Bagdád opět na nohou, do ulic vyšly tisíce lidí

Na náměstí Tahrír v centru Bagdádu dnes přišlo demonstrovat proti vládě několik desítek tisíc lidí. Protesty v Iráku začaly před měsícem a o život při nich přišlo více než 250 lidí. Účastníci požadují řešení korupce a ekonomických těžkostí. Agentura AP napsala, že v ulicích k Tahríru se tísnil početný dav. Policisté zatarasili dva mosty, jimiž se dá z náměstí dostat přes Tigris k takzvané zelené zóně, kde jsou vládní úřady a velvyslanectví.

Irák
doporučujeme

Dnes se protest zaměřil na kritiku Íránu, který se podle Iráčanů vměšuje do iráckých záležitostí. Írán získal velký vliv v sousedním Iráku po invazi, která v roce 2003 svrhla bývalého prezidenta Saddáma Husajna, za nějž Iráku vládli hlavně menšinoví sunnité. V zemi se po invazi konaly volby a v mocenských orgánech je mnoho šíitů orientovaných na Írán.

Zdravotníci dnes oznámili, že ve dvou říjnových protestních vlnách zemřelo 255 lidí včetně pěti lidí, kteří dnes podlehli dřívějším zraněním. Počet zraněných od začátku října se odhaduje na 10.000.

Policisté dnes ve snaze vytlačit dav od obou mostů použili slzný plyn a gumové projektily a zranění utrpělo 350 lidí.

Demonstranti dnes nesli irácké vlajky, ale objevilo se video, na němž lidé třímají přeškrtnuté portréty íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího a velitele zahraniční jednotky íránských revolučních gard generála Kásema Solejmáního. Mnozí do těchto fotografií kopou. Podle AP video mohlo být natočeno ve čtvrtek. Dnes bylo vidět demonstranty šlapat po íránské vlajce namalované na dlažbě spolu se svastikou.

Komentátoři přirovnávají události v Iráku k protestům, které začaly 17. října v Libanonu. V obou zemích se lidé bouří proti korupci a ekonomickému strádání, v obou zemích má značný vliv Teherán. Násilnosti, které provázejí protesty v Iráku, vyvolávají obavy z možného zásahu Íránu a milicí, které v Iráku Teherán podporuje. Milice, jež si říkají Lidové mobilizační síly, dnes vydaly prohlášení, v němž se staví za demonstranty a nabízejí jim ochranu.

Vlivný irácký duchovní ajatolláh Alí Sistání dnes prostřednictvím svého zástupce vzkázal Iráčanům, že podporuje jejich požadavky na změnu politického systému. Vyzval ale také k ukončení krveprolévání.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael od roku 2016 nevydal rodinám k pohřbení 68 Palestinců

30.11.2020 15:28 Izrael si od dubna 2016 ponechal těla 68 mrtvých Palestinců, která mohou posloužit při vyjednávání…

V Teheránu se konal obřad za zavražděného fyzika Fachrízádeho, média…

30.11.2020 13:19 Aktualizováno Na íránském ministerstvu obrany se dnes konal smuteční obřad za jaderného fyzika Mohsena…

Turecko před summitem EU opět stáhlo do přístavu průzkumnou loď

30.11.2020 12:39 Turecká loď Oruç Reis, která provádí ve Středozemním moři ve vodách nárokovaných i Řeckem průzkum…

Trumpův zeť Kushner odjede jednat do Saúdské Arábie a Kataru

30.11.2020 09:07 Poradce a zeť amerického prezidenta Jared Kushner zamíří tento týden do Saúdské Arábie a Kataru.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama