Britský velvyslanec Macaire odjel z Íránu. Zúčastnil se protestů, je nežádoucí osobou

Britský velvyslanec v Teheránu Robert Macaire odjel z Íránu, jehož justice ho v úterý označila za nežádoucí osobu. Informovala o tom íránská agentura IRNA. Diplomat o odjezdu informoval podle dnešní zprávy agentury DPA íránské ministerstvo zahraničí. Írán ho označil za persona non grata kvůli jeho účasti na víkendovém shromáždění v Teheránu.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Vlajka Velké Británie
doporučujeme

Íránci vyšli do ulic, aby dali najevo nesouhlas s tím, že úřady tři dny zatajovaly důvod pádu ukrajinského letadla, které se zřítilo ve středu krátce po startu z teheránského letiště. Zemřelo 176 lidí, z nichž mnozí byli Íránci nebo lidé s dvojím občanstvím. Úřady původně hovořily o technické závadě a až po třech dnech přiznaly, že letadlo zasáhla protivzdušná obrana.

Macaire se v sobotu zúčastnil vigilie za oběti, mezi nimiž bylo i několik Britů. Policie ho kvůli tomu na hodinu zatkla. Diplomat trval na tom, že z akce odešel hned, když začali demonstranti provolávat politická hesla.

zdroj: YouTube

Mluvčí íránské justice Gholámhosejn Esmáílí v úterý prohlásil, že Macaire sehrál při protestech "provokativní roli". "Není pro nás přijatelné, aby britský velvyslanec odešel z velvyslanectví na nepovolené setkání, filmoval je a provokativně přispěl k jeho pokračování. Taková osoba je non grata a lidé, stejně jako mezinárodní pravidla, předpokládají jeho vyhoštění," prohlásil mluvčí. Sdělil, že o případném vyhoštění rozhodne ministerstvo zahraničí.

Šéf britské diplomacie Dominic Raab v úterý uvedl, že Londýn od Teheránu neobdržel žádné oficiální oznámení o tom, že se chystá velvyslance vyhostit. Poznamenal zároveň, že takový krok ze strany Íránu by byl politováníhodný.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Drama v Íránu: Letadlo sjelo z přistávací dráhy, zastavilo se až na rušné…

27.01.2020 10:03 Aktualizováno Z přistávací dráhy na jihozápadě Íránu sjelo dopravní letadlo, které se zastavilo až na ulici města…

Raketový útok na ambasádu USA v Bagdádu. Řada nejasností

27.01.2020 09:28 Aktualizováno Při nedělním raketovém útoku bylo zasaženo americké velvyslanectví v Bagdádu. Oznámila to agentura…

Ambasádu USA v Bagdádu zasáhly rakety, jedna dopadla na jídelnu v době…

27.01.2020 07:25 Do areálu amerického velvyslanectví v irácké metropoli Bagdádu dopadly v neděli večer tři rakety.…

Zemětřesení v Turecku. Počet mrtvých stoupá, zřítily se desítky budov

26.01.2020 17:44 Aktualizováno Počet obětí pátečního zemětřesení ve východním Turecku stoupl na 36 a zraněných je skoro 1600,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama