Amnesty International vyzvala k okamžitému ukončení násilí v Iráku

Irácké bezpečnostní složky dnes v Bagdádu rozmístily betonové zátarasy s cílem zablokovat další protivládní protesty. Informovala o tom agentura AP. Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) mezitím vyzvala k okamžitému ukončení krveprolití.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Amnesty International
doporučujeme

Sobotní zákroky bezpečnostních složek si vyžádaly životy šesti protivládních demonstrantů a bylo při nich zraněno zhruba 100 lidí. Od začátku nepokojů v říjnu bezpečnostní složky, které při protestech opakovaně použily ostrou munici, gumové projektily, slzný plyn a zábleskové granáty, zabily více než 260 lidí.

Amnesty International označila situaci za "krvavou lázeň" a vyzvala irácké úřady,aby okamžitě zastavily brutalitu bezpečnostních složek. "Irácká vláda má povinnost chránit právo svého lidu na život, stejně tak jako jeho právo vyjádřit svůj názor. Tato krvavá lázeň musí okamžitě skončit a ti, kteří jsou za ni odpovědni, musí být postaveni před spravedlnost," uvedla Hiba Murájifová, která vede kancelář AI pro Blízký východ a Severní Afriku.

Agentura AP poznamenala, že rozsáhlé zákroky bezpečnostních složek jsou odrazem neochoty vlády udělat změny a zároveň jsou důkazem toho, že demonstrantům ubývají možnosti. Úřady v průběhu protestů podle AP již několikrát zablokovaly internet a přístup na sociální sítě.

V ulicích Bagdádu a ve městech na jihu Iráku se protestuje od začátku října. Lidé poukazují na to, že nemají nic z ropného bohatství, kterým jejich země disponuje, a viní z toho zkorumpované politiky. Vadí jim také špatně fungující služby a nedostatek pracovních míst a chtějí demisi vlády premiéra Ádila Abdala Mahdího, který je ve funkci o něco déle než rok.

Mahdí odmítl odstoupit. V sobotu ale přiznal, že politické strany "udělaly chyby" při vedení země. Slíbil, že "během několika málo dní" oznámí volební reformy a důležité změny ve vládě. Premiér také vyzval demonstranty, aby pomohli obnovit normální život v zemi.

"Veškeré sliby vlády, že zavede reformy, jsou prázdné, dokud bezpečnostní složky nadále střílí a zabíjí demonstranty," řekla Murájifová.

Loading...
Vstupte do diskuze (10)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Moskvy přiletělo letadlo s 32 ruskými dětmi z Iráku

18.11.2019 20:13 V Moskvě dnes večer přistál letoun Il-76 se 32 malými dětmi ruského původu ve věku od jednoho roku…

Turecký ministr hrozí další operací na severovýchodě Sýrie

18.11.2019 19:09 Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu opět pohrozil, že Ankara zahájí na severovýchodě Sýrie…

Irák ochromila stávka. Na vládní zónu dopadla raketa, centra měst blokují…

17.11.2019 19:36 Aktualizováno Tisíce Iráčanů dnes zaplavily ulice Bagdádu a měst jižně od něj, aby pokračovaly v protivládních…

Tragický omyl izraelské armády: Bomba shozená na domek zabila osmičlennou…

17.11.2019 17:07 Izraelská armáda přiznala, že ve středu v noci útočila na dům palestinské rodiny na místě, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama