Chameneí pochválil Íránce za boj s koronavirem, na USA neútočil

Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí dnes u příležitosti perského nového roku pochválil Íránce za jejich obětavost v boji proti koronaviru a poněkud nezvykle neútočil na Spojené státy. Projev odvysílala živě státní televize.

Agentura Reuters připomněla, že Írán je nadále koronavirem nejpostiženější zemí na Blízkém východě. 

Počet obětí nového koronaviru v Íránu za 24 hodin stoupl o dalších 149. Nemoci COVID-19 tak v zemi dosud podlehlo 1433 lidí. Počet potvrzených nákaz stoupl o 1237 na 19.644. 

Podle agentury AP má drtivá většina případů nákazy novým koronavirem v regionu íránskou stopu. Nejprve íránské úřady podle agentury nepřiznávaly, jak velkou hrozbu nákaza představuje, v uplynulých dnech ale zintenzivnily testování, začaly uzavírat mešity a vyzvaly obyvatele, aby se zdržovali doma. Zároveň se objevily odhady, že si nemoc může v zemi vyžádat do léta miliony mrtvých, pokud se nezavede přísné omezení pohybu.

Chameneí ve svém projevu vyzdvihl obětavost zdravotníků, lékařů, zdravotních sester, asistentů, manažerů a nemocničního personálu. Navzdory tomu, že se v uplynulých dnech začaly objevovat spekulace, že se i on nakazil koronavirem, zdálo se, že je nejvyšší duchovní zdráv. Íránští činitelé, s nimiž se agentura Reuters spojila, spekulace o Chameneího špatném zdravotním stavu odmítli.

Chameneí dále v projevu zdůraznil důstojnost Íránců, s níž s koronavirem bojují a hovořil o jejich dobré pověsti.

Perský nový rok, neboli Nourúz, je důležitým svátkem v Íránu a rodiny se při něm většinou setkávají a dávají si dárky. Letos ale koronavirus tyto oslavy upozadil.

Chameneí, který je známý pro své mnohdy plamenné projevy, ve své řeči tentokrát neútočil na Spojené státy, se kterými má Írán dlouhodobě špatné vztahy. Naopak poznamenal, že si Írán díky americkým sankcím "zajistil ve všech oblastech soběstačnost".

Napětí mezi USA a Íránem se zvýšilo poté, co americký prezident Donald Trump v roce 2018 odstoupil od jaderné dohody mezi Íránem a šesti státy z roku 2015 a zavedl proti islámské republice sankce, jež mají tvrdý dopad na její ekonomiku.

This is bullshitThe US intensifying murderous sanctions on #Iran during a pandemic, making it virtually impossible for Iranians to get medicine and medical equipment to fight #coronavirus, is what has exacerbated the crisis.Something that The Lying Economist fails to mention. https://t.co/ROLsbddvaU

— Sarah Abdallah (@sahouraxo) March 19, 2020

Ve čtvrtek Írán dočasně propustil ze zdravotních důvodů amerického veterána Michaela Whitea. Ten byl ve vězení od roku 2018. Jeho propustka je však podmíněna tím, že zůstane v Íránu, uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

White byl odsouzen k nejméně desetiletému vězení za urážku Chameneího a příspěvky kritické vůči režimu, které pod pseudonymem sdílel na sociálních sítích. Kolik Američanů Írán zadržuje, není jasné. Washington ale po propuknutí koronavirové krize Teherán varoval, že bude íránské duchovní vinit z odpovědnosti ze smrti jakéhokoliv Američana drženého v Íránu.

Chameneí opakovaně vyloučil jednání s USA, pokud Washington nezruší sankce. Teherán také tvrdí, že sankce maří snahu rychle šíření koronaviru v Íránu zastavit.

Rostoucí nespokojenost Íránců z ekonomického stavu země spolu s koronavirovou pandemií ale mohou Írán podle médií přimět, aby místo konfrontačního postoje k USA zaujal diplomatický.

"Ano. Byl to od vůdce velmi unikátní projev. Jeho jazyk byl jiný, jeho tón byl jiný a nebyl vůči Americe nepřátelský," uvedl teheránský duchovní, který nechtěl být jmenován. Zároveň však zdůraznil, že první krok musí v podobě zrušení alespoň části sankcí učinit USA.

Teherán vyzval ostatní země, aby USA přiměly k uvolnění sankcí kvůli koronavirové pandemii. Podle nejmenovaných zdrojů, je ale takový krok od Washingtonu nepravděpodobný, píše Reuters.

Související

Írán se připravuje na oslavy výročí islámské republiky.

Většina Íránců kritizujících současný režim by návrat před rok 1979 nechtěla, uvádí Horčička

Uplynulo 45 let od oficiálního zrušení monarchie v Íránu, čímž byla završena islámská revoluce vedená duchovním Rúholláhem Chomejním. Následný proces islamizace země postupoval velmi rychle a její ráz proměnil během několika málo let, uvádí Matouš Horčička v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na Blízký východ působící v Asociaci pro mezinárodní otázky v té souvislosti upozorňuje, že svržená vláda šáha Muhammada Rezy Pahlavího svou prozápadní a sekulární orientací neodrážela postoje velké části íránské společnosti, která byla tradičně a nábožensky laděná. Dále vysvětlil například to, proč uchopení moci Chomejním představovalo logické vyústění tehdejších událostí nebo jaké jsou nástroje, kterými z revoluce vzešlý systém udržuje v zemi dlouhá desetiletí status quo.

Více souvisejících

Alí Chameneí (íránský ajatolláh) Írán USA (Spojené státy americké) sankce Mike Pompeo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Kreml: Svět je na pokraji konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, může skončit katastrofou

Rusko v pondělí prohlásilo, že vojenská podpora Ukrajiny ze strany USA, Británie a Francie posunula svět na pokraj přímého konfliktu mezi největšími jadernými velmocemi světa, který by mohl skončit katastrofou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy