Analytici varují před zdražením ropy. Čím by ho Írán způsobil?

Pokud Írán zcela zablokuje pro námořní přepravu ropy zcela klíčový Hormuzský průliv, cena barelu ropy přesáhne 100 dolarů. Zpravodajskému serveru CNBC to řekli energetičtí analytici. Nejdůležitější ropný přepravní uzel, kterým se na trhy dostává ropa z Perského zálivu, je v centru světové pozornosti poté, co se zhoršila bezpečnostní situace na Blízkém východě.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ropa
doporučujeme

Cena severomořské ropy Brent se dnes kolem 17:30 SEČ pohybuje kolem 67 dolarů za barel, cena americké lehké ropy WTI je lehce nad 61 dolary.

"Blokáda Hormuzského průlivu pošle ropu nad 100 dolarů," řekl CNBC investiční analytik společnosti Tribeca Investment Partners James Eginton. "Pokud budeme v příštích několika dnech svědky toho, že se Íránci začnou pokoušet zablokovat Hormuzský průliv, měli bychom se připravit na mnohem vyšší ceny ropy," dodal.

Také podle analytika Francisca Blancha z oddělení pro výzkum surovin a derivátů v bance Bank of America by uzavření Hormuzského průlivu pravděpodobně poslalo cenu ropy na trojmístné číslo. Ve své úterní zprávě ale Blanch takový vývoj označuje za málo pravděpodobný a svůj odhad odůvodňuje obavami Íránu ze silné vojenské odpovědi na tento krok ze strany Spojených států.

Hormuzský průliv leží mezi Íránem a Ománem. Je to úzká, ale strategicky důležitá vodní cesta, která propojuje blízkovýchodní producenty s klíčovými trhy po celém světě. V roce 2018 se průlivem - který je v nejužším bodě široký jen kolem 40 kilometrů - denně přepravovalo v průměru 21 milionů barelů ropy. To odpovídá zhruba 21 procentům celosvětové spotřeby ropy.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OSN vyzvala k okamžitému ukončení bojů v Sýrii

17.01.2020 17:02 Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes vyzvala k okamžitému zastavení bojů…

Atentát v Sýrii připravil o život tři turecké vojáky

17.01.2020 12:57 Při výbuchu vozidla s výbušninami v severní Sýrii ve čtvrtek večer přišli o život tři turečtí…

Íránský ajatolláh varuje USA, bůh je prý na jeho straně

17.01.2020 12:04 Íránského generála Kásema Solejmáního, jehož Američané nedávno zabili v Bagdádu, oplakaly v Íránu…

Při íránském raketovém útoku bylo zraněno 11 amerických vojáků

17.01.2020 08:08 Jedenáct amerických vojáků utrpělo zranění při íránském raketovém útoku z minulého týdne na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama