Arabové budou zuřit? Izraelský ministr schválil výstavbu pro Židy v Hebronu

Izraelský ministr obrany Naftali Bennett schválil plán na výstavbu pro židovské osadníky v Hebronu na palestinském Západním břehu Jordánu. Výstavba má umožnit zdvojnásobení židovské enklávy v tomto městě, kdy nyní žije kromě asi 230.000 Arabů zhruba 800 Židů. Palestinci rozhodnutí kritizovali s tím, že to může vyvolat nepokoje.

Bennettovo rozhodnutí znamená pouze začátek plánovacího procesu, který může narazit na mnoho překážek, píše izraelský list Haarec.

Bennett v neděli pověřil úřad odpovídající za Západní břeh Jordánu, aby informoval hebronskou městskou správu o plánu postavit pro Židy byty na místě nepoužívaného tržitě. Jde o pozemek na ulici Šuhada, která vede k hojně navštěvované hrobce proroků.

Hebron je rozdělen na dvě správní části - jedna, v níž je asi 200.000 Arabů, spadá pod palestinské úřady v Ramalláhu, druhá má přes 30.000 obyvatel, k nimž patří také několik set Židů a spravují ji izraelské úřady podle izraelského občanského práva. V této části působí izraelská armáda, je zde mnoho kontrolních stanovišť a Palestinci narážejí často na omezování pohybu.

Území, o němž rozhodl Bennett, je bývalé rušné tržiště, nyní prázdné 25 let. Ministr řekl, že práva na pozemky zůstanou zachována.

Mluvčí osadníků sdělil, že na to židovská komunita čekala mnoho let a že místo je židovským vlastnictvím od roku 1807. Kdysi rušné místo bylo na čas zavřeno po maskaru, při němž osadník Baruch Goldstein v roce 1994 zabil v Hrobce proroků 29 Palestinců. Hrobku navštěvují muslimové stejně jako židé, protože věří, že jsou tam pohřbeni starozákonní proroci - pro židy patriarchové - uctívané oběma komunitami.

Generální tajemník Organizace pro osvobození Palestiny Saíb Irikát toto rozhodnutí označil za konkrétní důsledek změny amerického postoje k osadám - USA už je nepovažují za nelegální. Hebronský starosta Tajsír abú Snajna se domnívá, že jde o nebezpečné rozhodnutí, které může vyprovokovat regionální nepokoje. Dodal, že radnice bude postupovat podle instrukcí palestinské samosprávy a bude chránit palestinskou zem i majetek.

Podle izraelské organizace Hnutí za okamžitý mír pozemky patří hebronské správě. Haarec napsal, že do vzniku Izraele patřil pozemek, na němž bylo tržiště, Židům. Za jordánské správy, kdy si území pronajala od Jordánska hebronská správa, nebyl prodán. Po šestidenní válce v roce 1967 místo přešlo pod správu izraelského ministerstva spravedlnosti a po masakru v roce 1994 odtud byli obyvatelé vystěhováni.

O možnosti zobytnit místo pro Židy hovořil loni tehdejší ministr obrany Avigdor Lieberman. Právní poradce ministerstva Itaj Ofir tehdy sdělil, že jelikož jsou obchody 25 let prázdné, mohou být zdemolovány a na místě může vzniknout výstavba. Nynější objekty jsou podle něj nebezpečné a je třeba je obnovit.

Související

Více souvisejících

Izrael palestina

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Kupka s Početím je novým rekordmanem českých aukčních síní

Česko má nový nejdražší vydražený obraz v dějinách země. Olejomalba Františka Kupky nazvaná Conception/Danae (Početí) se v neděli v Praze prodala za 115 milionů korun. S aukční přirážkou dosáhne finální cena částky 126,5 milionu korun.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy