Afghánské síly jsou plně schopné bránit svou zemi, řekl prezident Ghaní

Afghánské bezpečnostní síly jsou plně schopné bránit svou zemi, uvedl dnes prezident Ašraf Ghaní na twitteru, kde zároveň oznámil, že telefonicky hovořil se svým americkým protějškem Joem Bidenem. Státníci podle něj probírali plánované stažení zbývajících vojáků Spojených států z Afghánistánu nejpozději do 11. září letošního roku. Ghaní uvedl, že respektuje rozhodnutí Washingtonu, které by měl Biden zakrátko oficiálně oznámit.

Ghání, Ašraf (prezident Afghánistánu)
doporučujeme

"S tím, jak se posouváme do další fáze našeho partnerství, budeme ve spolupráci s našimi partnery z USA a NATO pokračovat v mírových snahách," napsal na twitteru afghánský prezident a podotkl, že se země bude snažit společně se Spojenými státy zajistit "hladký přechod" při stažení zbývajících amerických vojáků. "Afghánské hrdé bezpečnostní a obranné síly jsou plně schopné bránit svůj lid a zemi, což dělají po celou dobu," dodal Ghaní.

Prezident Spojených států Joe Biden se dnes chystá oficiálně oznámit stažení 2500 zbývajících amerických vojáků ze země do 11. září 2021 - k výročí dvaceti let od teroristických útoků Al-Káidy na USA, které byly podnětem ke vstupu USA a jejich spojenců do Afghánistánu. Washington odchod původně plánoval na jaro, na květnovém termínu se s Tálibánem dohodla minulá administrativa prezidenta Donalda Trumpa. Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes před jednáním v bruselském sídle NATO uvedl, že jednotky Severoatlantické aliance opustí Afghánistán v koordinaci s vojáky Spojených států.

Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA) dnes uvedla, že v prvních třech měsících letošního roku bylo v neklidné zemi zabito nebo zraněno při střetech mezi vládními silami a protivládními skupinami téměř 1800 civilistů. To je o 29 procent více, než ve stejném období loňského roku. Boje zintenzivnily v posledních týdnech v několika oblastech země navzdory mezinárodnímu volání po snížení míry násilí a snahám o mírové řešení situace, uvedla agentura Reuters s odvoláním na UNAMA.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama