Bombardování Pásma Gazy působí dětem traumata. Desítky jich umírají

Sedmiletá Suzy Iškontanaová skoro nemluví ani nejí. Od chvíle, co ji vytáhli z trosek rodinného domu, který zničily izraelské nálety, uplynuly dva dny. Sutiny ji uvěznily na několik hodin, zatímco její sourozenci a matka umírali nedaleko. Děti jsou při izraelském bombardování Pásma Gazy vystaveny rozsáhlým traumatům a některé z nich ho prožívají opakovaně, píše agentura AP.

Eurozpravy.cz

Izrael a radikální hnutí Hamás spolu za posledních dvanáct let válčí už počtvrté. Izrael se pokaždé prohlásí, že zastaví rakety odpalované Hamásem na své území a podniká těžké letecké údery na hustě obydlené Pásmo Gazy.

Poslední konflikt, jenž se rozhořel 10. května, si podle místních úřadů v Pásmu Gazy vyžádal životy 217 Palestinců - nejméně 63 z nich byly děti. Oproti tomu rakety Hamásu zabily na izraelské straně dvanáct lidí, až na jednoho člověka samé civilisty včetně pětiletého chlapce.

Videa na sociálních sítích mezitím ukazují žal přeživších na palestinském území, kteří rázem přišli o rodiny. "Byli čtyři! Kde jsou? Čtyři!" bědoval jeden otec před nemocnicí poté, co se dozvěděl, že všechny jeho čtyři děti byly zabity. Další záběry ukazují malého chlapce v pohřebním průvodu truchlícím po svém zabitém otci.

Rodinu Iškontanaových pohřbily v troskách jejich domu ve městě Gaza nedělní masivní nálety, při kterých Izrael podle svých slov cílil na síť tunelů Hamásu. Úder přišel bez varování. Otec rodiny Rijád Iškontana agentuře AP řekl, že ho sutiny domu uvěznily na pět hodin, přičemž se nemohl dostat ke svým pěti dětem ani ženě. "Slyšel jsem pod troskami jejich hlasy," popsal s tím, že dva potomci na něj volali "Táto!", než jejich hlasy utichly. "Došlo mi, že zemřeli," dodal.

Poté, co se ho podařilo z trosek vyprostit a odvézt do nemocnice, mu rodina a zdravotníci nejprve zatajovali pravdu. "Dozvěděl jsem se o jejich smrti po jednom," řekl Iškontana. Přežila jen druhorozená dcera Suzy. Pod troskami strávila sedm hodin, vyvázla z pohmožděninami. Prožila však vážný duševní otřes a byla v šoku, popsal pediatr Zuhajr Džaru. "Upadla do hluboké deprese," přiblížil lékař. Nemocnice jí podle něj nemůže kvůli pokračujícím bojům poskytnout psychologickou péči, kterou dívka potřebuje.

Dvaačtyřicetiletý Iškontana až donedávna pracoval jako číšník, kvůli karanténním opatřením proti šíření koronaviru nedávno pracovat přestal. O dceři Suzy vypráví, že by si přála být jednou lékařkou. Má podle něj ráda chytré telefony a tablety. "Je s nimi zkušenější než já," přibližuje její otec, podle nějž si dívka ráda hrála se sourozenci na školu, přičemž se obvykle pasovala do role jejich učitelky. Iškontanaovi jsou však jen jednou z rodin, které nedělní letecké údery zničily.

Izraelská armáda tvrdí, že útočila na tunely Hamásu pod městem Gaza. Letadla bombardovala rušnou ulici Vahdá, na níž jsou kromě obytných domů také obchody, pekárny či kavárny. Tři budovy se zřítily. Zemřelo 42 lidí, včetně deseti dětí a 16 žen. Mluvčí izraelské armády Jonatan Konrikus uvedl, že na jednom místě se po náletech zřítil tunel a to sebou strhlo i domy. "Vyžádalo si to mnoho civilních obětí, ale to nebylo cílem," řekl Konrikus. Armáda podle něj analyzuje událost a snaží se podniknout kroky k tomu, aby se podobná situace neopakovala. Izrael se prý snaží tam, kde je to možné, zasáhnout tunely pod silnicemi, nikoliv pod domy.

Izrael a Hamás svedly podobné války už v letech 2009, 2012 a 2014. Boje pokaždé způsobily těžké škody. Norská rada pro uprchlíky (NRC) uvedla, že 11 dětí, které zemřely v současném konfliktu, se účastnilo psychosociálních programů, které se snaží pomoci dětem překonat traumata. To je podle rady známka toho, že se děti opakovaně stávají oběťmi násilí. "Mnoho z nich bombardování u svých domovů zažívá už počtvrté," říká Huzajfa Jazdží z NRC. Jedním z těchto 11 dětí byla osmiletá Suzina sestra Dana.

Rodiče v Pásmu Gazy se mezitím své vyděšené děti snaží uklidňovat třeba tím, že jim říkají, že padající bomby jsou jen ohňostroje. Násilí samozřejmě bude mít dopad na psychiku těchto dětí, tvrdí Jazdží a dodává: "Očekáváme, že ... situace bude mnohem horší a více dětí bude potřebovat podporu." NRC v Pásmu Gazy pracuje ve 118 školách, kde její programy pomáhají více než 75.000 studentům. Konkrétně poskytují například trénink učitelům, jak jednat s traumatizovanými dětmi, nebo organizují cvičení, která mají ulevit od stresu.

"Ušetřete tyto děti a jejich rodiny. Hned je přestaňte bombardovat," vyzval k příměří generální tajemník NRC Jan Egeland, podle nějž je v dlouhodobém horizontu zapotřebí rovněž ukončení blokády Pásma Gazy a okupace palestinských území, aby se zabránilo "dalším traumatům a úmrtím dětí".

Témata: EZ

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Islámský stát na Sinajském poloostrově unesl nejméně pět Egypťanů

08.06.2021 16:11 Nejméně pět Egypťanů unesli dnes na severu Sinajského poloostrova radikálové z teroristické skupiny…

Vůdce Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu, tvrdí IS

06.06.2021 22:18 Vůdce nigerijské radikální islamistické organizace Boko Haram Abubakar Shekau spáchal sebevraždu,…

Turecko podle Erdogana zabilo jednoho z vůdců kurdské PKK v Iráku

06.06.2021 20:23 Turecké tajné služby podle Ankary při operaci na území Iráku zabily jednoho z čelných představitelů…

Izrael začal s očkováním dětí od 12 let

06.06.2021 11:24 Izrael dnes začal očkovat proti covidu-19 děti od 12 do 15 let. Ministerstvo zdravotnictví podle…

Související:

Právě se děje