Demonstranti v Libanonu blokovali ulice, jeden byl zastřelen

Tisíce demonstrantů v úterý zablokovaly ulice v Bejrútu a dalších částech Libanonu v reakci na vyjádření prezidenta Michela Aúna o tom, že pro vytvoření nové vlády bude potřeba více času. Při protestech byl jeden z demonstrantů zastřelen, uvedla agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

libanon
doporučujeme

Bezprecedentní vlna protestů proti politikům, kterým nespokojení Libanonci přičítají vinu za ekonomické potíže, se vzedmula v polovině října.

Aún podle agentury AP v dnešním televizním rozhovoru uvedl, že může trvat i několik dní, než stanoví datum pro rozhovory se šéfy parlamentních stran, které by měly vyústit ve jmenování nového premiéra. V rozporu s požadavky demonstrantů také uvedl, že ve vládě by měli zasednout technokraté spolu s politiky. Premiér Saad Harírí rezignoval 29. října v důsledku masových protestů, hlava státu nicméně odmítla v interview vyloučit, že Harírího znovu jmenuje.

Prohlášení Aúna vyvolalo okamžité protesty, na mnoha místech Libanonu vyšli lidé do ulic a stavěli barikády s hořícími pneumatikami na hlavních silních. Lidé tak nevyslyšeli předchozí výzvy Aúna, aby se demonstranti odebrali domů, jinak že Libanon postihne "katastrofa".

Smrt demonstranta, který byl zastřelen na pouličním zátarasu na jižním předměstí hlavního města Bejrútu, je první za téměř měsíc trvající protesty. Střelec byl podle místních médií po činu zatčen. Libanonská armáda uvedla, že v souvislosti s postřelením demonstranta byl zadržen jeden voják. Není přitom jasné, zda jde o tutéž osobu.

Libanon se nyní potýká s nejhorší hospodářskou krizí od občanské války v letech 1975-1990 a patří k nejzadluženějším státům na světě. Země, jejíž ekonomika se opírá zejména o turismus a stavitelství, trpí také v důsledku nedostatku zahraničních investic. Demonstrace vypukly po oznámení zvýšení daní, postupně však přerostly v protest proti celé libanonské politické elitě.

Demonstranti požadují, aby současná politická třída odstoupila a novou vládu vytvořili technokraté, kteří by mohli ihned provést reformy nutné k řešení nejhorší ekonomické a finanční krize v Libanonu za poslední desetiletí.

Nový premiér musí podle komplikovaného libanonského systému dělby moci být sunnita, prezident by měl nyní sestavením vlády pověřit politika s největší podporou mezi poslanci. Aún je maronitský křesťan, jenž má blízko k libanonskému šíitskému hnutí Hizballáh.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Absurdní a nebezpečný. Světový tisk ztrhal Trumpův mírový plán

29.01.2020 11:37 Světový tisk dnes reaguje na nový americký plán, který má vyřešit izraelsko-palestinský konflikt.…

Pentagon mlží. Kolik vojáků bylo zraněno při íránském útoku?

29.01.2020 08:14 Na pět desítek zvýšilo americké ministerstvo obrany počet vojáků, kteří utrpěli zranění mozku 8.…

Rusko reaguje na Trumpův plán výzvou Izraelcům a Palestincům

29.01.2020 07:18 Aktualizováno Rusko v úterý v reakci na představení amerického mírového plánu pro Blízký východ, který počítá se…

Netanjahu prozradil Palestincům, kde budou mít hlavní město

28.01.2020 21:35 Americký mírový plán pro Blízký východ počítá s tím, že hlavní město palestinského státu bude v Abú…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama