Demise premiéra nestačila. V Iráku pokračují protesty, za dva měsíce mají přes 400 obětí

I po pátečním oznámení iráckého premiéra Ádila Abdal Mahdího, že podává parlamentu demisi, pokračovaly dnes v irácké metropoli Bagdádu a na jihu země protivládní protesty. Ty si za dva měsíce vyžádaly už přes 400 obětí. Podle některých demonstrantů, které dnes citovala televize Al-Džazíra, protesty neskončí, dokud neodstoupí celé "zkorumpované" vedení a nebudou vyhlášeny nové a svobodné volby.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Irák, centrum Bagdádu
doporučujeme

Protesty dnes pokračovaly na třech mostech v Bagdádu, kde lidé opět zapalovali pneumatiky. Demonstranti podle svědka agentury Reuters také obklíčili policejní stanici v jihoirácké Násiríji, kde v pátek při policejním zákroku proti demonstrantům přišly o život přes dvě desítky lidí. Střety s bezpečnostními složkami pokračovaly v noci na dnešek i ve městě Karbalá a tisíce lidí demonstrovaly ráno za pád režimu také v Díváníji.

V jihoiráckém Nadžafu, kde ve středu demonstranti zapálili budovu íránského konzulátu, byl dnes zatím podle agentury AFP klid. Protesty v tomto městě ale obvykle začínají odpoledne či navečer, dodala AFP.

zdroj: YouTube

"Premiérova nabídka demise je velkým prvním krokem a jsme touto zprávou extrémně nadšeni," řekl televizi Al-Džazíra čtyřiadvacetiletý Mustafá na bagdádském náměstí Tahrír, baště nynějších protestů. "A i když jsme zaplatili vysokou cenu, nátlak na vládu se vyplatil," dodal Mustafá.

"I když Abdal Mahdí odejde, nahradí ho někdo jiný. Slavit budeme, až bude rozpuštěn parlament a uspořádány svobodné volby pod dohledem OSN," řekla Al-Džazíře devětadvacetiletá Zajnab. Podle ní ale nemůže za všechno premiér. "Abdal Mahdí je jen tváří organismu, za nímž se skrývají milice, politické strany a politici naslouchající Íránu," dodala Zajnab.

Demonstranti vidí v Teheránu původce zkorumpovaného systému v Iráku, kde se do mocenských orgánů dostalo po svržení diktátora Saddáma Husajna v roce 2003 mnoho šíitů orientovaných na Írán. Důvodem protestů, které trvají od začátku října, je i neschopnost vlády zlepšit sociální infrastrukturu v této ropné velmoci zničenou ozbrojenými konflikty, naposledy bojem s radikály z teroristické organizace Islámský stát.

Irácký premiér Abdal Mahdí, který nastoupil do úřadu po loňských parlamentních volbách, v pátek oznámil demisi poté, co ho vlivný šíitský duchovní ajatolláh Alí Sistání varoval, že demonstrace mohou přerůst v občanskou válku.

Ve čtvrtek zažil Irák "nejkrvavější den" nynějších protestů, když při střetech s bezpečnostními složkami zemřelo přes 50 lidí. Postup bezpečnostních složek, které proti demonstrantům používají kromě slzného plynu i ostrou munici, kritizovaly jako nepřiměřený nevládní organizace či mezinárodní červený kříž.

Mahdího demisí se bude v neděli zabývat parlament. Podle televize Al-Džazíra ji zřejmě podpoří, protože k rezignaci premiéra kromě Sistáního vyzvalo i několik politických frakcí.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Genocida Arménů? Senát na nátlak Trumpa zablokoval rezoluci proti Turecku

06.12.2019 10:54 Republikáni v americkém Senátu ve čtvrtek zablokovali hlasování o rezoluci označující hromadné…

Nálože v autech zabily v Sýrii dva civilisty

05.12.2019 19:33 Turecké ministerstvo obrany oznámilo, že exploze nálože umístěné v automobilu dnes v Tureckem…

USA mají vlastní odhad počtu obětí protestů v Íránu. Je násobně vyšší

05.12.2019 18:35 Americký zmocněnec pro Írán Brian Hook dnes uvedl, že íránské pořádkové síly možná zabily více než…

Írán hodlá pokračovat v balistickém programu. Začne OSN jednat?

05.12.2019 17:34 Írán je odhodlán pokračovat ve svém kontroverzním balistickém programu. Teherán to písemně oznámil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama