Covid-19 zasáhne ramadán. Chameneí naznačil, že společné modlitby nebudou

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes upozornil Íránce na to, že o muslimském postním měsíci ramadánu bude platit zákaz shromažďování. Informovala o tom agentura AP.

Alí Chameneí, íránský ajatolláh
doporučujeme

Pro věřící by to znamenalo, že se nebudou moci chodit modlit do mešit. O ramadánu, kdy se za dne lidé postí a jí až při velkých sešlostech večer, se důraz klade právě na modlitbu.

Chameneí dnes k Íráncům promluvil v televizi a ocenil je za to, jak si v době koronaviru vedou.Od soboty by se mělo začít s obnovou některých ekonomických aktivit. Ohlásil to prezident Hasan Rúhání, ale vyvolal tím obavy z možné nové vlny epidemie.

"Bez možnosti shromáždit se o měsíci ramadánu, a to i k modlitbám, promluvám a podobně, jak jsme o to letos připraveni, bychom měli být schopni najít náležitý smysl také v samotě," sdělil Chameneí podle agentury AP.

Ramadán má začít kolem 23. dubna a íránské úřady zatím o přesných pokynech pro tento měsíc nejednaly.

Chameneí nyní lidi vyzval, aby se o ramadánu modlili doma. Ve svém projevu neopomenul zaútočit na Spojené státy a připomenout, že USA zůstávají hlavní nepřítel. Žertoval o Američanech, kteří se v obchodech rvou o toaletní papír a stojí fronty, aby si koupili zbraně. "Nemůžeme kvůli koronaviru opomíjet léčky našich nepřátel a arogantních (mocností)", řekl ajatolláh.

V Íránu je podle nových údajů vlády přes 66.200 lidí infikovaných koronavirem. Mrtvých za 24 hodin přibylo 117, takže jich má Írán víc než 4000. Nové oficiální údaje zveřejnila s odvoláním na íránské ministerstvo zdravotnictví agentura Reuters. Počet nakažených se zvýšil na 66.220 z 64.586 z minulého dne, což je nárůst o 1634. Jsou-li tyto údaje přesné, znamenají v Íránu další denní snížení počtu nových případů jak infikovaných, tak úmrtí.

Změny o ramadánu chystá také Egypt, který zakázal pořádat početné večerní iftáry, které jsou prvním velkým jídlem po denním půstu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Netanjahu přiznal, že darování vakcín je diplomatický krok. Dostalo je i…

24.02.2021 21:07 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes připustil, že se o vakcíny proti koronaviru podělil s…

Izrael daruje symbolické množství vakcín dalším státům včetně Česka

23.02.2021 16:16 Izrael daruje symbolické množství vakcín proti koronaviru Palestincům a několika zemím. S odkazem…

Izraelský soud zakázal zveřejňovat informace o ropném úniku

22.02.2021 15:34 Izraelský soud vydal zákaz publikovat informace o vyšetřování úniku ropy, která zamořila pobřeží…

Papež František se při návštěvě Iráku pomodlí v Uru

22.02.2021 14:06 Papež František se při své cestě do Iráku příští týden pomodlí v historickém městě Ur. Jak dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama