Demonstrace proti násilí na ženách se zvrtla. Turecká policie tvrdě zakročila

Turecká policie v pondělí použila slzný plyn k rozehnání protestujících, kteří se zúčastnili demonstrace u příležitosti Mezinárodního dne proti násilí na ženách. Demonstranti v Istanbulu požadovali "konec beztrestnosti" těch, kteří se dopustili násilí na ženách. Podobné násilí je v Turecku problémem, který je na vzestupu, poznamenala agentura AFP.

Přidejte svůj názor

Turecká policie
doporučujeme

Pochodu se zúčastnilo asi 2000 lidí, většinou žen. Některé držely v rukou plakáty s heslem Konec beztrestnosti, jiné pak transparenty se jmény žen zabitých jejich současnými či bývalými partnery.

Původně pokojné shromáždění postupně dorazilo ke vstupu do pěší zóny v ulici Istiklal, kde na účastníky pochodu čekali policisté. Podle fotografa agentury AFP použila policie k rozehnání davu slzný plyn a gumové projektily.

zdroj: YouTube

Turecký soud na konci října v ostře sledovaném případu poslal na doživotí muže, který letos v srpnu ubodal svou bývalou ženu před zraky její desetileté dcery. Incident nahráli svědci na video, které po zveřejnění na internetu vyvolalo v zemi vlnu protestů proti násilí na ženách.

Podle tureckých lidskoprávních organizací bylo letos v Turecku zatím zabito 378 žen, v loňském roce pak bylo zavražděno 440 žen. To je téměř dvakrát více než v roce 2012, kdy země přistoupila na Úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí, jíž se přezdívá Istanbulská úmluva. Podle kritiků úřady nepřevádí přijaté závazky do tureckého práva a soudy ani často nevyužívají už nyní dostupné právní mechanismy.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael buduje u hranic s Libanonem podzemní obranný systém

19.01.2020 16:06 Izraelská armáda dnes oznámila, že podél hranice s Libanonem začala budovat podzemní obranný systém…

Írán otočil? Černé skřínky sestřeleného letadla na Ukrajinu nepošle

19.01.2020 13:52 Teherán popírá zprávu, že se rozhodl poslat do Kyjeva takzvané černé skřínky z ukrajinského letadla…

Policie použila v Bejrútu slzný plyn, 160 zraněných

18.01.2020 21:47 V centru Bejrútu se poblíž parlamentu střetla libanonská policie s protivládními demonstranty,…

Írán předá Ukrajině černé skříňky ze sestřeleného letadla

18.01.2020 18:37 Íránské úřady předají Ukrajině černé skříňky z letadla, které íránské revoluční gardy omylem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama