Budoucnost Afghánistánu? Prestižní deník popsal, co přijde po odchodu vojsk

NÁZOR - Sobotní děsivý útok na dívčí školu v Kábulu byl pochmurnou předzvěstí katastrofy, která možná čeká Afghánistán - a především tamní ženy - po stažení amerických a dalších zahraničních vojáků. Naznačuje to alespoň editorial renomovaného amerického deníku Washington Post.

Eurozpravy.cz

Při třech sobotních explozích zahynulo nejméně 85 lidí a téměř 150 dalších bylo zraněno, rekapituluje washingtonský server. Doplňuje, že většinu obětí tvoří dospívající dívky z hazárské ší'itské menšiny. 

Hnutí Tálibán, které na tuto menšinu a obecně i dívčí vzdělávací instituce často útočí, vinu odmítlo, poukazuje vlivný deník. Upozorňuje však, že masakr přišel v době, kdy povstalci eskalují útoky napříč celou zemí a odmítají konstruktivně jednat s vládou, kterou podporují Spojené státy.  

Reportéři deníku Washington Post nedávno přinesli informace, že Tálibán od začátku května shromažďuje bojovníky v okolí mnoha metropolí jednotlivých afghánských provincií. Spolu s tím, jak oslabuje americká vzdušná podpora vládním bezpečnostním složkám, hnutí obsadilo část vojenských základen a dokonce vytvořilo síť kontrolních stanovišť podél hlavních silnic, které vedou do Kábulu, uvádí editorial. Dodává, že v metropoli samotné se vládní a zahraniční pracovníci stávají terčem atentátů. 

"Mluvčí Tálibánu tvrdí, že (hnutí) nezamýšlí ovládnout zemi silou po odchodu Američanů, který má být dokončen do 11. září, a není jasné, zda by to dokázalo před začátkem zimy," pokračuje prestižní server. Deklaruje však, že rozhodnutí amerického prezidenta Joe Bidena stáhnout vojska zatím vedlo k rychlému a zlověstnému zhoršení pozice afghánské vlády a bezpečnosti těch Afghánců, kteří ji podporují. 

Pokud bude uvedený trend pokračovat, výsledkem může být kolaps politického systému a občanské společnosti, které Spojené státy po dvě desetiletí pomáhaly v zemi budovat, stejně jako obnova Afghánistánu coby základny mezinárodního terorismu, varuje renomovaný deník. Zmiňuje i možnost masivní uprchlické vlny do nestabilních sousedních států a do Evropy.

Návrat o dvě dekády zpět   

Stanovisko amerického ministerstva zahraničí, které útok na školu odsoudilo, uvádí, že Bidenova administrativa bude nadále podporovat ty obyvatele Afghánistánu, kteří jsou odhodláni zajistit, že pokrok z posledních dvou desetiletí nezmizí, připomíná Washington Post. Zmiňuje také, že američtí představitelé vyjadřují naději, že Tálibán - vrátí-li se k moci - zmírní svůj represivní přístup k ženám a odmítavý postoj k lidským právům, aby se vyhnul statutu mezinárodního psance.  

To však nekoresponduje s nedávno odtajněným hodnocením americké Národní zpravodajské rady, která dospěla k závěru, že Tálibán zvrátí většinu pokroku z posledních dvou desetiletí, vyzdvihuje editorial. Poukazuje, že v mnoha oblastech, které již Tálibán ovládl, je ženám víceméně zakázáno chodit do práce a dívčí školy, pokud vůbec existují, se omezují na první stupeň.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"(Bidenova) administrativa se zjevně snaží zajistit proti návratu teroristických základen či ohrožení americké ambasády v Kábulu rozmisťováním letounů, vojáků a výzbroje jinde v regionu," pokračuje vlivný deník. Zmiňuje nedávnou zprávu listu Wall Street Journal, že v tomto směru mají být osloveny středoasijské republiky, které s Afghánistánem sousedí.

To podle washingtonského serveru ovšem vznáší otázku, proč si Spojené státy zkrátka nezachovají relativně malou přítomnost v Afghánistánu, která v posledních letech nepolyká víc než desetinu rozpočtu Pentagonu a nevede k větším ztrátám na amerických životech. Může být ale příliš pozdě, přiznává editorial.

Bidenova administrativa by tak alespoň měla být připravena vystupňovat vzdušnou podporu pro afgánské síly, která zajistí, že ofenziva Tálibánu na Kábul a další velká města bude odražena, apeluje prestižní deník. Stejně tak doporučuje urychlit plány na udělení amerických víz těm Afgháncům, kteří podporovali úsilí Spojených států a nyní čelí smrtelné hrozbě, případně je i evakuovat ze země. 

Témata: EZ

Izrael může posílat do karantény i očkované, pokud se setkají s mutací…

23.06.2021 13:10 Izraelské úřady mohou nově poslat do karantény kohokoliv, kdo přišel do kontaktu s velmi nakažlivou…

Írán podle tamních médií zmařil pokus o útok na svůj jaderný program

23.06.2021 12:24 Íránské úřady zmařily útok na íránský civilní jaderný program. Podle agentury AP to dnes uvedl…

Co odhalily prezidentské volby o íránském režimu? Z Washingtonu zní tvrdá…

23.06.2021 00:01 NÁZOR - Íránské prezidentské volby odhalily, že tamní režim se soustředí kolem nesmlouvaných…

FBI blokuje přístup na několik zpravodajských serverů, tvrdí Írán

22.06.2021 21:44 Spojené státy dnes podle íránské státní agentury IRNA zablokovaly přístup na několik zpravodajských…

Izrael odsoudil zvolení Raísího v Íránu

20.06.2021 12:49 Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským…

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Související:

Právě se děje