Chameneí spílá Evropanům: Navzdory slibům se přiklonili k sankcím USA

Evropské státy pravděpodobně Íránu nepomohou zmírnit sankce Spojených států a Teherán by se měl v tomto ohledu vzdát naděje. Na setkání se znalci islámského práva to dnes řekl íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Írán by podle něj neměl Evropanům dál důvěřovat, protože nesplnili žádný závazek z dohody z roku 2015.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Alí Chameneí, íránský ajatolláh
doporučujeme

Spojené státy loni odstoupily od dohody omezující íránský jaderný program výměnou za uvolnění sankcí; smlouva podle Washingtonu nefungovala. Její evropští účastníci ale chtějí, aby se Írán jejími ustanoveními dále řídil, jejich snahy zatím úspěšné nebyly.

USA tak od loňska znovu zavádějí proti Íránu sankce, které zásadním způsobem dopadají na tamní hospodářství. Evropští signatáři, k nimž patří Francie, Británie a Německo, slíbili, že zavedou náhradní mechanismus, který pomůže nahradit výpadky příjmů z prodeje íránské ropy. Zatím ale nefunguje.

"Navzdory slibům se Evropané prakticky přiklonili k americkým sankcím, nic neudělali a není pravděpodobné, že pro islámskou republiku v budoucnu něco udělají. Takže bychom se měli v případě Evropanů vzdát vší naděje," prohlásil Chameneí.

Íránští představitelé, kteří s Evropou vyjednávají, podle něj konstatovali, že Evropa nedodržela žádný ze svých závazků z dohody. "To je nejpádnější důvod k tomu, proč bychom jim neměli důvěřovat v ničem. Evropané se vydávají za prostředníky a hodně mluví, ale jsou to prázdné řeči," řekl.

Írán letos kvůli americkým sankcím přestal plnit některé z bodů dohody a hodlá v tom pokračovat. Začal zvyšovat zásoby obohaceného uranu a chce obohacovat na hodnoty vyšší, než mu dokument povoluje. USA vyzývají k rozhovorům, z nichž vzejde kvalitnější dohoda. Írán ale svou účast podmiňuje předcházejím zrušením sankcí. To ale nyní odmítla například německá kancléřka Angela Merkelová.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán přiznal 16 obětí koronaviru, nemocný je i náměstek ministra

25.02.2020 18:15 Aktualizováno Írán dnes ohlásil další tři úmrtí na nový koronavirus. V zemi od minulého týdne zemřelo podle…

Zemřel egyptský exprezident Husní Mubarak, bylo mu 91 let

25.02.2020 15:56 Aktualizováno Zemřel bývalý egyptský prezident Husní Mubarak. Bylo mu 91 let a v čele země stál jako její čtvrtý…

Izraelský premiér Netanjahu slíbil další byty pro osadníky

25.02.2020 14:40 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu týden před parlamentními volbami slíbil, že povolí výstavu…

Izrael udeřil proti Islámskému džihádu v Sýrii a Pásmu Gazy

24.02.2020 21:40 Aktualizováno Izrael v noci na dnešek podnikl nálety proti radikální palestinské skupině Islámský džihád v Sýrii…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama