Americké nálety v Sýrii: analytička vysvětlila, proč Biden nařídil útok

NÁZOR - Spojené státy provedly 26. února nálet ve východní Sýrii, který v rámci odvety za nedávné raketový útoky na americké vojenské základny v Iráku cílil na objekty využívané Íránem podporovanými milicemi. Situaci rozebrala v komentáři pro server National Interest bezpečnostní analytička Maya Carlinová působící v think tanku Center for Security Policy.

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Útoky na Američany se stupňují

Během první vojenské akce, kterou podnikl americký prezident Joe Biden, vypálily dva letouny F-15E sedm střel na příhraniční stanoviště a zničila budovy užívané prominentními, Íránem podporovanými ši'ítskými milicemi Kata'ib Hizballáh a Kata'ib Sajjíd Šuhadá, nastiňuje analytička. Odkazuje na prohlášení mluvčího Pentagonu Johna Kirbyho, že rozhodnutí udeřit bylo učiněno v reakci na nedávné útoky na americké a koaliční síly v Iráku.

Uvedené milice působící také v Iráku jsou podle autorky komentáře íránské nástroje, které v posledních letech konstantně útočí na americké vojáky a vojenská a diplomatická sídla v bagdádské "zelené zóně", přičemž své útoky podstatně vystupňovaly po atentátu na velitele íránských revolučních gard, generála Kásima Sulejmáního v lednu 2020.

Jen v letošním únoru došlo v Iráku ke třem útokům na Američany, které lze přičíst zmíněným proíránským silám, poukazuje Carlinová. Doplňuje, že 16. února zabila raketa vypálená nedaleko Arbílu jednoho civilního amerického pracovníka a zranila pět dalších a jen o týden později přistály tři rakety nedaleko americké ambasády v Bagdádu, kterou lehce poškodily.

"Ačkoliv Bidenovo rozhodnutí zaútočit na íránské spojence v Sýrii bylo kritizováno některými demokratickými i republikánskými zákonodárci, prezident stojí pevně na své pozici, že nálety byly v souladu s americkým právem na sebeobranu," pokračuje analytička. Dodává, že šéf Bílého domu následně varoval Teherán, aby postupoval opatrně, a tamnímu režimu vzkázal, že nemůže jednat "beztrestně".

Carlinová ze syrské operace vyvozuje, že Biden je ochoten použít sílu při obraně amerických životů. Operaci přesto hodnotí jako jistou anomálii vzhledem k tomu, co víme o přístupu nového prezidenta vůči Íránu.

Končí smířlivý přístup?

Pro Bidena zůstává prioritou obnovení smlouvy o íránském jaderném programu z roku 2015, míní analytička. Konstatuje, že Teherán si je toho vědom a téma využívá jako páku na novou americkou administrativu.

Írán od počátku Bidenova prezidentství hrozí, že zastaví inspekce Mezinárodní agentury pro atomovou energii, produkuje nebezpečné množství uranových kovů, které lze vojensky využít, a zadržel jihokorejský tanker ve snaze přimět Soul k uvolnění miliard dolarů na zmrazených íránských zahraničních kontech, shrnuje autorka komentáře. Dodává, že krom těchto provokací zaúkoloval Teherán své spojence v regionu, aby prováděli útoky směřující proti americkým zájmům v Iráku, Jemenu a Sýrii.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Až do syrské operace z 26. února držela Bidenova administrativa vůči Íránu smířlivý přístup," pokračuje Carlinová. Připomíná, že tři dny před náletem například jihokorejské ministerstvo zahraničí oznámilo, že dosáhlo dohody s Washingtonem na uvolnění miliard dolarů na íránských zmražených účtech, navíc Bidenova administrativa odstranila húsijské povstalecké skupiny v Jemenu ze seznamu zahraničních teroristických skupin, přestože jen dva dny poté musela tyto proíránské síly opět varovat, aby zastavily pokračující teroristické akce proti civilistům.

Bidenovo rozhodnutí zaútočit na íránské spojence v Sýrii považuje analytička za správné, jelikož tato odveta může změnit dojem Teheránu, že nová americká administrativa má vysokou míru tolerance vůči proíránským silám a jejich útokům na americké občany a zájmy. Carlinová nicméně očekává, že Írán bude v následující době prostřednictvím svým milicí v regionu dále testovat Bidenovu odhodlanost.

"Bidenova administrativa by měla minimalizovat další ústupky Íránu a spolupracovat s Izraelem a svými spojenci v Perském zálivu na koordinaci (postupu) a odstrašení jeho (íránských) regionálních ambicí," apeluje závěrem autorka komentáře.      

Izrael odsoudil zvolení Raísího v Íránu

20.06.2021 12:49 Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským…

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Související:

Právě se děje