Britský velvyslanec Macaire odjel z Íránu. Zúčastnil se protestů, je nežádoucí osobou

Britský velvyslanec v Teheránu Robert Macaire odjel z Íránu, jehož justice ho v úterý označila za nežádoucí osobu. Informovala o tom íránská agentura IRNA. Diplomat o odjezdu informoval podle dnešní zprávy agentury DPA íránské ministerstvo zahraničí. Írán ho označil za persona non grata kvůli jeho účasti na víkendovém shromáždění v Teheránu.

Vlajka Velké Británie
doporučujeme

Íránci vyšli do ulic, aby dali najevo nesouhlas s tím, že úřady tři dny zatajovaly důvod pádu ukrajinského letadla, které se zřítilo ve středu krátce po startu z teheránského letiště. Zemřelo 176 lidí, z nichž mnozí byli Íránci nebo lidé s dvojím občanstvím. Úřady původně hovořily o technické závadě a až po třech dnech přiznaly, že letadlo zasáhla protivzdušná obrana.

Macaire se v sobotu zúčastnil vigilie za oběti, mezi nimiž bylo i několik Britů. Policie ho kvůli tomu na hodinu zatkla. Diplomat trval na tom, že z akce odešel hned, když začali demonstranti provolávat politická hesla.

zdroj: YouTube

Mluvčí íránské justice Gholámhosejn Esmáílí v úterý prohlásil, že Macaire sehrál při protestech "provokativní roli". "Není pro nás přijatelné, aby britský velvyslanec odešel z velvyslanectví na nepovolené setkání, filmoval je a provokativně přispěl k jeho pokračování. Taková osoba je non grata a lidé, stejně jako mezinárodní pravidla, předpokládají jeho vyhoštění," prohlásil mluvčí. Sdělil, že o případném vyhoštění rozhodne ministerstvo zahraničí.

Šéf britské diplomacie Dominic Raab v úterý uvedl, že Londýn od Teheránu neobdržel žádné oficiální oznámení o tom, že se chystá velvyslance vyhostit. Poznamenal zároveň, že takový krok ze strany Íránu by byl politováníhodný.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama