Egypt zneužívá protiteroristické zákony k represi opozice, protestuje Amnesty International

Egyptská vláda zneužívá tajnou státní agenturu určenou pro boj s terorismem k zadržování pokojných demonstrantů, novinářů a kritiků vládní politiky. Na základě vykonstruovaných obvinění je pak zatýká bez řádného soudního procesu.

Ve dnes zveřejněné zprávě to napsala nevládní organizace pro lidská práva Amnesty International (AI). Egyptská vláda zatím na zprávu nereagovala, dlouhodobě však podobná obvinění odmítá.

Podle AI využívá režim autoritářského prezidenta Abdala Fattáha Sísího k umlčení opozice stále častěji takzvanou Nejvyšší prokuraturu pro státní bezpečnost (SSSP). Ta má být zodpovědná za vedení soudního řízení například ve věcech terorismu. Egyptské úřady však podle AI zneužívají nedávno přijatých protiteroristických zákonů a zatýkají osoby za účast na pokojných protestech, či kvůli "směšným" záminkám, jako například za mávání duhovou vlajkou na koncertě.

We call on #Egypt's @AlSisiOfficial to immediately and unconditionally release all the people detained for peacefully expressing their opinions or for defending human rights or carrying out journalistic work. Join us. https://t.co/2vTtIjgz1I

— Amnesty International (@amnesty) November 27, 2019

"SSSP dnes v Egyptě rozšířila definici terorismu tak, že zahrnuje pokojné protesty, příspěvky na sociálních sítích a legitimní politické aktivity," řekl agentuře AP Philip Luther, ředitel AI pro Blízký východ a severní Afriku.

Amnesty International při svém výzkumu zaznamenala případy novináře, jehož kvůli "vysílání falešných zpráv" úřady opakovaně krátkodobě zadržují už po tři roky, či případ právníka zabývajícího se lidskými právy, který byl zadržen za účast na protestu, na kterém ve skutečnosti nebyl. Několik křesťanů také bylo zatčeno za "pomoc teroristické skupině", což je častý výraz, kterým úřady odkazují na zakázané Muslimské bratrstvo. Podobných případů našla AI přes sto.

Prokuratura SSSP vznikla již v roce 1953. Funguje tajně a působí v ní pouze hrstka státních zástupců, kteří však mají rozšířené pravomoci a mohou rozhodovat i o zadržování lidí. Úzce spolupracuje se zvláštními policejními jednotkami z takzvané národní bezpečnostní agentury. Ta o podezřelých poskytuje SSSP tajné zprávy, které pak prokurátoři využívají jako důkazy. "Není zde žádný soudní dohled. Je to úplně uzavřený okruh. Pokud by se tyto případy dostaly před soud, byli by tito lidé hned osvobozeni," řekl autor zprávy Hussein Baoumi.

Egyptské bezpečnostní složky letos v září tvrdě zakročily proti protivládním protestům. SSSP podle Amnesty hrála zásadní roli při zadržení tisíců lidí, kteří nyní čelí obviněním souvisejícím s terorismem.

"Naším cílem je touto zprávou jasně říci, že když je někdo v Egyptě obviněn z terorismu, tak mezinárodní komunita nemůže tuto informaci nekriticky přijmout," poznamenal Baoumi. "Spíš je pravděpodobné, že byl takový člověk zatčen za to, že pokojně vyjadřoval svůj názor," dodal.

Úřady v úterý podle jednoho z opozičních právníků propustily 214 lidí zadržených v souvislosti se zářijovými protesty. Vyšetřování jejich případů však nadále pokračuje. Ve věznicích i tak zůstává na 1500 lidí zadržených při zásahu proti demonstrantům a disidentům.

V neděli egyptské úřady zakročily proti jednomu z posledních vůči vládě kritických médií Mada Masr. Policie v úterý rovněž zadržela dalších šest lidí včetně tří novinářů. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v týž den Egypt vyzval, aby respektoval svobodu tisku a žurnalisty propustil.

Související

Více souvisejících

Egypt Abd Fattáh Sísí amnesty international lidská práva novináři

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 2 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Miloš Zeman

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Naše vojáky na Ukrajině nechceme, řekli rozhodně Poláci. Jednotky NATO taky ne

Více než 70 procent Poláků neschvaluje vyslání svých vojáků ani vojáků Severoatlantické aliance na Ukrajinu. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění, který provedl institut IBRIS pro polský deník Rzeczpospolita.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy