Bahrajn naváže vztahy s Izraelem, oznámil Trump

Bahrajn se připojil ke Spojeným arabským emirátům a dohodl se na navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem. O dohodě na twitteru informoval americký prezident Donald Trump. Informaci následně potvrdily také Bahrajn a Izrael.

Izrael, ilustrační fotografie
doporučujeme

Oznámení kromě dalších uvítala také česká diplomacie. Palestinci krok označili za bodnutí do zad. Agentura Reuters napsala, že rozhodnutí, k němuž patrně přispěly sdílené obavy z Íránu, může izolaci Palestinců prohloubit.

Spojené arabské emiráty ohlásily navázání diplomatických vztahů s Izraelem před měsícem. Slavnostní podepsání dohody by se mělo uskutečnit příští týden ve Washingtonu. O tom, že se k dohodě připojí také na ropu bohatý Bahrajn, se spekulovalo.

Trump o dohodě informoval na twitteru po telefonickém rozhovoru s bahrajnským králem Hamadem bin Ísou Chalífem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. "Tento den je opravdu historický," řekl trump novinářům v Oválné pracovně a vyjádřil naději, že další arabské státy budou následovat.

"Otevření přímého dialogu a vazeb mezi těmito dvěma dynamickými společnostmi a vyspělými ekonomikami bude představovat pokračování pozitivní transformace Blízkého východu a zvýší to stabilitu, bezpečí a prosperitu v regionu," stojí ve společném prohlášení USA, Bahrajnu a Izraele.

Izraelský premiér označil dohodu o normalizaci vztahů s Bahrajnem za známku "nové éry míru". "Po mnoho dlouhých let jsme investovali do míru a nyní bude mír investovat do nás, přinese opravdu významné investice do izraelské ekonomiky a to je velmi důležité," uvedl Netanjahu.

Bahrajnská tisková agentura BNA napsala, že král při telefonátu s Trumpem a Netanjahuem zopakoval, že je nutné, aby byl zajištěn spravedlivý a trvalý mír mezi Izraelci a Palestinci na základě dvoustátního řešení, tedy vzniku nezávislého palestinského státu po boku Izraele. Mediální poradce bahrajnského krále podle Reuters uvedl, že bahrajnská normalizace vztahů s Izraelem potvrzuje, že spravedlivý a trvalý mír je nejlepší cestou, jak garantovat práva Palestinců.

Palestinci se obávají, že rozhodnutí SAE a Bahrajnu oslabí dlouhodobé panarabské stanovisko, které normalizaci vztahů mezi Izraelem a arabskými státy podmiňuje izraelským uznáním palestinského státu a jeho stažením z okupovaných území. Palestinská samospráva na Západním břehu Jordánu a radikální hnutí Hamás, jež vládne v Pásmu Gazy, dohodu odsoudily. "Dohoda mezi Bahrajnem a Izraelem je bodnutí do zad pro palestinskou věc a palestinský lid," uvedl podle agentury AFP palestinský ministr sociálních věcí Ahmad Madždalání. Hamás dohodu označil za "agresi".

Dnešní oznámení naopak za důležitý krok považuje egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. Ten na twitteru uvedl, že dohoda pomůže nastolit "stabilitu a mír na Blízkém východě způsobem, který povede k spravedlivému a trvalému urovnání palestinské otázky". Oznámení podle Reuters rovněž uvítala diplomacie Spojených arabských emirátů.

České ministerstvo zahraničí na twitteru uvedlo, že prohlášení Bahrajnu a Izraele vítá a doplnilo, že "tento historický krok může spolu s izraelsko-emirátskou normalizací vztahů dále posílit naději na tolik potřebnou spolupráci a mír mezi zeměmi na Blízkém východě".

Spojené arabské emiráty a Izrael v srpnu oznámily, že se pod záštitou USA dohodly na normalizaci vztahů. Slavnostní podepsání dohody by se mělo uskutečnit 15. září v Bílém domě. Akce, kterou pořádá prezident Trump, se mají zúčastnit izraelský premiér Netanjahu a ministr zahraničí SAE šajch Abdalláh bin Zajd Nahaján. Podle dnešního společného prohlášení při stejné události bahrajnský ministr zahraničí Abdallatíf Zajání s Netanjahuem podepíše "historickou mírovou deklaraci".

Trumpova vláda se podle Reuters pokusila přimět i další sunnitské země, aby navázaly vztahy s Izraelem. Nejvlivnější z nich - Saúdská Arábie - ale dala najevo, že na to není připravena.

Malý a bohatý ostrovní stát Bahrajn je blízkým spojencem Saúdské Arábie a sídlí tam regionální velení amerického námořnictva. Dnešní oznámením se Bahrajn stává čtvrtým arabským státem, který naváže diplomatické vztahy s Izraelem po Jordánsku, Egyptu a SAE.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Palestinský prezident Abbás vyzval k novému mírovému procesu

25.09.2020 18:41 Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes v projevu v rámci všeobecné rozpravy na 75.…

Izrael zpřísnil protikoronavirová opatření, Netanjahu čelí kritice

25.09.2020 17:25 V Izreli dnes hodinu po poledni místního času začala platit přísná uzávěra omezující pohyb občanů…

Turecko vydalo zatykač na 83 prokurdských aktivistů, kvůli protestům v…

25.09.2020 17:16 Aktualizováno Turecké úřady vydaly zatykač na více než 80 prokurdských aktivistů, kteří se před šesti lety…

Palestinci budou volit parlament a prezidenta do půl roku. Hamás a Fatah…

24.09.2020 15:36 Palestinské strany Hamás a Fatah se dohodly, že se na palestinských územích budou konat volby do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama