Američané musejí co nejdříve odejít ze Sýrie, požaduje Ruhání

Američtí vojáci jsou v Sýrii nelegálně a měli by okamžitě odejít. Na videokonferenci o Sýrii to dnes podle tiskových agentur řekl íránský prezident Hasan Rúhání. Spolu s ním se jednání zúčastnili také prezidenti Ruska Vladimir Putin a Turecka Recep Tayyip Erdogan.

Hasan Rúhání, íránský prezident
doporučujeme

Spojené státy mají na severovýchodě Sýrie několik set vojáků, kteří pomáhají především oddílům syrských Kurdů, jež pomohly v Sýrii porazit teroristickou organizaci Islámský stát (IS).

Rúhání také prohlásil, že syrskou krizi nelze řešit vojensky, ale politicky. Írán ale podle něj bude pokračovat v boji proti teroristickým skupinám, jako je Islámský stát nebo Al-Káida, a jejich spojencům. "Stále podporujeme vnitřní syrský dialog. Trvám na tom, aby se pokračovalo v boji proti terorismu, dokud nebude v Sýrii a v celém regionu zcela poražen," řekl Rúhání.

Írán a Rusko patří k hlavním spojencům Damašku, zatímco Turecko podporuje některé z povstaleckých skupin. Pro dialog v Sýrii se vyslovil také Putin, který ale zároveň tvrdil, že teroristé jsou stále v syrském Idlibu a na dalších místech.

Syrská válka trvá od roku 2011 a Rusko vstupem do bojů v roce 2015 pomohlo syrskému režimu vybojovat zpět velkou část syrského území. Dnešní summit se koná po bruselském setkání dárcovských zemí, které se v úterý dohodly na příspěvku 7,7 miliardy dolarů (183 miliard Kč) na pomoc syrským uprchlíkům.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán chce instalovat další pokročilá zařízení na obohacování

04.12.2020 16:48 Írán oznámil Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) úmysl instalovat další pokročilá…

Izrael chystá rychlé naočkování pětiny populace, objednal vakcínu od…

04.12.2020 12:17 Izrael očekává, že do konce prosince obdrží čtyři miliony dávek vakcíny firem Pfizer a BioNTech,…

OSN: Na záchranu Jemenu před hladomorem dochází čas

03.12.2020 19:16 Na záchranu válkou zmítaného Jemenu před hladomorem dochází čas a milionům Jemenců v nadcházejícím…

V Jeruzalémě vznikne úřadovna pro jednoho českého diplomata

02.12.2020 20:40 Aktualizováno V izraelském Jeruzalémě vznikne pobočka českého velvyslanectví v Tel Avivu. V hierarchii…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama