Do Íránu se vrátil lékař propuštěný v rámci výměny vězňů s USA

Do Íránu dnes přiletěl íránský lékař žijící na Floridě Madžíd Táherí, kterého Spojené státy propustily v rámci výměny vězňů. Írán minulý týden umožnil návrat do vlasti americkému veteránovi Michaelu Whiteovi, který byl v zemi vězněn takřka dva roky a uvedl, že se tam nakazil koronavirem. Informovala o tom agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

"Íránská vláda vynaložila extrémní snahy pomoci lidem, jako jsem já, kteří byli nějak obviněni z porušení amerických sankcí," řekl Táherí íránské státní televizi po příletu na teheránské Mezinárodní letiště Imáma Chomejního. Na místě jej přivítal náměstek ministra zahraničí Hosejn Džáberí Ansárí.

Lékař podle Reuters uvedl, že ho Spojené státy potrestaly za zaslání materiálu do Íránu na pomoc výzkumné skupině s vývojem vakcíny.

Táherí byl zadržován v USA 16 měsíců za porušení amerických sankcí vůči Íránu. Propuštěn byl 4. června, kdy Írán pustil Whitea, který byl loni odsouzen k 13letému vězení za urážku íránského nejvyššího duchovního ajatolláha Alího Chameneího a za sdílení soukromé fotografie na sociální síť.

Jeho právník uvedl, že v Íránu navštíví rodinu a vyhledá lékařskou pomoc, a pak se vrátí do USA. Podle advokáta se lékař přiznal k porušení amerických sankcí.

"Obvinění vznesená proti mně byla marná a nespravedlivá," sdělil íránské polooficiální agentuře Fars.

Výměna vězňů je neobvyklou světlou chvilkou v jinak napjatých vztazích mezi USA a Íránem, které se ještě více vyostřily poté, co americký prezident Donald Trump v roce 2018 odstoupil od mezinárodní jaderné dohody mezi Íránem a světovými mocnostmi a obnovil proti islámské republice americké sankce.

Ačkoliv Teherán a Washington uvedly, že jsou připraveny na další výměny vězňů, íránské úřady vyloučily širší jednání s USA, jak požaduje Trumpova vláda.

Švýcarsko, které v Íránu zastupuje zájmy USA, uvedlo, že ve výměně sehrálo roli a je připraveno pomoci i v budoucnu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

VIDEO: V Turecku explodovala továrna na pyrotechniku, desítky zraněných

03.07.2020 12:52 Při výbuchu v továrně na zábavní pyrotechniku na severu Turecka bylo dnes zraněno 41 lidí. Oznámily…

V Turecku začal proces s lidmi viněnými z vraždy Chášukdžího

03.07.2020 10:51 V nepřítomnosti obžalovaných dnes v Turecku začal proces s 20 lidmi, kteří byli obviněni z vraždy…

Írán prý souhlasí s odškodněním cizinců za lednový pád letadla v Teheránu

02.07.2020 19:49 Teherán souhlasí s odškodněním rodin cizinců, kteří zemřeli v lednu při zkáze ukrajinského…

Záhadný incident u íránského jaderného zařízení. Došlo k explozi?

02.07.2020 16:52 Aktualizováno Írán dnes ohlásil nehodu, při níž byla v blízkosti továrny na obohacování uranu v Natanzu poškozena…

Související:

Právě se děje

Další zprávy