Covid: Izrael uvolňuje lockdown, začaly klinické testy vakcíny BriLife

V Izraeli dnes uvolnili část opatření zavedených kvůli koronaviru. Do škol se mohou po šestitýdenní uzávěře vrátit děti z prvních stupňů, starší se budou stále učit dálkově. V zemi dnes rovněž začaly klinické testy vakcíny proti onemocnění covid-19. Pokud budou úspěšné, mají být pro veřejnost k dispozici podle úřadů do konce příštího léta.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Jako první bude naočkována skupina 80 dobrovolníků, v prosinci už to bude 960 lidí. Třetí fáze očkování, která má zahrnovat až 30.000 lidí, je naplánována na duben a květen.

Vakcína označená jako BriLife se vyvíjí od března a testovala se zatím na zvířatech v izraelském ústavu pro biologický výzkum. Jeho ředitel Šmuel Šapira řekl, že teď je výzkum v poslední fázi. Dohled nad ním má ministerstvo obrany. Minulý týden ústav dostal povolení postoupit k testování lidí, informuje The Jerusalem Post.

Izrael na druhou vlnu epidemie zareagoval velmi přísnou uzávěrou. Dnes se po šesti týdnech mohli do škol vrátit žáci prvního stupně. Byli ale rozděleni maximálně do 20členných skupin a děti musejí mít roušky, a to i o přestávkách.

Uzávěra se má uvolňovat ve čtyřech fázích, do té první kromě obnovy části výuky spadá také postupné otevírání obchodů a obnova rekreačních aktivit.

V době vyhlášení uzávěry měl devítimilionový Izrael i 9000 nových případů nákazy koronavirem denně, nyní hlásí čísla nižší než 1000. V pátek tam bylo 674 nových případů. Od začátku epidemie se v zemi nakazilo přes 314.000 lidí a s covidem-19 jich zemřelo 2541.

V Íránu za uplynulý den přibylo více než 7700 případů nákazy novým koronavirem a 434 úmrtí. Jde o nejtragičtější denní bilanci obětí od začátku epidemie, informovalo dnes ministerstvo zdravotnictví. 

Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Símy Láríové se v této 83milionové zemi za uplynulý den počet nakažených zvýšil o 7719 na více než 620.000, úmrtí přibylo 434 na celkových 35.298. Bilance obětí i nakažených v poslední době rychle rostou, prezident Hasan Rúhání proto v sobotu oznámil zpřísnění pravidel. V Teheránu a dalších 25 z 31 provincií budou dál uzavřené například čajovny, kina, knihovny či sportovní kluby, v provozu nebudou ani školy a univerzity.

Podle ministerstva vnitra má v pondělí začít platit čtyřdenní zákaz vycestování pro 25 měst včetně Teheránu, kde jsou teď omezení nejpřísnější. Právě v metropoli se má v pondělí rozhodnout, zda úřady zavedou pro všechny obyvatele dvoutýdenní karanténu, upozornila agentura Reuters.

"Oficiální bilance úmrtí je založena pouze na registrovaných pacientech. Skrze průzkumy v nemocnicích a na hřbitovech komora došla k číslu, které je přinejmenším třikrát vyšší," řekl agentuře ISNA šéf lékařské komory (IRIMC) Mohammad Réza Zafárghándí. Nakazily se podle něj i tisíce zdravotníků, nejméně 300 z nich zemřelo.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Epidemie koronaviru v Izraeli není na ústupu, počet nakažených zase narůstá

01.12.2020 10:42 Izraelské ministerstvo zdravotnictví dnes ohlásilo 1227 nových případů koronaviru, což je nejvyšší…

Jaderná dohoda dostává další trhliny. Írán chystá zákon o navýšení úrovně…

01.12.2020 10:22 V íránském parlamentu dnes prošel v prvním čtením návrh zákona, který má zemi umožnit obohacovat…

Erdoganovy čistky neberou konce. Kvůli puči z roku 2016 zatčeny další…

01.12.2020 08:45 Turecká prokuratura vydala zatykače na dalších osm desítek vojáků kvůli pokusu části ozbrojených…

Jak zastavit íránský jaderný program? Historik nedoporučuje silové řešení

01.12.2020 00:01 NÁZOR - Je to téměř rok, kdy americký nálet u Bagdádu zabil generála Kásima Solejmáního, velitele…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama