Krvavá bitva o Aden. Mnoho mrtvých a raněných, nemocnice Lékařů bez hranic praská ve švech

Ve středu 28. srpna zasáhly jemenský Aden těžké boje mezi silami věrnými prezidentovi Hádimu a jižním separatistickým hnutím. Lékaři bez hranic přijali během několika málo hodin 51 zraněných. Deset lidí bylo na místě mrtvých. Lékaři bez hranic to uvedli v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Jemen, Nemocnice Abs; autor: ©Rawan Shaif
doporučujeme

„Je tu absolutní chaos. Včera se ve městě bojovalo celý den. Zdá se, že dnes ráno se situace trochu uklidnila, ale očekáváme, že se nepokoje obnoví každou chvílí,“ říká Caroline Seguin, vedoucí jemenských projektů Lékařů bez hranic, která pracuje přímo v Adenu.

 Nemocnice Lékařů bez hranic přijala 51 zraněných, 10 lidí bylo na místě mrtvých. V nemocnici je teď na lůžkovém oddělení celkem 80 pacientů.

„Takový nápor zraněných zažíváme za poslední tři týdny už potřetí,“ upozorňuje Seguin. Brzo večer zasáhly nálety mezinárodní koalice vedené Saúdskou Arábií okolí nemocnice. „V tuto chvíli je obtížně rozpoznat, které skupiny ovládají jaké území. Letiště a jeho okolí jsou navíc uzavřené. Je tedy reálné riziko, že lidé v bojích uváznou,“ varuje Seguin.

„Naše týmy jsou připraveny přijmout další zraněné. Opět jsme informovali všechny ozbrojené skupiny i koalici, kde se naše nemocnice nachází,“ uvádí Seguin. Od března 2015, kdy válka začala, byly nemocnice Lékařů bez hranic zasaženy celkem šestkrát. Pětkrát se jednalo o nálety ze strany koalice.

Boje v Adenu se odehrávají především mezi silami loajálními prezidentovi Hádímu a skupinami z jižního separatistického hnutí, takzvané Jižní přechodné rady (STC). Spojenci koalice v boji proti Ansar Alláh poslední týdny usilují hlavně o kontrolu nad guvernoráty na jihu země.

Násilné boje už propukly také v guvernorátech Abyan a Šabva. Lékaři bez hranic v těchto oblastech podporují systém zdravotnictví dodávkami léků, zásob a zdravotnického vybavení.

Aden se už mezi 9. a 12. srpem proměnil v bojiště. Týmy Lékařů bez hranic tehdy čelily obrovskému přílivu raněných. Do nemocnice přijaly 119 pacientů za méně než 24 hodin.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Válka v Jemenu: Kdo ukončí krveprolití? Laureátka Nobelovy ceny přišla s…

17.10.2019 09:40 V Jemenu zmítaném válkou zuří obrovská humanitární katastrofa, násilí ale mohou zastavit sami…

USA vybombardovaly vlastní skrýš s municí v Sýrii, Trump dostal záchvat…

17.10.2019 07:26 Spojené státy podnikly předem plánovaný nálet na severu Sýrie na skrýš s municí a vojenskou…

Syrští uprchlíci prozradili, co se jim děje po návratu domů

16.10.2019 23:40 Aktualizováno Šest z deseti dotázaných syrských uprchlíků, kteří se vrátili z exilu do oblastí kontrolovaných…

Kurdové nejsou žádní andílci, má jasno Trump

16.10.2019 22:04 Americký prezident Donald Trump dnes bagatelizoval současnou situaci na severovýchodě Sýrie, kde…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama