Covid-19: Izrael začal vyrábět speciální roušky, jsou i pro muže s plnovousem

Izrael kvůli nedostatku jednorázových chirurgických roušek začal hromadně vyrábět pratelné roušky různých velikostí od dětských po extra velké, které jsou určeny pro věřící muže s plnovousem. Napsala o tom agentura Reuters. Vláda premiéra Benjamina Netanjahua zavedla ve snaze zabránit dalšímu šíření koronaviru od neděle povinnost zakrývat si na veřejnosti ústa a nos rouškou či šálou.

Přidejte svůj názor

Židé, ilustrační fotografie
doporučujeme

V důsledku celosvětové vysoké poptávky pro ochranných prostředcích je ale jednorázových roušek nedostatek a jsou předražené. Izraelská vláda nejprve podle Reuters vyslala příslušníky tajné služby Mossad, aby zajistili ochranné pomůcky v zahraničí, a Izraelcům povolila používat k zakrytí úst a nosu šály či podomácku vyrobené roušky. Následně se obrátila na místní experty.

Výsledkem jsou roušky vyrobené z těsně tkaných bavlněných vláken. Materiál podobný prostěradlu lze prát na 60 stupňů, a roušky tak jsou určeny k opakovanému použití.

První milion roušek pro příslušníky záchranných sborů a vysoce rizikové skupiny už byl vyroben v asi deseti dílnách, včetně těch vězeňských, uvedl Amit ben Kiš, který projekt sponzorovaný izraelskými ministerstvy zdravotnictví a obrany vede.

Stát pokryl prvotní výrobní náklady, nyní je ale plánem šít další roušky, které budou na prodej za v přepočtu 50 korun za kus. "Každá rouška vydrží desítky použití. Zakoupením pěti roušek za méně než deset dolarů (asi 250 Kč) máte na několik měsíců vystaráno," uvedl ben Kiš ve fabrice kibucu Cova, který leží mezi Jeruzalémem a Tel Avivem.

Za ním u šicích strojů rozmístěných v bezpečných vzdálenostech sedělo asi deset náctiletých, kteří si po dostudování střední školy a před zahájením povinné vojenské služby vzali rok volna na dobrovolnickou činnost. Rychlým tempem šili roušky, které se pak posílají na sterilizaci a jsou pečlivě zabaleny a opatřeny návodem k použití v několika jazycích.

Ben Kiš uvedl, že roušky se vyrábí v několika velikostech, tedy pro děti, mladistvé a dospělé. Šijí se také extra velké roušky, které jsou určeny pro muže s plnovousem.

Mnozí židé, muslimové a někteří křesťanští duchovní v Izraeli jako znak víry nosí plnovous. Zavedení povinnosti nosit roušky tak brzy vyvolalo otázky, jak se zajistí, aby je používaly i tyto skupiny. Kromě roušek pro policii, které jsou modré, se ostatní roušky vyrábí z bílé látky, aby na nich byly vidět nečistoty, a lidé je tak důsledně prali.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael na prahu další vlny koronaviru. V karanténě je 10 tisíc učitelů a…

02.06.2020 15:59 V Izraeli je kvůli novým případům koronaviru v karanténě přibližně 10.000 učitelů a žáků. Jenom…

Erdogan stále pronásleduje údajné pučisty, vydány zatykače na 118 lidí

02.06.2020 13:56 Turecká prokuratura vydala zatykače na 118 lidí z prostředí armády, které podezírá z napojení na…

Čína odsoudila "chronický rasismus" v USA, Írán vyzývá k ukončení násilí

01.06.2020 14:51 Čína dnes odsoudila Spojené státy za "chronický rasismus" poté, co v USA již několik dní pokračují…

Syrská armáda spustila velkou bojovou operaci. Vojáci už obklíčili město…

01.06.2020 14:01 Syrská armáda připravuje velkou operaci proti ozbrojeným bojovníkům v jihosyrské provincii Dará.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy