Egypt zažívá nevídané protesty, davy lidí opět žádaly pád prezidenta Sísího

V Suezu východně od Káhiry v noci na neděli pokračovaly zakázané demonstrace proti vládě autoritářského prezidenta Abdala Fattáha Sísího. Podle policie ve městě protestovalo několik desítek lidí, účastníci hovořili o dvou stech. Pořádkové síly zasáhly slzným plynem, gumovými projektily i ostrou municí, přičemž několik lidí utrpělo zranění.

Od pátku bylo podle agentury AFP zatčeno 356 lidí a dnes večer policie zadržela jednoho z jejich obhájců.

Advokáta Mahinúra Masrího, který je známým egyptským obhájcem lidských práv, se policisté chopili, když odcházel z úřadu státní bezpečnosti v Káhiře. "Účastnil se tam výslechu jako advokát zatčených účastníků pátečního protestu," sdělil AFP kolega Masrího, právník Tárik Udí.

Jeden z obyvatel Suezu sdělil AFP, že po policejním zásahu se vytvořil tak velký oblak slzného plynu, že dosáhl až ke dveřím jeho domu, který stojí několik kilometrů od místa incidentu.

Security forces in Suez, historically a bastion of resistance in #Egypt forcibly disperse pro-democracy protesters in the centre of the city. The movement to oust @AlsisiOfficial is building rapidly across the country#ارحل_ياسيسي #ميدان_التحرير_الان pic.twitter.com/xgJaQ2LHHc

— Jamal Elshayyal جمال الدين الشيال (@JamalsNews) September 21, 2019

Nevládní organizace Human Rights Watch v sobotu vyzvala egyptské úřady k propuštění všech zadržených demonstrantů a k respektování práva na pokojné protesty. "Bezpečnostní agentury prezidenta Sísího opakovaně použily k potlačení pokojných protestů hrubé síly," prohlásil Michael Page, ředitel organizace pro Blízký východ a severní Afriku. "Egyptské úřady by si měly uvědomit, že svět je sleduje, a měly by přijmout veškeré potřebné kroky, aby se násilnosti neopakovaly," dodal.

V sobotu hlídkovala policie v okolí náměstí Tahrír v Káhiře, kde den předtím zasahovala slzným plynem proti první protivládní demonstraci v Egyptě za několik posledních let. Protestující vykřikovali hesla jako "Sísí, odejdi!" či "Lid žádá pád režimu!". V pátek se demonstrace podle katarské televizní stanice Al-Džazíra uskutečnily nejméně v osmi městech, včetně druhého největšího egyptského města Alexandrie či právě Suezu. Protesty se odehrávají v době, kdy je prezident Sísí na cestě do Spojených států, kde příští týden zasedá Valné shromáždění OSN. K demonstracím se zatím nevyjádřil.

Výzvy k protivládním protestům se začaly objevovat na sociálních médiích v posledních dnech. Vycházejí především od egyptského podnikatele, herce a politického aktivisty žijícího ve španělském exilu Muhammada Alího. Ten od začátku září zveřejnil na internetu sérii videonahrávek, v nichž obviňuje egyptskou armádu a prezidenta Sísího, že utratili obrovské sumy za luxusní paláce, zatímco miliony Egypťanů žijí v bídě. Sísí veškerá obvinění popřel a označil je za lži.

V roce 2013 stál současný prezident v čele armády, která svrhla islamistického prezidenta Muhammada Mursího z nyní zakázaného Muslimského bratrstva. Po vítězství v prezidentských volbách v roce 2014 Sísí tvrdě zakročil proti disentu. V zemi stále platí výjimečný stav a úřady zatkly tisíce islamistů a opozičních aktivistů.

Prezidentské volby v roce 2018 vyhrál Sísí se ziskem 97 procent hlasů. V hlasování neměl prakticky žádné soupeře.

Související

Abd Fattáh Sísí

Egypt plánoval Rusku tajně dodat tisíce raket, vyplývá z uniklého dokumentu

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, který je jedním z nejbližších spojenců USA a významným příjemcem americké vojenské a ekonomické pomoci, nedávno nařídil vyrobit 40.000 raket, které měly být tajně exportovány do Ruska, a to navzdory válce na Ukrajině. S odvoláním na uniklý americký zpravodajský dokument o tom napsal list The Washington Post (WP).

Více souvisejících

Abd Fattáh Sísí Demonstrace v Egyptě Egypt

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy