Arabsko-kurdská koalice zastavila boj proti IS, prioritu má válka s Turky

Arabsko-kurdská koalice SDF vzhledem k tureckým útokům na severu Sýrie zastavila své operace proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). Napříště se omezí pouze na obranu proti bojovníkům IS. S odvoláním na jednoho z velitelů SDF Maslúma Abdího o tom dnes informovala agentura DPA. Příslušníci IS dnes oznámili, že osvobodili z jednoho tábora v Sýrii několik žen. Jejich tvrzení ale zatím nikdo nepotvrdil.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Islámský stát (ISIS)
doporučujeme

"V minulosti jsme upozornili, že se pro nás boj proti IS stane druhořadým, pokud na nás zaútočí Turecko. Ten případ nyní nastal... zmrazili jsme všechny svoje aktivity proti IS," citovala Abdího kurdská agentura Firat.

Turecko od 9. října útočí na pozice SDF na severu Sýrie s cílem vytlačit milice z pohraničí a zřídit na tomto území prostor pro bezpečný návrat syrských uprchlíků z tureckého území.

Kurdové na severu Sýrie střeží zajaté bojovníky IS i jejich příbuzné v několika táborech a věznicích. Islámský stát začal obsazovat sever Sýrie a Iráku v roce 2014, v obou zemích byl poražen, ale skupinky jeho lidí jsou stále na svobodě.

Abdí řekl, že se IS na mnoha místech reorganizuje. Jsou útoky a exploze, řekl Abdí, podle nějž je na severu stále 12.000 členů IS a jejich příbuzných. USA, které Turecku usnadnily ofenzívu odsunutím svých vojáků z pozic, jež Američané střežili na severu Sýrie spolu s Kurdy, v červnu odhadovaly, že v Iráku a Sýrii je ještě 14.000 až 18.000 členů IS. Skupina se přihlásila k několika nedávným útokům, v syrském Kámišlí 11. října zabila šest lidí. SDF od března pátraly po zbylých členech Islámského státu zejména ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur.

Abdí odmítl tvrzení Ankary, podle nějž se Turecko později o zajaté bojovníky IS postará. "Tato možnost je pro nás nepřijatelná. O osudu bojovníků IS a jejich rodin rozhodneme my," řekl.

zdroj: YouTube

IS dnes prostřednictvím služby Telegram oznámil, že jeho lidé na severu Sýrie osvobodili ženy z tábora střeženého Kurdy. "Jednotka vojáků chalífátu" ve středu zaútočila na velitelství kurdských sil u města Rakka, osvobodila "muslimky, které unesli" kurdští bojovníci, stojí ve zprávě IS. Už v neděli se objevila zpráva, že se z jednoho tábora v Sýrii podařilo uprchnout 800 lidem, mezi nimiž byli příbuzní bojovníků IS.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Irák ochromila stávka. Na vládní zónu dopadla raketa, centra měst blokují…

17.11.2019 19:36 Aktualizováno Tisíce Iráčanů dnes zaplavily ulice Bagdádu a měst jižně od něj, aby pokračovaly v protivládních…

Tragický omyl izraelské armády: Bomba shozená na domek zabila osmičlennou…

17.11.2019 17:07 Izraelská armáda přiznala, že ve středu v noci útočila na dům palestinské rodiny na místě, které…

Muslimský svět zasáhla vlna protestů. Dorazila do Íránu, Chameneí běsní

17.11.2019 13:30 Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes podpořil rozhodnutí vlády o 50 procent zdražit…

Palestinci vystřelili rakety na Izrael, ten bombardoval Hamás

16.11.2019 19:14 Aktualizováno Palestinští ozbrojenci v noci na dnešek vypálili z Pásma Gazy dvě rakety na Beerševu v jižním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama