Chaos na severu Sýrie: Proč USA dojednaly příměří s Tureckem?

Spojené státy dojednaly s Tureckem dohodu o příměří a ústupu kurdských milicí YPG částečně i proto, že nevěřily, že Kurdové oblast udrží vojenskou silou. Novinářům to ve čtvrtek řekl americký zvláštní zmocněnec pro Sýrii James Jeffrey. Turecko ve čtvrtek souhlasilo s tím, že zastaví svou operaci v Sýrii na pět dní, aby Kurdové mohli z "bezpečné zóny" na severovýchodě Sýrie odejít.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Turecká armáda (Turkish Army)
doporučujeme

"YPG si nepochybně přála v těch oblastech zůstat. Dospěli jsme ale k závěru, že nejsou vojensky schopni tyto oblasti udržet, a usoudili jsme, že zastavení palby bude mnohem lepší v zájmu kontroly této chaotické situace," konstatoval americký diplomat.

zdroj: YouTube

Bezpečnou zónu definovaly Spojené státy a Turecko jako oblast, kde se nynější turecká ofenzíva odehrává, tedy v třicetikilometrovém pásmu v centrální oblasti severovýchodní Sýrie. Jednotky YPG se přesunou jižně od tohoto území.

"Turci teď sami jednají s Rusy a Syřany v dalších oblastech na severovýchodě a v Manbidži západně od Eufratu," konstatoval Jeffrey. "Zda tyto oblasti zahrnou do bezpečné zóny kontrolované Tureckem, o tom se podrobně nejednalo. Teď to Tureckem kontrolované území není," dodal.

Turecká armáda podle Jeffreyho velmi rychle obsadila velké území a bez příměří by v tom pokračovala. Spojené státy teď budou s Tureckem pracovat na řešení humanitárních problémů v bezpečné zóně.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stovky uprchlíků jsou na hranici s Řeckem. Turecko už je zastavovat nebude

28.02.2020 14:09 Aktualizováno Po zveřejnění zpráv o tom, že Turecko otevírá pro migranty hranice s Evropskou unií, se u řeky…

Syrská armáda zabila 33 tureckých vojáků. Moskva a Ankara jednají

28.02.2020 13:11 Aktualizováno Syrská armáda ve čtvrtek zabila 33 tureckých vojáků a dalších více než 30 vážně zranila při palbě v…

Koronavirus v Íránu zabil podle nové bilance 34 lidí, nakažených je 388

28.02.2020 12:55 Počet lidí, které zabil nový koronavirus, v Íránu stoupl na 34. Oznámil to dnes mluvčí íránského…

Velký dům v íránském Komu zachvátil požár. Pět mrtvých včetně dítěte

28.02.2020 12:42 Při požáru, který časně ráno zachvátil bytový dům v íránském městě Kom, přišlo o život pět lidí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama