Chameneí peskuje armádu. Raketový úder na ukrajinský boeing se má prošetřit

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes vyjádřil hlubokou soustrast pozůstalým po 176 obětech nehody ukrajinského dopravního letadla, které ve středu omylem sestřelila íránská protivzdušná obrana. Vyzval přitom ozbrojené síly, aby objasnily "pravděpodobné chyby a vinu při tomto bolestném incidentu". Informovala o tom agentura AP.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Alí Chameneí, íránský ajatolláh
doporučujeme

Ukrajinské letadlo podle komuniké íránských ozbrojených sil přelétávalo v blízkosti citlivého vojenského zařízení, které patří elitním revolučním gardám, a bylo omylem považováno za nepřátelský cíl.

Chameneí dnes podle agentury AFP nařídil ozbrojeným silám napravit "veškerou nedbalost", aby se podobné neštěstí nemohlo opakovat. Íránská armáda v prohlášení vyjádřila soustrast rodinám obětí a slíbila, že zdokonalí své systémy, aby do budoucna podobným chybám předešla.

Írán až do pátku popíral, že letadlo sestřelil, ačkoliv lídři Spojených států, Kanady a Británie právě tuto možnost s odkazem na důkazy uváděli jako téměř jistou. Podle íránských médií se Chameneí v pátek dozvěděl, že pád letadla způsobilo "lidské selhání", a nařídil zveřejnit pravdu.

Revoluční gardy během dneška zveřejní své vysvětlení a omluvu za sestřelení ukrajinského letadla, informují íránská média. Elitní gardy se podle některých zdrojů zodpovídají přímo Chameneímu.

Boeing 737 ukrajinské letecké společnosti Ukraine International Airlines (UIA) se zřítil ve středu krátce po startu z teheránského letiště, žádný z cestujících ani členů posádky havárii nepřežil.

Hned po havárii se objevily spekulace, že letadlo mohla zasáhnout íránská protivzdušná obrana, protože jen několik hodin předtím armáda vypálila 16 raket na dvě základny v Iráku, kde působí také američtí vojáci. Šlo o odvetu za americký likvidační útok na vlivného íránského generála Kásema Solejmáního v Bagdádu. Předpokládá se, že v té době byla z toho důvodu v pohotovosti íránská protivzdušná obrana.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Íránský zástupce v Davosu nebude, ministr Džavád mění program

20.01.2020 17:22 Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf se nezúčastní Světového ekonomického fóra, které…

V Iráku se opět rozhořely protesty. Čtyři mrtví, desítky zraněných

20.01.2020 16:25 Na jihu Iráku a v jeho metropoli Bagdádu opět zesílily protivládní protesty, které dnes nepřežili…

Syrská krize? Dle většiny Čechů hrozba pro svět, nadávají na Turky a USA

20.01.2020 14:58 Zájem Čechů o vývoj v Sýrii, zmítané od roku 2011 občanskou válkou, opět klesl. Loni v prosinci se…

Íránský ministr míří do Kyjeva, hodlá se omluvit za sestřelení boeingu

20.01.2020 13:16 Íránský ministr dopravy Mohammad Eslámí dnes zamíří do Kyjeva, aby se ukrajinským představitelům…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama