Padne Sísí? Egypťané se bouří proti prezidentovi, rozlítila je série videonahrávek

Egyptské bezpečnostní síly rozháněly v pátek večer slzným plynem demonstranty, kteří se sešli na protest proti vládě autoritářského prezidenta Abdala Fattáha Sísího, jehož obviňují z korupce. Jednalo se o jednu z prvních protestních akcí od nástupu Sísího do funkce v roce 2014, uvedla agentura Reuters. Policie několik demonstrantů zatkla, sdělili svědci. Podle posledních informací nebyl nikdo zraněn.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Abd Fattáh Sísí
doporučujeme

Náměstí Tahrír v Káhiře, které bylo centrem egyptské revoluce v roce 2011, zaplnily stovky lidí, kteří požadovali prezidentovu rezignaci. Protestující vykřikovali hesla jako Sísí, odejdi! či Lid žádá pád režimu!

zdroj: YouTube

Demonstrace se podle katarské televizní stanice Al-Džazíra uskutečnily v nejméně v osmi městech, včetně druhého největšího egyptského města Alexandrie či Suezu. Protesty se odehrávají v době, kdy je prezident Sísí na cestě do Spojených států, kde se příští týden koná zasedání Valného shromáždění OSN.

Egyptský podnikatel, herec a politický aktivista žijící ve španělském exilu Muhammad Alí zveřejnil od začátku září na internetu sérii videonahrávek, v nichž obviňuje egyptskou armádu a prezidenta Sísího, že utratili obrovské sumy za luxusní paláce, zatímco miliony Egypťanů žijí v bídě. Alí zároveň vyzval obyvatele Egypta k demonstracím, konkrétně jim vzkázal, aby vyšli do ulic právě v pátek po skončení prominentního fotbalového utkání mezi kluby Al Ahlí a Zamalek v Káhiře. Sísí veškerá obvinění popřel a označil je za lži.

"Sísí povýšil korupci na novou úroveň. Postavil jsem pět vil pro Sísího poradce a palác pro prezidenta na vojenské základně v Káhiře," uvedl Muhammad Alí, který tvrdí, že pracoval 15 let jako kontraktor pro armádu. Jak dodal, díky této práci měl možnost blíže poznat, jak je v zemi nakládáno s veřejnými financemi.

V roce 2013 stál současný prezident Sísí v čele armády, která svrhla islamistického prezidenta Muhammada Mursího z nyní zakázaného Muslimského bratrstva. Po vítězství v prezidentských volbách v roce 2014 tvrdě zakročil proti disentu. Zaměřil se především na islamistické stoupence Mursího a sekulární aktivisty, kteří požadovali demokratické reformy. Kromě věznění svých oponentů Sísího vláda rovněž potlačila řadu svobod, kterých se Egypťané domáhali během takzvaného arabského jara v roce 2011, jež ukončilo třicetiletou vládu prezidenta Husního Mubaraka.

Prezidentské volby v roce 2018 Sísí vyhrál se ziskem 97 procent hlasů. V hlasování neměl prakticky žádné soupeře.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelová a Putin jednali o Sýrii, řeč přišla i na ukrajinskou krizi

19.10.2019 19:24 Ruský prezident Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová se v dnešním telefonátu shodli,…

Do Evropy se dostanou další teroristé IS? Belgie má kontroverzní plán

19.10.2019 18:52 Aktualizováno Belgie se chystá využít příměří v Sýrii a evakuovat své občany podezřelé z terorismu z táborů na…

Příměří na severu Sýrie v troskách? Rozbijeme vám hlavy, hrozí Erdogan…

19.10.2019 15:31 Aktualizováno Turecko a syrští Kurdové se navzájem obvinili z nedodržování příměří na severu Sýrie. Bylo ujednáno…

V Iráku doutnají nové protesty, během pouti do Karbaly zněla protivládní…

19.10.2019 15:23 Tisíce poutníků dnes na výzvu šíitského duchovního Muktady Sadra provolávaly u příležitosti šíitské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama