Blízký východ připomíná Evropu před první světovou válkou, tvrdí analytik CIA

NÁZOR - Izrael pokračuje v expanzi diplomatického zastoupení v zemích Perského zálivu skrze prosazování "obranné aliance", která by kromě něj zahrnovala Bahrajn, Spojené arabské emiráty a Saúdskou Arábii, poukazuje Paul Pillar v komentáři pro server National Interest. Bývalý příslušník CIA a bezpečnostní analytik, který nyní působí na Georgetown University vysvětluje, že potenciální arabští členové aliance ohledně hlubšího spojenectví s Izraelem zjevně váhají, ale iniciativa i tak zasazuje do kontextu nedávné pozvednutí vztahů mezi uvedenými aktéry.

Izrael, Jeruzalém

Mír na posledním místě

Jen málo mezinárodních posunů je veřejně kvitováno tak jako uvedené zlepšení - někteří dokonce hovoří o "abrahámských dohodách", jako by mezi vyznavači velkých monoteistických náboženství měla najednou zavládnout harmonie, uvádí autor komentáře. Přiznává, že obecně je pro každou zemi regionu výhodnější mít plnohodnotné vztahy se všemi státy v oblasti, i kdyby mělo jít o pouhý vzkaz, že jsou spolu ochotny mluvit.

Hlavním důvodem pozvednutí izraelsko-arabských vztahů ovšem podle Pillara není mírový průlom a dobrá vůle, ale silná snaha izraelské vlády demonstrovat, že pokračující konflikt s Palestinci a faktická anexe Palestinci obývaných území neženou Izrael do izolace.  

"O cokoliv izraelská vláda usiluje, pochopitelně podstatně ovlivňuje to, jak je k otázce přistupováno v americkém politickém diskursu," pokračuje analytik. Konstatuje, že v případě zlepšování vztahů Izraele s arabskými státy byla uvedená spojitost velmi nápadná během prezidentství Donalda Trumpa, jehož administrativa krok vychvalovala nejen ve snaze zapůsobit na americké voliče, kteří postup izraelské vlády schvalovali, ale prezentovala jej také jako zahraničněpolitický úspěch Trumpa, kterých se příliš nedostávalo.

Podle bývalého příslušníka CIA stojí za to připomenout, že Trumpova administrativa musela arabské vlády "uplatit", aby přistoupily na plné diplomatické vztahy s Izraelem - Spojené arabské emiráty letouny F-35 s technologií stealth a další pokročilou vojenskou technikou, Súdán vymazáním ze seznamu zemí podporujících terorismus, Maroko dodatečnými dodávkami zbraní a opuštěním dlouhodobě neutrální americké pozice ve konfliktu o západní Saharu.

"Tyto úplatky ukazují, že motivem pozvednutí vztahů nebyly žádné nové mírové záměry na straně zúčastněných stran," píše Pillar. Krok podle něj nemá výraznější přesah, jelikož žádný ze zapojených arabských států nebyl s Izraelem ve válce a naopak mezi nimi a židovským státem probíhala výrazná spolupráce, včetně bezpečnostních otázek, bez ohledu na úroveň diplomatických styků.   

Skutečnost, že Saúdská Arábie údajně jedná s Izraelem o "obranném spojenectví" při absenci plných diplomatických vztahů, ukazuje, že tyto vztahy jsou sotva definovány faktorem míru a války, konstatuje autor komentáře. Označení pozvednutí diplomatických vztahů jako "mírové dohody" tak považuje za přemrštěné.

Tense se stupňují

Pokud bude mít krok vůbec nějaký efekt, nepůjde o posun k míru, myslí si Pillar s tím, že mír vzdalují zmíněné americké "úplatky". Změna americké politiky vůči konfliktu v západní Sahaře například vyostřila napětí mezi Marokem a Alžírskem a zkomplikovala mezinárodní snahy o řešení problému, dodává analytik.

Také jakákoliv možnost míru mezi Izraelem a Palestinci je nyní mnohem vzdálenější, protože předpoklad urovnání z vnějšku, který zahrnuje i tlak arabských vlád na Palestince, naráží na skutečnost, že podrobení Palestinci již prakticky nemají kam ustoupit, deklaruje někdejší americký zpravodajec. Poukazuje, že zbraněmi, silou, územím a schopností vynutit si změny disponuje Izrael, tudíž snížení ceny, kterou Izraelci platí za pokračující okupaci palestinských území pouze snižuje jejich ochotu ke krokům, na něž by možná museli přistoupit v opačném případě.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Snaha uzavřít vojenské spojenectví, slovy izraelského ministra obrany Bennyho Gance "zvláštní bezpečnostní dohody", naopak vyhrocuje a prohlubuje konfliktní linie v Perském zálivu, protože dále vtahuje arabské státy do pokračujícího nepřátelství mezi Izraelem a Íránem, které je provázeno hrozbami vojenským útokem, varuje Pillar. Obává se, že jde o analogii spojenectví - byť v menším rozsahu -, která v Evropě pomohla rozpoutat první světovou válku.

"Obecný princip, že pro všechny země v regionu je dobré mít plné (diplomatické) vztahy s všemi ostatními zeměmi regionu, znamená (skutečně) se všemi zeměmi," píše analytik. Konstatuje, že Perském zálivu by měl být tento cíl prosazován skrze otevřené fórum, částečně odvozené od Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, jehož cílem je omezit napětí a posílit mírovou kooperaci v oblasti. Teprve takový vývoj by šlo označovat honosnými přízvisky a považovat jej za úspěch, zakončuje autor komentáře.   

Počasí se příští týden výrazně nezmění, třicítky do Česka nedorazí

06.07.2022 06:30 Češi si v tomto týdnu užijí více volna než pracovních dnů, počasí je ovšem na začátek července…

Rusové dál tlačí na Slovjansk, je podezření na tisíce válečných zločinů

07.07.2022 12:18 Rusko se snaží plně pod kontrolu dostat ukrajinskou Luhanskou oblast, zatímco v sousední Doněcké…

Všechny země by se měly snažit chránit mezinárodní právo, řekl Lavrov

06.07.2022 08:29 Svět se vyvíjí komplikovaným způsobem, a všechny země by se proto měly snažit chránit mezinárodní…

Britský premiér Johnson rezignuje na lídra strany, labouristé chtějí…

07.07.2022 18:13 Britský premiér Boris Johnson odstupuje z pozice lídra Konzervativní strany. Naplno tak začíná…

Počasí na víkend: Ochladí se. Přes den naměříme i pouhých 16 stupňů

07.07.2022 06:30 Koncem týdne se v Česku citelně ochladí. Teploty klesnou pod 20 stupňů, přičemž běhen dne v neděli…

Turečtí celníci zadrželi ruskou nákladní loď, která převážela ukradené…

04.07.2022 02:02 Aktualizováno Turečtí celníci zadrželi ruskou nákladní loď, která převážela obilí, o němž Kyjev tvrdí, že bylo…

Nejméně 19 lidí zahynulo při nehodě autobusu v jihozápadním Pákistánu

03.07.2022 11:07 Nejméně 19 lidí zahynulo při nehodě autobusu v jihozápadním Pákistánu, dalších 14 lidí utrpělo…

Zemětřesení o síle přes šest stupňů v Íránu zabilo nejméně pět lidí

02.07.2022 07:57 Nejméně pět obětí na životě si dnes brzy ráno vyžádalo zemětřesení o síle 6,1 stupně na jihu Íránu.…

Turecké úřady zablokovaly přístup k vysílání Hlasu Ameriky a Deutsche Welle

01.07.2022 17:47 Aktualizováno Turecké úřady zablokovaly přístup k vysílání dvou zahraničních rozhlasových stanic - k Hlasu…

Izraelský parlament dnes odhlasoval zákon o svém rozpuštění

30.06.2022 14:39 Aktualizováno Izraelský parlament dnes odhlasoval zákon o svém rozpuštění. Předčasné volby budou 1. listopadu, do…

V Sýrii zahynulo od března 2011 během konfliktu přes 306 tisíc civilistů

28.06.2022 13:19 V Sýrii bylo od března 2011 během ozbrojeného konfliktu zabito 306.887 civilistů. Uvedl to dnes…

Erdogana čeká setkání s Bidenem, žádá víc než jen prázdná slova

28.06.2022 12:38 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se během summitu Severoatlantické aliance setká s americkým…

V Jordánsku unikl toxický plyn, zabil 13 lidí a 250 zranil

27.06.2022 21:57 Únik toxického plynu ze skladovací nádrže v jordánském přístavu Akaba dnes zabil nejméně 13 lidí a…

V Afghánistánu jsou stále cítit otřesy po zemětřesení

27.06.2022 15:59 V části Afghánistánu, kterou minulý týden zasáhlo ničivé zemětřesení, jsou stále cítit následné…

Tisíc mrtvých, dvakrát tolik zraněných. Afghánistán ukončil pátrací…

24.06.2022 09:53 Úřady v Afghánistánu ukončily pátrání po přeživších středečního ničivého zemětřesení, při kterém…

Související:

Právě se děje

reklama