Bude mít Izrael novou vládu? Šanci dostává Ganc

Někdejší náčelník generálního štábu izraelské armády Benny Ganc byl dnes izraelským prezidentem Reuvenem Rivlinem pověřen sestavením nové vlády poté, co se to nepodařilo stávajícímu premiérovi Benjaminu Netanjahuovi. Informovala o tom agentura Reuters, která zároveň poznamenala, že vyjednávání o sestavení budoucího kabinetu budou obtížná.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Benny Ganc
doporučujeme

Ganc od Rivlina pověření pokusit se o složení vlády při slavnostním ceremoniálu v rezidenci prezidenta přijal a zavázal se, že ukončí "politický chaos" v Izraeli a vytvoří "liberální vládu jednoty", která zahojí rozkoly mezi stranami.

"Jsme tu, abychom zastupovali všechny, ultradortodoxní (Židy)... arabské Izraelce, naše bratry drúze a všechny ostatní... Vytvoříme vládu, která bude prosazovat mír a bude vědět, kdy se rozhodně vypořádat s každým nepřítelem. Všichni očekávají, že učiníme přítrž politickému chaosu a zajistíme klidnou, fungující a bezpečnou zemi," řekl Ganc.

Prezident Rivlin při pověření Gance zdůraznil, že je nutné najít kompromis a vytvořit vládu co nejdříve.

Ganc, který stojí v čele centristického uskupení Modrá a bílá, bude nyní mít 28 dní na to, aby nový izraelský kabinet poskládal. V případě, že se to ani jemu nepodaří, mohly by se v Izraeli ještě letos po těch dubnových a zářijových konat v pořadí už třetí volby.

V září izraelské předčasné volby skončily pro Netanjahuův pravicový Likud i pro centristické uskupení Modrá a bílá vyrovnaným výsledkem.

Sestavením vlády byl nejprve pověřen dosluhující premiér Netanjahu, ten si ale nedokázal zajistit podporu nadpoloviční většiny poslanců Knesetu. Netanjahu nakonec v pondělí oznámil, že se mu novou vládní koalici nepodařilo sestavit, a prezidentovi vrací mandát. Z neúspěšného vyjednávání premiér obvinil Gance.

Likud v zářijových volbách získal 32 křesel ve 120členném parlamentu, Modrá a bílá 33. Jelikož měl ale Likud o něco větší koaliční potenciál, byl nejprve sestavením vlády pověřen Netanjahu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA jsou připraveny uvalit sankce na irácké vůdce

18.11.2019 22:43 Spojené státy jsou připraveny uvalit sankce na irácké představitele, kteří kradou národní bohatství…

Do Moskvy přiletělo letadlo s 32 ruskými dětmi z Iráku

18.11.2019 20:13 V Moskvě dnes večer přistál letoun Il-76 se 32 malými dětmi ruského původu ve věku od jednoho roku…

Turecký ministr hrozí další operací na severovýchodě Sýrie

18.11.2019 19:09 Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu opět pohrozil, že Ankara zahájí na severovýchodě Sýrie…

Irák ochromila stávka. Na vládní zónu dopadla raketa, centra měst blokují…

17.11.2019 19:36 Aktualizováno Tisíce Iráčanů dnes zaplavily ulice Bagdádu a měst jižně od něj, aby pokračovaly v protivládních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama