Bude mít Izrael novou vládu? Netanjahu opět pověřen jejím sestavením

Izraelský prezident Reuven Rivlin dnes požádal dosavadního premiéra Benjamina Netanjahua, aby sestavil i příští vládu. Netanjahuova pravicová strana Likud přitom v nedávných volbách dosáhla slabšího výsledku než její hlavní rival, středové uskupení Modrá a bílá Bennyho Gance. Zda má lídr strany Likud šanci uspět, není jisté, shodují se agentury. Netanjahu vyzval k rychlému vytvoření vlády národní jednoty, Gancova strana ale s dosavadním ministerským předsedou společně vládnout zřejmě nechce.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

"Rozhodl jsem se dát vám příležitost sestavit vládu," řekl při nominaci Rivlin Netanjahuovi. "Úkol přijímám," uvedl Netanjahu. Nyní bude mít 28 dnů na to, aby sestavil vládu, případně může prezidenta požádat o dvoutýdenní prodloužení této lhůty. Pokud bude nyní politik úspěšný, stane v čele izraelské vlády už popáté.

Netanjahuovi se po volbách konaných letos v dubnu vládu sestavit nepodařilo, a proto Izraelci šli minulý týden hlasovat znovu.

Po volbách si Netanjahu ve 120členném parlamentu dokázal zajistit podporu 55 zákonodárců, což je o jednoho více než jeho hlavní rival, bývalý náčelník generálního štábu izraelské armády Ganc, který stojí v čele uskupení Modrá a bílá.

Tyto dvě strany se v úterý nedokázaly dohodnout na tom, že by vládly společně, ačkoliv takové řešení prosazoval i prezident Rivlin. Nová vládní koalice ovšem potřebuje v Knesetu většinu minimálně 61 hlasů.

Netanjahu ale dnes řekl, že vzhledem k výzvám, jakým Izrael čelí, zejména ohrožení ze strany Íránu, je nutností vláda jednoty a národní smíření. "Máme za sebou tvrdý volební boj a musíme národ sjednotit," vyzval.

Prezident Rivlin řekl, že Netanjahuovi a Gancovi navrhl, aby spolu sestavili velkou koalici s rovnocenným rozdělením moci. "Lid si nepřeje další volby, na tom panuje shoda," připomněl Rivlin s tím, že "bez kompromisu žádná vláda nebude". Cenu za to by pak podle něho zaplatili občané.

Nicméně Ganc podle agentury AP spolupráci s Netanjahuem zřejmě odmítl kvůli jeho problémům se zákonem; pravicový politik v několika případech čelí podezření z korupce a podvodu. "Modrá a bílá, kterou vedu, nesouhlasí s tím, aby byla ve vládě, jejíž lídr čelí závažnému obvinění," řekl.

Ve volbách ze minulého týdne podle oficiálních výsledků zvítězila Gancova Modrá a bílá se 33 poslaneckými mandáty před Likudem, který získal 32 poslaneckých mandátů.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Izraeli budou letos už třetí volby? Šance na koalici je mizivá

20.11.2019 15:25 Šéf izraelské strany ruských imigrantů Izrael je náš domov Avigdor Lieberman dnes odmítl podpořit…

Turecko nepodnikne další útok na Sýrii. Do krize se rázně vložilo Rusko

20.11.2019 12:16 Turecko ujistilo Moskvu, že neplánuje obnovu vojenské operace na severu Sýrie. Řekl to dnes ruský…

Označování zboží z židovských osad? Nizozemí se vzepřelo soudu EU

20.11.2019 11:13 Nizozemský parlament schválil dokument, který by mohl vládě umožnit nedržet se rozhodnutí Soudního…

Konflikt na Blízkém východě graduje: Izrael v odvetě zaútočil na Sýrii

20.11.2019 09:31 Aktualizováno Izraelská armáda dnes při odvetném úderu v Sýrii zasáhla desítky íránských a syrských cílů. S…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama