Diplomatický incident vyžehlen. Britský velvyslanec se vrátil do Íránu

Britský velvyslanec v Íránu Robert Macaire se vrátil do Teheránu poté, co ho minulý měsíc krátce zadrželi členové íránských bezpečnostních složek. Dnes o tom informuje agentura Reuters. Připomíná, že incident vyvolal spekulace, zda se Macaire na svůj post vůbec vrátí, protože byl v Íránu označen za nežádoucí osobu.

"Nedávno jsem se vrátil z Londýna do Teheránu. Šlo o důležitou cestu naplánovanou před nějakou dobou," říká velvyslanec v jazyce farsí na videu zveřejněném na instagramu. Dodal, že v Británii se setkal s ministrem zahraničí a dalšími důležitými činiteli.

Macaire byl v lednu krátce zadržen, což íránští představitelé vysvětlili tím, že přišel na nepovolenou demonstraci. Ta se konala v reakci na to, že Íránu trvalo několik dnů, než přiznal, že jeho armáda neúmyslně sestřelila ukrajinské civilní letadlo. Nikdo ze 176 lidí na palubě, často Íránců či lidí původem z Íránu, nehodu nepřežil.

Macaire uvedl, že byl na smutečním shromáždění za oběti leteckého neštěstí. Londýn jeho zadržení označil za porušení diplomatických konvencí. Macaira si ale předvolalo íránské ministerstvo zahraničí a justice ho prohlásila za nežádoucí osobu. Mluvčí justice v půlce ledna řekl, že o případném vyhoštění britského diplomata rozhodne ministerstvo zahraničí.

Napětí na Blízkém východě v lednu eskalovalo poté, co Američané nedaleko Bagdádu zabili vlivného íránského generála Kásema Solejmáního. Teherán v odvetě za to podnikl několik raketových útoků na americké základny.

Související

Írán se připravuje na oslavy výročí islámské republiky.

Většina Íránců kritizujících současný režim by návrat před rok 1979 nechtěla, uvádí Horčička

Uplynulo 45 let od oficiálního zrušení monarchie v Íránu, čímž byla završena islámská revoluce vedená duchovním Rúholláhem Chomejním. Následný proces islamizace země postupoval velmi rychle a její ráz proměnil během několika málo let, uvádí Matouš Horčička v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na Blízký východ působící v Asociaci pro mezinárodní otázky v té souvislosti upozorňuje, že svržená vláda šáha Muhammada Rezy Pahlavího svou prozápadní a sekulární orientací neodrážela postoje velké části íránské společnosti, která byla tradičně a nábožensky laděná. Dále vysvětlil například to, proč uchopení moci Chomejním představovalo logické vyústění tehdejších událostí nebo jaké jsou nástroje, kterými z revoluce vzešlý systém udržuje v zemi dlouhá desetiletí status quo.

Více souvisejících

Írán diplomacie Velká Británie

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ilustrační foto

Dnes je Zelený čtvrtek, významný den spojený s Poslední večeří

Zelený čtvrtek, čtvrtý den Velikonočního týdne, je jedním z nejvýznamnějších dnů v křesťanském liturgickém kalendáři. Tento den má hluboký náboženský význam, připomíná události spojené s Ježíšem Kristem, zejména jeho Poslední večeři se svými učedníky a zahájení pašijového týdne, který vrcholí Velikonocemi.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Orbán má nového nepřítele. Jeho někdejší člověk odstartoval korupční kauzu ve vládních kruzích

Zahraniční média začala poukazovat na iniciativu někdejšího bruselského diplomata Pétera Magyara jako "politický faktor, který hýbe masami". Magyar se tak stal novým nepřítelem premiéra VIktora Orbána, napsal server index.hu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy