Covid-19 zasáhne ramadán. Chameneí naznačil, že společné modlitby nebudou

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes upozornil Íránce na to, že o muslimském postním měsíci ramadánu bude platit zákaz shromažďování. Informovala o tom agentura AP.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Alí Chameneí, íránský ajatolláh
doporučujeme

Pro věřící by to znamenalo, že se nebudou moci chodit modlit do mešit. O ramadánu, kdy se za dne lidé postí a jí až při velkých sešlostech večer, se důraz klade právě na modlitbu.

Chameneí dnes k Íráncům promluvil v televizi a ocenil je za to, jak si v době koronaviru vedou.Od soboty by se mělo začít s obnovou některých ekonomických aktivit. Ohlásil to prezident Hasan Rúhání, ale vyvolal tím obavy z možné nové vlny epidemie.

"Bez možnosti shromáždit se o měsíci ramadánu, a to i k modlitbám, promluvám a podobně, jak jsme o to letos připraveni, bychom měli být schopni najít náležitý smysl také v samotě," sdělil Chameneí podle agentury AP.

Ramadán má začít kolem 23. dubna a íránské úřady zatím o přesných pokynech pro tento měsíc nejednaly.

Chameneí nyní lidi vyzval, aby se o ramadánu modlili doma. Ve svém projevu neopomenul zaútočit na Spojené státy a připomenout, že USA zůstávají hlavní nepřítel. Žertoval o Američanech, kteří se v obchodech rvou o toaletní papír a stojí fronty, aby si koupili zbraně. "Nemůžeme kvůli koronaviru opomíjet léčky našich nepřátel a arogantních (mocností)", řekl ajatolláh.

V Íránu je podle nových údajů vlády přes 66.200 lidí infikovaných koronavirem. Mrtvých za 24 hodin přibylo 117, takže jich má Írán víc než 4000. Nové oficiální údaje zveřejnila s odvoláním na íránské ministerstvo zdravotnictví agentura Reuters. Počet nakažených se zvýšil na 66.220 z 64.586 z minulého dne, což je nárůst o 1634. Jsou-li tyto údaje přesné, znamenají v Íránu další denní snížení počtu nových případů jak infikovaných, tak úmrtí.

Změny o ramadánu chystá také Egypt, který zakázal pořádat početné večerní iftáry, které jsou prvním velkým jídlem po denním půstu.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Expedici Tatra kolem světa zadržela íránská policie

06.06.2020 15:33 Členy expedice Tatra kolem světa 2 zadržela íránská policie. S odkazem na vedoucího expedice Marka…

USA prvně od květnového příměří v Afghánistánu útočily na Tálibán

05.06.2020 18:06 Spojené státy provedly první letecký úder proti afghánskému povstaleckému hnutí Tálibán od…

V Izraeli výrazně roste denní počet nakažených koronavirem

05.06.2020 17:55 V Izraeli v posledním týdnu výrazně vzrostl počet nově nakažených koronavirem, za uplynulý den…

K úternímu smrtícímu útoku v Kábulu se přihlásil Islámský stát

04.06.2020 19:40 K úternímu bombovému útoku v mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se dnes přihlásila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy