Do Moskvy přiletělo letadlo s 32 ruskými dětmi z Iráku

V Moskvě dnes večer přistál letoun Il-76 se 32 malými dětmi ruského původu ve věku od jednoho roku do devíti let, které byly v Iráku v zadržovacích táborech. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na sdělení ruského ministerstva zdravotnictví.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Irácké děti
doporučujeme

Podle tiskové služby ministerstva jde od prosince loňského roku už o čtvrtý podobný letecký transport dětí z Iráku do Ruska. I s dnešním letem, který zajistilo svým letadlem ministerstvo pro mimořádné situace, při nich bylo přepraveno celkem 122 dětí.

Ruský velvyslanec v Iráku agentuře TASS řekl, že operace návratu ruských dětí je tím prakticky završena. V Bagdádu podle jeho vyjádření žádné ruské děti už "téměř nezůstaly".

Nicméně nejmenovaný činitel ministerstva pro mimořádné situace dnes uvedl, že "práce spojená s řešením problému návratu ruských dětí, které byly v zóně ozbrojeného konfliktu..., bude pokračovat".

To potvrdilo i ministerstvo zahraničí, které uvedlo, že s ruským velvyslanectvím v Bagdádu "pokračuje při součinnosti s iráckými partnery v hledání a identifikaci nezletilých ruských občanů, kteří se ještě mohou nacházet na území Irácké republiky".

Centrum boje proti terorismu (CTC) z americké vojenské akademie ve West Pointu před třemi týdny na základě dokumentů nalezených na bojištích sdělilo, že teroristická organizace Islámský stát (IS) registrovala více než 100.000 dětí závislých na členech IS. CTC ve své zprávě ale upozornilo, že dětí radikálů je určitě víc, protože dokumentace není úplná.

Mezi uvedenými registrovanými dětmi bylo téměř 50 procent dívek. Zhruba 16.000 byly velmi malé děti narozené po červnu 2014, kdy IS vyhlásil na severu Iráku chalífát. U nich je obtížné určit národnost, protože dokumenty o narození vydávané IS nejsou nikde uznávány.

Ze stotisícové skupiny se podařilo určit národnost asi u 76.200 dětí. Naprostá většina z nich (70.213) jsou Iráčané. Ostatní jsou potomci rodičů z 57 zemí - 1200 jsou Jordánci, 654 Syřané, 380 Turci a 375 Saúdští Arabové. Mezi Evropany jsou nejvíce zastoupeni Francouzi (52) a Němci (17). O počtu dětí ruského původu se zpráva nezmiňovala.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do konfliktu v Libyi se montuje Turecko, napětí ve východním Středomoří…

15.12.2019 21:59 Aktualizováno Turecko poskytne Libyi veškerou potřebnou pomoc. Dnes to podle agentury Reuters prohlásil turecký…

Erdogan hrozí USA odvetou, ve hře je i uzavření strategické základny…

15.12.2019 21:12 Na případné americké sankce proti Turecku Ankara odpoví, ve hře je i možnost uzavření základny…

Protesty v Libanonu se vyhrocují. Při střetech s policií přes 100 zraněných

15.12.2019 18:49 Aktualizováno Protivládní protesty před parlamentem v Bejrútu dnes dál pokračují navzdory tomu, že v sobotu…

Smogový mrak zahalil Teherán, lidé nemají vycházet z domu

15.12.2019 13:27 Uzavření škol v Teheránu a v několika dalších íránských městech nařídily na dnešek úřady kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama