Protesty v Iráku budou ještě krvavější? Polovojenské oddíly hrozí demonstrantům

V Bagdádu od nedělního večera zahynulo v dalších potyčkách mezi bezpečnostními jednotkami a protivládním demonstranty nejméně 15 lidí, uvádí agentura Reuters. Iráčané zahájili demonstrace minulý týden a podle nedělní bilance si nepokoje vyžádaly přes 110 mrtvých a tisíce zraněných. Lidé se bouří proti vládě a její neschopnost zajistit práci a fungující služby. Polovojenské oddíly blízké Íránu dnes oznámily, že jsou připraveny zasáhnout a odvrátit "protistátní puč".

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Irák
doporučujeme

Noční potyčky jsou hlášeny z východní části metropole. Irácká armáda navíc uvedla, že stahuje své vojáky z východobagdádské čtvrti Sadr a přenechá tamní bezpečnostní úkoly policii.

Bagdádský guvernér kvůli událostem odstoupil a podle dnešních informací provinční rady se mohou noví uchazeči o tento post přihlásit do pěti dní.

Velitel šíitských milicí Hašd Šaabí, jež jsou blízké Íránu a podílely se na boji proti Islámskému státu, dnes řekl, že jsou jeho oddíly připraveny zabránit protistátnímu puči, pokud je irácká vláda povolá. Velitel Fálih Fajáz také řekl, že jeho lidé si přejí "konec korupce, nikoli svržení vlády". Fajázovy oddíly jsou nyní podle agentury AFP z velké části začleněny do irácké armády.

zdroj: YouTube

Premiér Ádil Abdal Mahdí v telefonickém rozhovoru s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem řekl, že se život vrací do normálu. Pompeo prohlásil, že má důvěru v iráckou armádu a že podporuje vládu ve snaze obnovit bezpečnost.

Protesty se minulý týden postupně rozšířily z Bagdádu do dalších měst a jejich hnací silou je kritika korupce panující ve vládě. Jsou charakterizovány jako největší bezpečnostní problém pro Irák od roku 2017, kdy se tam podařilo porazit teroristický Islámský stát.

Policie od prvních dní používala i ostrou munici. Podle bilance ministerstva vnitra přišlo o život 104 lidí včetně osmi členů bezpečnostních sil a více než 6000 lidí bylo zraněno. Zdravotnické zdroje hovoří o 113 mrtvých a o 4000 zraněných. Stav 200 z nich je vážný.

Vláda se snaží situaci zklidnit návrhy, jako je subvencování nájmů nejchudším občanům, podpora nezaměstnaných a výukový program nebo půjčky pro mladé. Chce také stíhat členy bezpečnostních složek za příliš tvrdé zákroky proti demonstrantům, oznámila dnes televize. Ministerstvo vnitra ale zároveň popírá, že by členové vládních sil stříleli do demonstrantů.

Fajád Ismáil z Česko-iráckého sdružení dnes v otevřeném dopise českému ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi žádal, aby Praha vývoj v Iráku otevřela na nejbližším zasedání ministrů zahraničí Evropské unie. Ismáil upozornil na neadekvátní prostředky, které proti demonstrantům podle něj používá irácká vláda i na více než dvě stovky obětí. "Demonstrace představují dnes tak silné hnutí, že se mohou rozvinout ve všelidové povstání...S tichým souhlasem vlády probíhají kruté zásahy pololegálních ozbrojených milicí proti neozbrojeným demonstrantům," stojí v dopise. Situace v Iráku podle něj může mít dopad na ČR i celou EU.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko likviduje Kurdy už týden. Erdogan navzdory kritice žádá svět o…

15.10.2019 12:59 Aktualizováno Turecká armáda dnes pokračuje v ostřelování pozic syrských Kurdů v severovýchodní Sýrii, kde před…

Rusko a Saúdská Arábie posilují vztahy, uzavřeno 20 smluv. Co na to USA?

15.10.2019 10:31 Výsledkem návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Saúdské Arábii bylo podepsání 20 kontraktů…

Tajná operace Íránu: Revoluční gardy zatkly známého novináře, který žil v…

15.10.2019 09:18 Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval…

USA udeřily: Sankce na Turecko, Trump vyzval Erdogana k zastavení bojů s…

15.10.2019 07:17 Americký prezident Donald Trump vyzval svého tureckého kolegu Recepa Tayyipa Erdogana k okamžitému…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama