Al-Džazíra: Súdánci jednají v Emirátech i o normalizaci vztahů s Izraelem

Do Spojených arabských emirátů odjela vyjednávat delegace vysokých súdánských představitelů. Sejít se má podle súdánské agentury SUNA odděleně se zástupci SAE a USA a kromě jiného chce jednat o vyjmutí Súdánu z amerického seznamu zemí, které podporují terorismus.

Spojené arabské emiráty
doporučujeme

Stanice Al-Džazíra o těchto jednáních informuje v souvislosti s širší diplomatickou aktivitou USA, které se snaží přimět další arabské a muslimské země k normalizaci vztahů s Izraelem.

Minulý týden normalizační dohodu podepsaly SAE a Bahrajn a americký prezident Donald Trump řekl, že jsou k podobnému kroku připraveny další země. Objevily se spekulace o možné pětici států, mezi nimiž byl Súdán a také Omán.

V Súdánu byl loni svržen tehdejší prezident Umar Bašír a země po přechodné období řídí civilní a vojenská správa.

V Chartúmu byl v srpnu americký ministr zahraničí Mike Pompeo a súdánský premiér Abdalla Hamdúk mu řekl, že přechodná vláda má mandát pouze pro zajištění stability země do voleb v roce 2022.

V SAE má s americkou delegací jednat súdánský ministr spravedlnosti Násir Addín Abdalbarí a podle agentury SUNA chce "vyjednávat o odstranění Súdánu ze seznamu zemí podporujících terorismus, o pomoci v přechodném období a odpuštění dluhu ve Spojených státech".

Zpravodajský web Axios napsal, že se v SAE povedou "rozhodující" rozhovory o možné normalizační dohodě s Izraelem. Axios s odkazem na nejmenované zdroje také uvedl, že súdánská přechodná vláda požaduje výměnou za souhlas s takovou dohodou "přes tři miliardy dolarů (68 miliard korun) na humanitární a přímou rozpočtovou pomoc".

Vztahy k Izraeli jsou v Súdánu citlivé téma, uvádí Al-Džazíra. Za Bašírovy vlády mezi zeměmi panovalo nepřátelství. V únoru se předseda súdánské vojenské rady Abdal Fattáh Burhán sešel tajně v Ugandě s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, což ale Súdánci odsoudili. Burhán potom oznámil, že názor vlády na práva Palestinců a jejich nárok na vlastní stát se nemění. Palestinci jsou proti normalizačním dohodám s Izraelem, protože dosud se arabské státy řídily principem, podle nějž na normalizaci mělo dojít, až se Izrael dohodne s Palestinci.

Al-Džazíra také připomíná, že od Bašírova svržení se v Súdánu horší ekonomická situace. V srpnu činila inflace téměř 170 procent, místní měna rychle ztrácí na hodnotě a vláda vyhlásila stav ekonomické nouze. Situace se ještě zhoršila po nedávných prudkých deštích, které přinesly záplavy a poničily téměř celé území. O život přišlo 120 lidí a v celé zemi bylo poškozeno na 100.000 domů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Erdogan vyzval Turky k bojkotu francouzského zboží, přidávají se další…

26.10.2020 17:38 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes vyzval k bojkotu francouzského zboží a přirovnal postoj…

V muslimských zemích bojkotují kvůli karikaturám zboží z Francie

25.10.2020 19:54 V několika muslimských zemí dnes obchody zahájily bojkot francouzského zboží. Reagovaly tak na…

Afghánské bezpečnostní síly zabily druhého nejvýše postaveného muže Al…

25.10.2020 09:57 Afghánské bezpečnostní složky zabily druhého muže teroristické sítě Al-Káida. Informovala o tom…

Sebevražedný útok u školy v Kábulu má nejméně 13 obětí

24.10.2020 17:32 Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si dnes vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama