Při útoku na íránský konzulát v Iráku zemřeli tři lidé

Několik desítek demonstrantů v iráckém šíitském městě Karbalá v neděli zaútočilo na íránský konzulát, kde dav nahradil íránskou vlajku iráckou. Podle nejmenovaných iráckých policejních zdrojů agentury AP při incidentu zemřeli tři demonstranti a dalších 26 lidí, včetně sedmi policistů bylo zraněno.

Irák
doporučujeme

Protestující přelezli betonovou bariéru, která konzulát chrání. Bezpečnostní jednotky během incidentu ve snaze dav rozehnat použily střelné zbraně. Demonstranti se podle bezpečnostních zdrojů pokoušeli konzulát podpálit a házeli zápalné lahve.

Irákem od října zmítají protivládní demonstrace, při kterých zahynulo na 250 lidí. Důvodem nespokojenosti jsou korupce a ekonomické problémy. Násilí se v minulých dnech nevyhnulo ani Karbale, která je pro šíity jedním z nejposvátnějších měst. Na konci října v tomto městě jižně od Bagdádu zahynuly dvě desítky protestujících.

Většina nepokojů se odehrává na jihu země, kde se soustředí i produkce ropy. Irák je sice na ropu velmi bohatou zemí, ale Iráčané se potýkají s vysokou mírou nezaměstnanosti a velmi špatnými veřejnými službami. I když se po invazi amerických jednotek změnil politický systém a pravidelně se konají volby, občané vnímají politiky jako pevně zakotvenou elitu, připomíná agentura AP.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nástup Bidena. Írán doufá ve zrušení amerických sankcí, firmy navazují…

24.11.2020 12:39 Írán doufá v návrat zahraničních společností, pokud zvolený americký prezident Joe Biden zruší…

Turecký novinář Baransu dostal 17 let vězení, podle soudu zveřejnil tajné…

24.11.2020 07:22 Istanbulský soud dnes vynesl trest 17 let vězení pro investigativního novináře Mehmeta Baransua,…

Jemenští povstalci tvrdí, že zasáhli zařízení Saudi Aramco

23.11.2020 20:06 Aktualizováno Jemenští rebelové dnes oznámili, že zasáhli ropné zařízení firmy Saudi Aramco v přístavním městě…

Turecko chce mít možnost pozorovat příměří v Náhorním Karabachu, Rusko je…

23.11.2020 16:55 Aktualizováno Turecko chce vlastními silami sledovat, jak je dodržováno příměří v oblasti Náhorního Karabachu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama