Abbás hrozí pádem dohod, pokud Izrael přistoupí k anexi

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes řekl, že jeho vláda bude považovat předchozí dohody s Izraelci a Američany za neplatné, pokud Izrael anektuje Západní břeh Jordánu, který okupuje. Informovala o tom agentura Reuters. Prohlášení je reakci na možný záměr nové izraelské vlády území anektovat a na dnešní vyjádření americké diplomacie, podle níž další kroky závisí na Izraeli.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Izrael, ilustrační foto
doporučujeme

"Informovali jsme příslušné mezinárodní strany, včetně americké a izraelské vlády, že nebudeme stát se založenýma rukama, pokud Izrael oznámí, že anektuje jakoukoli část naší půdy," uvedl v televizním prohlášení Abbás.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dříve dnes uvedl, že rozhodnutí ohledně anexe Západního břehu Jordánu je na Izraeli s tím, že Spojené státy sdělí nové izraelské vládě americký názor na takový krok soukromě. Šéf americké diplomacie také řekl, že je rád, že se premiér Benjamin Netanjahu a centrista Benny Ganc v pondělí domluvili na vytvoření krizové koaliční vlády, a dodal, že čtvrté předčasné volby by podle něj nebyly v zájmu Izraele.

Koaliční dohoda uvádí, že nová vláda bude usilovat o mír a stabilitu v regionu a mohla by podpořit plán rozšíření izraelské svrchovanosti na židovské osady na Západním břehu Jordánu. Jde přitom o území, se kterým vedle Pásma Gazy a východního Jeruzaléma Palestinci počítají pro svůj budoucí stát.

V praxi by takzvané rozšíření izraelské svrchovanosti na židovské osady představovalo anexi území, které Izrael obsadil za války v roce 1967 a nad kterým uplatňuje vojenskou kontrolu. Po souhlasu USA by Netanjahu mohl od 1. července podle dohody přistoupit k anexi.

Palestinci a mnoho zemí považují židovské osady na Západním břehu Jordánu za nelegální z pohledu mezinárodního práva. Izrael to odmítá s tím, že má na toto území historické a biblické vazby; kontrolu rovněž zdůvodňuje bezpečnostním hlediskem.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA prvně od květnového příměří v Afghánistánu útočily na Tálibán

05.06.2020 18:06 Spojené státy provedly první letecký úder proti afghánskému povstaleckému hnutí Tálibán od…

V Izraeli výrazně roste denní počet nakažených koronavirem

05.06.2020 17:55 V Izraeli v posledním týdnu výrazně vzrostl počet nově nakažených koronavirem, za uplynulý den…

K úternímu smrtícímu útoku v Kábulu se přihlásil Islámský stát

04.06.2020 19:40 K úternímu bombovému útoku v mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se dnes přihlásila…

Nová vlna pandemie? Írán ohlásil rekordní nárůst případů koronaviru

04.06.2020 12:37 V Íránu za den přibylo 3574 nových případů nákazy koronavirem, což je dosud nejvyšší denní nárůst.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy