Dárek Islámskému státu. Na svobodu se mohou dostat tisíce džihádistů, zní z USA

NÁZOR - Loni v prosinci, po telefonátu se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoğanem, americký prezident Donald Trump náhle nařídil odsun amerických vojáků ze Sýrie, připomíná editorial serveru Washington Post. Renomovaný deník dodává, že krok nebyl konzultován s Trumpovými bezpečnostními poradci, Kongresem či se spojenci.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Islamský stát (IS)
doporučujeme

Opakovaný přehmat

V týdnech, které následovaly, byl Trump pomalu přesvědčován, aby své rozhodnutí zvrátil, uvádí prestižní server. Doplňuje, že prezident byl varován, že takový krok by vedl k oživení Islámského státu (IS) a zároveň dodal strategický vítr do plachet Íránu a Rusku, na úkor Izraele a dalších amerických spojenců.

"Nyní, po dalším telefonátu s Erdoğanem, Trump zopakoval svůj přehmat," kritizuje editorial. Deklaruje, že prezident opět ignoruje rady Pentagonu a bez ohledu na spojence a Kongres nařídil americkým vojákům stáhnout se z oblasti podél hranice mezi Sýrií a Tureckem, čímž usnadní tureckou vojenskou invazi do tohoto prostoru.

Tureckým cílem je vypudit Syrské demokratické síly (SDF), převážně kurdskou organizaci, která byla nedocenitelným partnerem USA v boji s IS, vysvětluje washingtonský deník. Podotýká, že Erdoğan hodlá vojensky okupovat pásmo o šířce 30 kilometrů a poslat do něj stovky tisíc syrských uprchlíků, kteří se nyní nacházejí v Turecku.

Důsledky budou zřejmě stejné jako ty, před kterými byl dříve Trump varován, obává se vlivný server. "Zrazeny Spojenými státy a přinuceny vést potenciálně krvavý konflikt s Tureckem zanechají Kurdy vedené síly veškerých dalších snah držet IS pod kontrolou," varuje editorial. Připomíná, že na svobodu by se mohly dostat desítky tisíc bývalých militantů a jejich příbuzných zadržovaných v táborech SDF.

Tisícovka amerických vojáků v Sýrii může být stažena do posledního muže, což by bylo také velké vítězství pro Rusko, konstatuje Washington Post. Domnívá se, že takový scénář by zároveň otevřel cestu Íránu, aby vojensky zakotvil na severní hranici Izraele, navíc američtí spojenci ve světě budou mít důvod klást si otázku, zda je záhodno spolupracovat s vládou, která tak snadno opouští své vojenské partnery.

Šokující neznalost situace

Oznámení Bílého domu o Trumpovu rozhodnutí a následné prezidentovy vzkazy na Twitteru ukazují šokující neznalost situace v Sýrii, uvádí renomovaný deník. Připomíná, Trumpovo tvrzení, že turecké invazní síly se vypořádají s tisíci zadržovanými militanty IS, ačkoliv tábory, kde se nacházejí, leží mimo území, které Erdoğan plánuje obsadit. Turecká armáda navíc podle amerického zmocněnce pro region, Bretta McGurka, nezamýšlí, nechce a ani nemá kapacitu vypořádat se s tímto úkolem, upozorňuje editorial.

"Trump tvrdil, že splní úkol zastavit 'nekonečné války' na Blízkém východě," pokračuje vlivný server. Deklaruje, že na rozdíl od velkých misí v Iráku a Afghánistánu má ovšem syrská operace malý rozměr, nestojí velké peníze a přináší enormní úspěch.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Spojeným státům se za pomoci pár tisíc vojáků a letecké síly podařilo spolu s SDF zničit samozvaný chalífát IS a fakticky ovládnou rozsáhlé území na východě Sýrie, připomíná prestižní deník. Dodává, že toto zabránilo další expanzi íránského vlivu a poskytlo Washingtonu klíčovou páku na urovnání syrské občanské války, a to při ztrátě pouhých 17 vojáků během pětiletého angažmá v zemi i sousedním Iráku.

Šéf Bílého domu tvrdí, že IS byl zničen, což ale není pravda, upozorňuje editorial. Stejně tak vyvrací Trumpův předpoklad, že Turecko, Rusko, Sýrie a evropské země zabrání obnově organizace.

"Pokud Turecko učiní něco, co já, při své velké a nesouměřitelné moudrosti, vyhodnotím jako nepřípustné, totálně zničím a vyhladím ekonomiku Turecka," cituje Washington post krkolomné Trumpovo chvástání. Soudí, že tato impulzivní rétorika by měla znepokojovat i ty Američany, kteří prezidentovo rozhodnutí schvalují.

Loading...
Vstupte do diskuze (17)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko likviduje Kurdy už týden. Erdogan navzdory kritice žádá svět o…

15.10.2019 12:59 Aktualizováno Turecká armáda dnes pokračuje v ostřelování pozic syrských Kurdů v severovýchodní Sýrii, kde před…

Rusko a Saúdská Arábie posilují vztahy, uzavřeno 20 smluv. Co na to USA?

15.10.2019 10:31 Výsledkem návštěvy ruského prezidenta Vladimira Putina v Saúdské Arábii bylo podepsání 20 kontraktů…

Tajná operace Íránu: Revoluční gardy zatkly známého novináře, který žil v…

15.10.2019 09:18 Íránské revoluční gardy oznámily, že zatkly íránského novináře Rúholláha Zama, který využíval…

USA udeřily: Sankce na Turecko, Trump vyzval Erdogana k zastavení bojů s…

15.10.2019 07:17 Americký prezident Donald Trump vyzval svého tureckého kolegu Recepa Tayyipa Erdogana k okamžitému…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama