Anexe Západního břehu Jordánu? Izrael dostal varování od šéfa německé diplomacie

Německý ministr zahraničí Heiko Maas dnes varoval Izrael, že jeho plánovaná anexe částí Západního břehu Jordánu by byla porušením mezinárodního práva. Odmítl však komentovat, jak by na takový krok Berlín a jeho evropští partneři reagovali. Informovala o tom agentura AP.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Heiko Maas
doporučujeme

Maasova návštěva Izraele, která je jeho první mimo Evropu od začátku pandemie způsobené koronavirem, se koná jen několik týdnů před plánovanou izraelskou anexí židovských osad na Západním břehu Jordánu v souladu s kontroverzním plánem amerického prezidenta Donalda Trumpa na řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinci.

Mass na dnešní tiskové konferenci v Jeruzalémě uvedl, že Německo a Evropská unie usilují o dialog s Izraelem. Zdůraznil však, že anexe by nebyla v souladu s mezinárodním právem. "Nepřipravil jsem žádné cenovky. V EU máme shodu v tom, že chceme dialog mezi všemi stranami tohoto procesu. Jsem v Izraeli, abych byl informován o plánech nové (izraelské) vlády, " uvedl šéf německé diplomacie.

Izraelské plány k anexi se setkaly s tvrdou kritikou některých z nejbližších spojenců Izraele, včetně Německa, které tvrdí, že jednostranné překreslení mapy by vedlo ke zničení jakýchkoliv nadějí na vytvoření palestinského státu a dohody o dvoustátním řešení- tedy nezávislé Palestiny po boku Izraele. Maas zdůraznil, že Německo nadále podporuje řešení v podobě dvou států a obnovení rozhovorů mezi Izraelci a Palestinci. Jeho izraelský protějšek Gabi Aškenazi ho na tiskové konferenci ujistil, že izraelský plán bude uplatněn "zodpovědně". "Naším záměrem je to udělat v dialogu s našimi sousedy,"dodal.

Německo, které je už nyní klíčovým evropským zprostředkovatelem, převezme příští měsíc rotující předsednictví Rady EU a předsedat bude také Radě bezpečnosti OSN.

Po dopoledním jednání se svým izraelským protějškem by se Maas měl setkat s premiérem Benjaminem Netanjahuem a jeho koaličním partnerem a ministrem obrany Bennym Gancem.

Později dnes by pak měl odjet do sousedního Jordánska, kde ho čeká setkání s tamním ministrem zahraničí a videokonference s palestinskými lídry.

Americký plán počítá s tím, že by si Izrael ponechal asi třetinu Západního břehu Jordánu, který obsadil v roce 1967, zatímco Palestincům uděluje rozšířenou autonomii ve zbytku tohoto území. Palestinci, kteří počítají s celým Západním břehem Jordánu pro svůj budoucí stát spolu s Pásmem Gazy a východním Jeruzalémem, americký plán odmítli, jelikož podle nich straní Izraeli.

Nově palestinská samospráva přerušila bezpečnostní koordinaci s Izraelem, což přispívá k obavám z obnovení násilí, v případě, že by Izrael vyhlásil svrchovanost nad židovskými osadami na Západním břehu Jordánu. Americký plán ale čelí kritice také v Izraeli; zatímco někteří se obávají, že by mohl vést k vytvoření jednoho státního útvaru se dvěma národy, řada osadníků vyjádřila naprostý nesouhlas s vytvořením palestinského státu.

Premiér Netanjahu nicméně chce Trumpův plán urychleně uplatnit, jelikož si podle agentury AP uvědomuje, že by po říjnových prezidentských volbách mohl Trumpa nahradit očekávaný kandidát demokratů Joe Biden, který s anexí nesouhlasí.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Turecku začal proces s lidmi viněnými z vraždy Chášukdžího

03.07.2020 10:51 V nepřítomnosti obžalovaných dnes v Turecku začal proces s 20 lidmi, kteří byli obviněni z vraždy…

Írán prý souhlasí s odškodněním cizinců za lednový pád letadla v Teheránu

02.07.2020 19:49 Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského…

Záhadný incident u íránského jaderného zařízení. Došlo k explozi?

02.07.2020 16:52 Aktualizováno Írán dnes ohlásil nehodu, při níž byla v blízkosti továrny na obohacování uranu v Natanzu poškozena…

Další vlna koronaviru na Blízkém východě: Počet nakažených a mrtvých roste

02.07.2020 16:20 Aktualizováno V Izraeli za minulých 24 hodin přibylo téměř 1000 nových lidí nakažených koronavirem. Tento údaj v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy