Chameneí burcuje armádu: Írán musí být silnější, sankce USA jsou zločin

Írán by se měl stát silnějším, aby mohl čelit nepřátelům a zabránit válkám, uvedl dnes íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí, který promluvil k vysoce postaveným důstojníkům a členům vzdušných sil. Součástí silnější země je podle něj i silnější armáda. Chameneí zároveň znovu odsoudil sankce Spojených států proti Íránu, které označil za zločin, informovaly agentury Reuters a AFP.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Alí Chameneí, íránský ajatolláh
doporučujeme

"Měli bychom být silní, abychom zabránili všem válkám vedeným proti naší zemi. Slabost našim nepřátelům jenom dodává odvahu nás napadnout," řekl Alí Chameneí, aniž by upřesnil, jaké nepřátelé má na mysli. "Nechceme nikomu vyhrožovat... chceme čelit hrozbám, chceme udržet bezpečnost země," uvedl v projevu.

"Od revoluce bylo cílem (nepřátel) zabránit nám vybudovat silnou armádu a silné letectvo... Ale podívejte se na nás. Naše letectvo, které neumělo ani opravit své stroje, nyní letadla staví. Nepřátelský nátlak jsme přetavili v příležitost," řekl íránský duchovní vůdce s odkazem na islámskou revoluci v roce 1979.

Írán má v současnosti velmi napjaté vztahy se Spojenými státy, které ještě zhoršil americký útok na velitele elitních íránských oddílů Kásema Solejmáního, jehož Američané minulý měsíc zabili v Bagdádu.

Americký prezident Donald Trump v roce 2018 vypověděl jadernou dohodu mezi Íránem a šesti světovými mocnostmi (Británií, Francií, Čínou, Německem, Ruskem a USA) podepsanou v roce 2015 tehdejším šéfem Bílého domu Barackem Obamou. Následně Trump obnovil proti Teheránu sankce, což má tvrdý dopad na íránskou ekonomiku.

"Sankce jsou doslova zločinem," uvedl Chameneí, podle kterého jsou ale zároveň příležitostí odpoutat se od závislosti země na příjmech z vývozu ropy.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecký zásah v Idlibu je podle Erdogana otázkou času

19.02.2020 15:31 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes řekl, že je pouze otázkou času, kdy Turecko zahájí…

Celou pravdu o sestřelení boeingu v Íránu se nedovíme? Vyvstal problém

19.02.2020 11:52 Černá skřínka z ukrajinského letadla, které bylo v lednu sestřeleno nad Íránem, je výrazně…

Izrael chce u Zdi nářků postavit vysokorychlostní trať, Jordánsko…

19.02.2020 09:20 Vysokorychlostní trať spojující Tel Aviv a Jeruzalém by nově měla vést až ke Zdi nářků. O schválení…

Haftarovy jednotky ostřelovaly přístav v Tripolisu, mířily na tureckou loď

18.02.2020 22:00 Síly polního maršála Chalífy Haftara dnes ostřelovaly přístav v libyjské metropoli Tripolisu, jež…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama