Dubaj si musí počkat. Výstava Expo 2020 byla kvůli koronaviru odložena

Mezinárodní výstava EXPO 2020, která měla v říjnu začít v Dubaji, byla kvůli koronaviru o rok odložena. Při hlasování členů Mezinárodního úřadu pro výstavnictví (BIE) se pro to podle agentury AP vyslovily potřebné dvě třetiny zemí. Podle AP se zahájení Expa odsunulo na 1. říjen 2021.

Špička Gevora hotelu, nejvyššího hotelu světa
doporučujeme

Podle původního plánu měla akce začít letos 20. října a trvat do 10. dubna příštího roku. Rezoluce o odkladu počítá s novým termínem od 1. října 2021 do 31. března 2022.

BIE dnes oznámil, že se při hlasování o této rezoluci vyslovily pro už více než dvě třetiny zemí, což je minimum pro schválení odkladu. Hlasování je průběžné a ještě neskončilo, jeho definitivní výsledek bude znám koncem měsíce. Úřad už ale dnes ohlásil, že je odklad zajištěn, protože dosud jej podpořily dvě třetiny zemí.

Výkonný výbor BIE se v dubnu pro odklad vyslovil jednomyslně. Návrh na odklad podpořila také Česká republika, jak vyplývá z webu věnovanému české expozici. Jejím ústředním tématem má být technologie získávání vody ze vzdušné vlhkosti s pomocí solární energie. Český pavilon měl zahrnout také restauraci a představit například české sklo nebo lázeňství.

Výkonný výbor BIE se v dubnu pro odklad vyslovil jednomyslně. O tom, že pořadatelem tohoto EXPA bude Dubaj, se rozhodlo v roce 2014. Oživilo to tamní trh s nemovitostmi a Dubaj, který je jedním z emirátů Spojených arabských emirátů, do příprav investoval miliardy dolarů, uvádí agentura AP. Očekával až 25 milionů turistů.

Dubajské letiště patří k nejvytíženějším na světě, ale epidemie covidu-19 přinutila leteckou společnost Emirates zastavit lety. Přerušil se příliv turistů a zavládl neklid na trhu s nemovitostmi.

Dubajská ekonomika je závislá na obchodu a turistice. Všechny tyto oblasti jsou koronavirem těžce postiženy. V SAE se nákaza potvrdila u 14.000 lidí a zemřelo tam 126 pacientů. V Dubaji je zaměstnáno několik milionů cizinců, z nichž někteří kvůli epidemii přišli o práci a ocitli se v ekonomických potížích.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Papež František je velmi roztrpčen přeměnou chrámu Hagia Sofia na mešitu

12.07.2020 19:59 Aktualizováno Papež František dnes nepřímo vyjádřil velké roztrpčení nad přeměnou istanbulského chrámu Boží…

U Jemenu pluje opuštěný tanker. Hrozí ekologická katastrofa, varuje mluvčí…

12.07.2020 17:22 Aktualizováno Jemenští povstalci z řad Húsíů souhlasili s inspekcí expertního týmu OSN na opuštěném tankeru u…

Sestřelení ukrajinského boeingu: Klíčovou příčinou bylo špatné seřízení…

12.07.2020 13:34 Lidská chyba, konkrétně špatné seřízení vojenského radaru, je klíčovým prvkem příčiny dramatické…

Rada bezpečnosti OSN nakonec schválila pomoc Sýrii, Rusko si prosadilo…

12.07.2020 07:53 Rada bezpečnosti OSN v sobotu schválila prodloužení přeshraniční humanitární pomoci Sýrii přes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy