Asad hodlá osvobodit celou Sýrii, boje budou pokračovat

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to dnes syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Halabu (Aleppa). Podle dnešní zprávy bude tento týden obnoven provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Bašár Háfiz al-Asad je od roku 2000 prezidentem Sýrie. Jeho otcem je předchozí prezident Háfiz al-Asad.
doporučujeme

Bojuje se nejenom v Halabu, ale také v sousední provincii Idlib. OSN dnes oznámila, že kvůli konfliktu ze svých domovů v této severozápadní provincii uprchlo 900.000 lidí. Těžké boje začaly v prosinci a také v Idlibu se syrská armáda se svými spojenci snaží vybojoval pozice, jež ovládají oponenti Damašku a islámské radikální skupiny.

"Domníváme se, že od 1. prosince uprchlo 900.000 lidí, většina z nich jsou ženy a děti," řekl dnes zástupce generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Mark Lowcock. Předchozí zprávy OSN hovořily o 800.000 uprchlíků.

"Ti lidé jsou otřesení, musejí spát venku za mrazu, protože uprchlické tábory jsou plné. Matky pálí plasty, aby se děti mohly ohřát. Malé děti umírají zimou," uvedl Lowcock. Řekl také, že se na severozápadě Sýrie bojuje "naslepo" a že údery míří i na místa, kde se zdržují uprchlíci. "Lidé tam umírají, jsou zranění a musejí znovu utíkat," řekl zástupce OSN. "Nepodaří se zabránit největší tragédii 21. století, pokud se členové Rady bezpečnosti OSN nepřenesou přes své individuální zájmy," dodal Lowcock.

Asad dnes řekl, že ofenziva na severu bude pokračovat, dokud nebude "osvobozená" celá Sýrie. Současné bojové úspěchy podle prezidenta předznamenávají konečnou porážku povstalců, kteří se jej snažili svrhnout.

Syrské státní sdělovací prostředky dnes oznámily objev hromadného hrobu s těly 70 lidí ve východní Ghútě u Damašku. Povstalci byli v této lokalitě poraženi v roce 2018.

Loading...
Vstupte do diskuze (28)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Saúdská Arábie čeká až 200 000 nakažených koronavirem

07.04.2020 18:10 Saúdská Arábie očekává, že v následujících několika týdnech může zaznamenat až 200.000 případů…

Křivka epidemie covid-19 v Íránu se zplošťuje. 62 500 nakažených a 3872…

07.04.2020 14:09 Aktualizováno V Íránu přibylo za minulých 24 hodin přes 2000 lidí nakažených koronavirem a celkem je jich tam víc…

Izraelci museli kvůli koronaviru do karantény, park je pro šakaly

07.04.2020 11:58 Ve futuristickém dokumentárním seriálu Život po lidstvu je vidět lva s nádhernou hřívou…

Obávanou americkou zbraň nezískal ani Izrael. Politolog prozradil důvod

07.04.2020 00:01 NÁZOR – Izraeli se dostává velké vojenské pomoci od Spojených států, ať ve formě financí, či zbraní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy