Chameneí spílá Evropanům: Navzdory slibům se přiklonili k sankcím USA

Evropské státy pravděpodobně Íránu nepomohou zmírnit sankce Spojených států a Teherán by se měl v tomto ohledu vzdát naděje. Na setkání se znalci islámského práva to dnes řekl íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Írán by podle něj neměl Evropanům dál důvěřovat, protože nesplnili žádný závazek z dohody z roku 2015.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Alí Chameneí, íránský ajatolláh
doporučujeme

Spojené státy loni odstoupily od dohody omezující íránský jaderný program výměnou za uvolnění sankcí; smlouva podle Washingtonu nefungovala. Její evropští účastníci ale chtějí, aby se Írán jejími ustanoveními dále řídil, jejich snahy zatím úspěšné nebyly.

USA tak od loňska znovu zavádějí proti Íránu sankce, které zásadním způsobem dopadají na tamní hospodářství. Evropští signatáři, k nimž patří Francie, Británie a Německo, slíbili, že zavedou náhradní mechanismus, který pomůže nahradit výpadky příjmů z prodeje íránské ropy. Zatím ale nefunguje.

"Navzdory slibům se Evropané prakticky přiklonili k americkým sankcím, nic neudělali a není pravděpodobné, že pro islámskou republiku v budoucnu něco udělají. Takže bychom se měli v případě Evropanů vzdát vší naděje," prohlásil Chameneí.

Íránští představitelé, kteří s Evropou vyjednávají, podle něj konstatovali, že Evropa nedodržela žádný ze svých závazků z dohody. "To je nejpádnější důvod k tomu, proč bychom jim neměli důvěřovat v ničem. Evropané se vydávají za prostředníky a hodně mluví, ale jsou to prázdné řeči," řekl.

Írán letos kvůli americkým sankcím přestal plnit některé z bodů dohody a hodlá v tom pokračovat. Začal zvyšovat zásoby obohaceného uranu a chce obohacovat na hodnoty vyšší, než mu dokument povoluje. USA vyzývají k rozhovorům, z nichž vzejde kvalitnější dohoda. Írán ale svou účast podmiňuje předcházejím zrušením sankcí. To ale nyní odmítla například německá kancléřka Angela Merkelová.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Útočník v Bagdádu zastřelil šest lidí. Dav ho zlynčoval a pověsil na…

12.12.2019 17:19 Útočník dnes v Iráku zastřelil šest lidí, včetně čtyř demonstrantů. Několik protestujících ho v…

Zázrak, očekávaný mnoha Izraelci, se nekonal. Budou další volby

12.12.2019 13:44 Aktualizováno Izraelským poslancům se v noci na dnešek ve stanoveném termínu nepodařilo najít příštího premiéra.…

Milice unáší a zabíjí irácké demonstranty, tvrdí OSN

11.12.2019 20:51 Neznámé skupiny pokračují v únosech, náhodném zadržování a cíleném zabíjení iráckých protivládních…

Írán si nepřeje vměšování Francie. Už půl roku zadržuje dva její vědce

11.12.2019 17:18 Írán označil za vměšování do vnitřních záležitostí požadavek francouzského prezidenta Emmanuela…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama