Co sleduje Rusko v Sýrii? Nejde o Asada, tvrdí překvapivě politolog

NÁZOR - Pokud mluvíme o ruské politice v Sýrii, předně nesmíme zapomínat, že Sýrie není v ruské celkové zahraniční politice prioritou. S uvedeným tvrzením vystoupil v komentáři pro server Moscow Times politolog Ruslan Mamedov z Ruské rady pro mezinárodní vztahy.

Existují pochopitelně další problémy, které jsou pro Moskvu důležité, zdůrazňuje odborník. Připouští však, že Rusko má v Sýrii vojenskou základnu, velký počet pracovníků a syrská anabáze vedla k celkovému posílení role Ruska v regionu.

"Nyní jsme však v situaci, kdy se Rusko snaží změnit svou politiku z přístupu založeného na hrozbě v přistup založený na příležitostech," domnívá se Mamedov. Soudí, že jde především  o ekonomické zisky, kapitalizaci politického vývoje a rozšíření ekonomických otázek za hranice Sýrie.

Právě z tohoto důvodu Rusko využívá svůj vliv v regionu a pragmaticky zlepšuje vztahy s blízkovýchodními státy a vytváří si podmínky pro tamní ekonomickou expanzi, míní politolog. To je podle něj praktická realita dnešní ruské politiky v Sýrii.

Moskva a izraelsko-íránský konflikt v Sýrii

Rusku se pochopitelně daří udržovat funkční vztahy s Izraelem i Íránem zároveň, protože chápe zájmy obou zemí v regionu, vysvětluje Mamedov. Za největší problém považuje situaci, kdy se Írán a Izrael obracejí na Moskvu bilaterálně, protože pak přichází na řadu problém společného postupu a výsadního postavení na Blízkém východě.

Írán a Izrael nejsou arabské státy, ale musejí se do arabského regionu nějak zapojit, zatímco Rusko je cizí, vnější aktér, který se snaží zachovat vztahy s oběma zeměmi, poukazuje expert. Konstatuje, že Moskva se v tomto smyslu nesnaží o snižování napětí mezi oběma zeměmi, ale deeskalaci tensí v regionu a přilehlých oblastech.

"Některé maximalističtější pohledy Teheránu a Tel Avivu nejsou v Moskvě vítány," pokračuje politolog. Domnívá se, že Rusko chce, aby oba státy nakonec pochopily, že musejí nalézt nějaké řešení pro společný život v regionu.

To je hlavní ruský pohled, avšak pokud jde o Sýrii, byli jsme svědky mnoha případů, kdy se Moskva snažila držet Íránce či na Írán napojené milice dále od izraelsko-syrské hranice, připomíná Mamedov. Očekává, že tohoto přístupu se bude Kreml držet i nadále.

Je Bašár Asad postradatelný?

Ruský postoj vůči Sýrii vychází především z bilaterálních rusko-syrských vztahů, které se táhnou několik desetiletí nazpět, uvádí politolog. Vysvětluje, že vše začalo dobrými vztahy Sovětského svazu se Sýrii.

"Navíc, od samého začátku, i v roce 2015, kdy se Rusko začalo v Sýrii silně angažovat, bylo oznámeno (ruským) prezidentem Vladimirem Putinem a stále je oficiální politikou Ruska, že Rusko je tam na podporu syrských státních institucí," píše Mamedov. Dodává, že tento hlavní přístup byl Moskvou sledován vždy.   

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

I nyní vidíme, že Rusko dělá vše pro to, aby posílilo syrské státní instituce, deklaruje odborník. Zdůrazňuje, že zdaleka nejde pouze o zajištění pozice Bašára Asada coby syrského vůdce.

V oficiálním ruském pojetí je Asad prezident a především zvolený prezident, připomíná expert. Za pravděpodobnou považuje variantu, že v budoucnosti se na tom mnoho nezmění.

Ruský postoj k Sýrii je tedy především o vztazích mezi státy, nikoliv o klientelismu, soudí Mamedov. Domnívá se, že Moskva se snaží jednat s Damaškem na základě modelu interakce ruských státních institucí se syrskými státními institucemi.

Související

USS Ross odpaluje střelu Tomahawk na Sýrii

ROZHOVOR: Potrestání pachatelů chemických útoků v Sýrii? Nepříliš pravděpodobné, tvrdí expert na Střední východ Jan Daniel

Před pěti lety dopadlo na syrskou vojenskou základnu Šajrát téměř šest desítek amerických střel s plochou dráhou letu. Jednalo se o proklamovanou odvetu za chemický útok v Chán Šajchúnu, k němuž došlo 4. dubna 2017. Americká reakce však měla spíše symbolický než vojenský rozměr, domnívá se Jan Daniel, vedoucí Výzkumné skupiny pro Střední východ a severní Afriku na pražském Ústavu mezinárodních vztahů. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz mimo jiné přiblížil, proč se kolem zmíněných událostí vyrojilo velké množství konspiračních teorií, jaká byla role Ruska či jak křehká je v současnosti zdánlivá konsolidace syrského vládnoucího režimu.

Více souvisejících

Ruské angažmá v Sýrii Sýrie Rusko Bašár Asad Vladimír Putin

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Mléko

WHO objevila virus ptačí chřipky v mléce infikovaných zvířat

Ve velmi vysokých koncentracích byl virový kmen A ptačí chřipky H5N1 detekován v syrovém mléce infikovaných zvířat, informovala ve svém pátečním prohlášení Světová zdravotnická organizace (WHO). Zatím není známo, jak dlouho může virus v mléce přežít, uvedla agentura AFP s odkazem na WHO.

včera

včera

včera

Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Státy NATO Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany

Členské státy Severoatlantické aliance se v pátek dohodly, že Ukrajině dodají více prostředků protivzdušné obrany. Po online konferenci ministrů obrany zemí NATO s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci zasedání Rady NATO - Ukrajina to oznámil generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.

včera

včera

Anthony Blinken

USA údajně dostaly informaci o útoku na Írán na poslední chvíli

Spojené státy v pátek na zasedání ministrů zahraničí seskupení G7 informovaly, že od Izraele dostaly "na poslední chvíli" informace o dronovém útoku v Íránu. Oznámil to v pátek italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Šéf americké diplomacie Antony Blinken se k tomu odmítl vyjádřit.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Hnutí ANO zrušilo účast na jednání o reformě důchodů. Další rozhovory nemají smysl, reagoval Pavel

Opoziční hnutí ANO se rozhodlo zrušit svou účast na pondělním jednání o reformě důchodového systému na Pražském hradě. Důvodem bylo opakované prohlášení nejvyšších představitelů vlády, že reformu prosadí bez ohledu na stanovisko opozice. Prezident Petr Pavel vyjádřil zklamání nad postojem ANO a uvedl, že další rozhovory v současném formátu jsou bezpředmětné.

včera

Lidé volí ve volbách.

Češi budou mít z čeho vybírat. Do eurovoleb míří 30 stran a hnutí

Všech 30 registrovaných uskupení bylo připuštěno k účasti v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu v České republice. Ministerstvo neodmítlo žádnou z přihlášených kandidátních listin, s výjimkou jedné, která byla podána po uplynutí stanovené lhůty. Volby se budou konat 7. a 8. června.

včera

včera

Bývalý americký prezident Donald Trump a jeho gesto na chodbě před soudní síní u Manhattanského trestního soudu v New Yorku (18. dubna 2024).

Soud s Trumpem: Tucet porotců rozhodne. Kdo jsou ti lidé?

V soudním procesu s Donaldem Trumpem byla celá porota zkompletována, ale její výběr předcházely jisté obtíže. Dva z předchozích porotců byli nahrazeni. Jedna osoba byla omluvena, protože prozradila, že její osobní údaje byly zveřejněny. Druhý byl propuštěn kvůli obavám, že nebyl upřímný ve vyplněném dotazníku. Výsledkem je, že v porotě zasedne sedm mužů a pět žen. Případ sleduje zpravodajská služba PBS News.

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavla zklamalo Babišovo ANO. O změnách v důchodech už nechce jednat

Nejsilnější opoziční hnutí ANO se nehodlá zúčastnit dalšího jednání o důchodových změnách, které pořádá prezident Petr Pavel. V pátek o tom informovala Kancelář prezidenta republiky v tiskové zprávě. Hnutí expremiéra Andreje Babiše považuje jednání za bezpředmětné. 

včera

včera

včera

včera

CIA: Pokud Ukrajina nedostane peníze, letos válku s Ruskem prohraje

Ukrajina může do konce letošního roku přehrát válku s Ruskem, pokud jí Spojené státy neposkytnou další vojenskou pomoc, varoval ve čtvrtek šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Bill Burns. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy