Chameneí burcuje armádu: Írán musí být silnější, sankce USA jsou zločin

Írán by se měl stát silnějším, aby mohl čelit nepřátelům a zabránit válkám, uvedl dnes íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí, který promluvil k vysoce postaveným důstojníkům a členům vzdušných sil. Součástí silnější země je podle něj i silnější armáda. Chameneí zároveň znovu odsoudil sankce Spojených států proti Íránu, které označil za zločin, informovaly agentury Reuters a AFP.

Alí Chameneí, íránský ajatolláh
doporučujeme

"Měli bychom být silní, abychom zabránili všem válkám vedeným proti naší zemi. Slabost našim nepřátelům jenom dodává odvahu nás napadnout," řekl Alí Chameneí, aniž by upřesnil, jaké nepřátelé má na mysli. "Nechceme nikomu vyhrožovat... chceme čelit hrozbám, chceme udržet bezpečnost země," uvedl v projevu.

"Od revoluce bylo cílem (nepřátel) zabránit nám vybudovat silnou armádu a silné letectvo... Ale podívejte se na nás. Naše letectvo, které neumělo ani opravit své stroje, nyní letadla staví. Nepřátelský nátlak jsme přetavili v příležitost," řekl íránský duchovní vůdce s odkazem na islámskou revoluci v roce 1979.

Írán má v současnosti velmi napjaté vztahy se Spojenými státy, které ještě zhoršil americký útok na velitele elitních íránských oddílů Kásema Solejmáního, jehož Američané minulý měsíc zabili v Bagdádu.

Americký prezident Donald Trump v roce 2018 vypověděl jadernou dohodu mezi Íránem a šesti světovými mocnostmi (Británií, Francií, Čínou, Německem, Ruskem a USA) podepsanou v roce 2015 tehdejším šéfem Bílého domu Barackem Obamou. Následně Trump obnovil proti Teheránu sankce, což má tvrdý dopad na íránskou ekonomiku.

"Sankce jsou doslova zločinem," uvedl Chameneí, podle kterého jsou ale zároveň příležitostí odpoutat se od závislosti země na příjmech z vývozu ropy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael čelí náporu pandemie: Na ventilátorech je rekordní počet pacientů s…

29.09.2020 10:31 S onemocněním covid-19 v Izraeli o židovském svátku jom kippur, který začal v neděli večer a…

Nedaleko bagdádského letiště dopadla raketa, zahynulo několik civilistů

28.09.2020 18:46 Nejméně tři civilisté dnes zemřeli a dva další utrpěli vážné zranění, když nedaleko bagdádského…

Arménie a Ázerbájdžán se vzájemně viní z dovozu žoldáků ze Sýrie

28.09.2020 12:48 Arménie a Ázerbájdžán se v době nynější eskalace bojů v oblasti Náhorního Karabachu vzájemně…

Arménie a Ázerbájdžán se vzájemně obviňují z útoků

27.09.2020 18:06 Arméni a Ázerbájdžánci se dnes vzájemně obvinili z útoků v oblasti Náhorního Karabachu, etnicky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama