bezpodmínečně vyřešen statutární dohodou, která ukončí násilí a blokádu (Pásma Gazy), což bude první krok k trvalému řešení," uzavírá Ellison.

EuroZprávy.cz se snaží svým čtenářům nabídnout pohled na události jak z více úhlů. Našim cílem je nestranné zpravodajství, proto hledáme názory na obou stranách izraelsko-palestinského konfliktu. Děkujeme za pochopení.

Témata: Izrael | Palestina, Gaza | USA

Přes 1000 dnů ve vězení jako msta. Čína propustila dva Kanaďany, které…

25.09.2021 16:03 Dva kanadští občané, které Peking obvinil ze špionáže a zadržoval více než 1000 dní, byli…

Co se děje ve Facebooku? Uniklé dokumenty odhalily znepokojivé praktiky

25.09.2021 08:32 Společnost Facebook tento týden čelí řadě obvinění ohledně svého vnitřního fungování. Jejich…

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Volby v Německu mohou trhnout nový rekord v počtu poslanců

25.09.2021 11:15 Německý Spolkový sněm by mohl mít po nedělních parlamentních volbách více než 900 poslanců. Vyplývá…

Tálibán tvrdil, že se změnil. Pak pověsil na jeřáb mrtvé tělo

25.09.2021 15:04 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

MONITOR: Biden slibuje tvrdý postup, na Tálibán však nemusí fungovat

25.09.2021 10:30 Americký prezident Joe Biden ve svém úterním projevu na Valném shromáždění OSN přednesl nezbytnou…

Válka v Sýrii si podle nové bilance OSN vyžádala přes 350 tisíc mrtvých

24.09.2021 18:22 Nejméně 350.209 lidí přišlo v uplynulých deseti letech o život v syrské občanské válce. Uvedl to…

Experti radí izraelské vládě zpřísnit opatření proti koronaviru

24.09.2021 12:20 Experti, kteří radí izraelské vládě v otázkách epidemie koronaviru, doporučili znovu zavést některá…

Kolik stojí lidský život? V Afghánistánu někdy i pouhé 3100 korun

23.09.2021 21:58 Britská organizace zveřejnila poprvé informace o odškodněních pro příbuzné stovek afghánských…

Činy Tálibánu zatím nesvědčí o tom, že by se hnutí změnilo, tvrdí…

22.09.2021 09:18 Činy Tálibánu z poslední doby nesvědčí o tom, že by se hnutí oproti své minulosti příliš změnilo.…

Většina Palestinců chce rezignaci prezidenta Abbáse

21.09.2021 19:01 Skoro 80 procent Palestinců si podle nového průzkumu veřejného mínění přeje, aby prezident Mahmúd…

Tálibán zveřejnil seznam náměstků ministrů nové vlády, ani mezi nimi…

21.09.2021 13:41 Islamistické hnutí Tálibán jmenovalo náměstky ministrů nové afghánské vlády, kterou vytvořilo poté,…

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

18.09.2021 18:50 Omluva nestačí, řekl dnes Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel v…

Exploze v Afghánistánu si vyžádaly nejméně dva mrtvé a 19 zraněných

18.09.2021 12:52 Nejméně dva mrtvé a 19 zraněných si dnes v Dželálábádu na východě Afghánistánu vyžádala série…

Související:

Právě se děje

reklama