Další protest v Izraeli: Policie zatkla radikální stoupence Netanjahua

Policie zasahovala při čtvrtečním nočním protestu v Jeruzalémě proti izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi. Policisté zatkli 15 Netanjahuových stoupenců, kteří se shromáždili nedaleko místa protestu premiérových odpůrců.

Izrael
doporučujeme

U jeruzalémského nákupního střediska Hatašana vlastní akci zorganizovali členové krajně pravicové skupiny La Familia, kterou tvoří hlavně fanoušci jeruzalémského fotbalového týmu Beitar a která v minulosti vyvolávala potyčky. Zástupci této skupiny ohlásili, že hodlají uspořádat akci na Netanjahuovu podporu a ukázat "levicovým padavkám", že "pravidla hry se změnila".

Právě u nákupního centra nakonec policisté zatkli 15 osob, které se podílely na útoku na dva fotografy a také na palestinského řidiče autobusu. Informuje o tom list The Times of Israel. Všichni byli dnes ráno propuštěni na kauci až na jednoho, jemuž byla vazba prodloužena, protože útočil kamením.

Protesty proti premiérovi i celé vládě se v Izraeli konají několik týdnů. Důvodem je obtížná ekonomická situace, do níž se Izrael dostal vlivem epidemie koronaviru, ale také vládní politika a korupční skandály, za něž je Netanjahu soudně stíhán.

K Netanjahuově rezidenci, kde se protesty konají pravidelně, přišlo asi 1000 premiérových odpůrců, ale také jeho zastánci a policie oba tábory oddělila bariérou.

Obyvatelé čtvrti se obrátili na nejvyšší soud se žádostí, aby protesty po 23:00 zakázal, což ale soud zamítl.

S událostmi v Jeruzalémě souvisí i menší protest uspřádaný ve čtvrtek v Tel Avivu před domem ministra veřejné bezpečnosti Amira Ohany, který chce ostřeji zasáhnout proti účastníkům akcí v Jeruzalémě. "Ohana je hlídací pes diktatury", "Policejní násilí je na denním pořádku", stálo tam na transparentech demonstrantů.

V Tel Avivu se konal protest také v úterý a jeho účastníky napadli zřejmě pravicoví extremisté. Akce skončila zraněním a zatčením několika lidí.

Podle izraelských médií začali účastníci protestních akcí proti Netanjahuovi organizovat na sociálních sítích svou ochranu. Prostřednictvím mobilní aplikace WhatsApp vznikají skupiny, které se budou koordinovat s organizátory protestů, hlídkovat v ulicích kolem demonstrací a dokumentovat je. Budou rovněž doprovázet domů rozcházející se účastníky, mají identifikovat provokatéry a bránit ničení majetku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael tvrdí, že zmařil kybernetický útok na obranný průmysl

12.08.2020 19:39 Izrael tvrdí, že zmařil kybernetický útok na svůj obranný průmysl. Pokus o krádež dat připsal…

Více než polovina bejrútských nemocnic je podle WHO mimo provoz

12.08.2020 18:13 Po ničivém výbuchu z minulého týdne je více než polovina zdravotnických zařízení v libanonském…

Irák zrušil návštěvu tureckého ministra, kvůli incidentu na hranicích

12.08.2020 07:25 Irák zrušil nadcházející návštěvu tureckého ministra obrany kvůli incidentu, během nějž byli v…

Libanon eviduje rekordní denní nárůst případů covidu-19

11.08.2020 21:50 Libanon dnes hlásí rekordní nárůst případů nákazy koronavirem. Nemoc covid-19 se tam za uplynulý…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama