Epidemie koronaviru v Izraeli není na ústupu, počet nakažených zase narůstá

Izraelské ministerstvo zdravotnictví dnes ohlásilo 1227 nových případů koronaviru, což je nejvyšší denní údaj od 19. října. Podle úřadu nákaz přibývá s tím, jak země nedávno začala uvolňovat předchozí uzávěru. Nachman Aš, který koordinuje protiepidemická opatření, na dnešní schůzi na ministerstvu zdravotnictví označil za mylný názor řady lidí, že koronavirus už je na ústupu.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

V devítimilionovém Izraeli je přes 10.000 aktivních případů nákazy, na více než třímilionovém palestinském Západním břehu dokonce ještě víc - 11.500. Izrael má od začátku epidemie potvrzeno více než 337.000 infikovaných a s covidem-19 tam zemřelo 2865 lidí. Na Západním břehu Jordánu je 720 úmrtí. Na druhém palestinském území, v Pásmu Gazy, mají přes 9700 aktivních případů a 105 úmrtí s covidem-19.

Náměstek izraelského ministra zdravotnictví Joav Kiš dnes řekl, že lze očekávat opětný růst infekce.

Vláda se snaží uvolňovat ekonomiku a minulý týden na zkoušku povolila otevřít 15 obchodních center. O víkendu je zaplavily davy lidí, což vyvolalo mezi odborníky značnou kritiku. Ministři odpovědní za řešení epidemie proto tento týden opatření znovu zpřísnili - z původního povolení jednoho zákazníka na sedm metrů čtverečních kapacitu prodávajících míst v centrech omezili na jednoho zákazníka na 15 metrů čtverečních.

Původní opatření zůstává v platnosti jenom pro menší obchody s plochou do 150 metrů čtverečních, přičemž uvnitř může být jenom deset lidí včetně personálu. Obchodní centra byla v Izraeli zavřená od poloviny září.

Izrael se snaží uzávěru uvolňovat postupně. V neděli se mohli do škol vrátit i středoškoláci a dnes se měla znovu otevřít některá muzea. Ministr zdravotnictví Juli Edelstein ale v pondělí řekl, že budou-li počty infikovaných dále růst, mělo by se uvolňování zastavit a opatření naopak zpřísnit.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Věznice jsou ohnisky koronaviru, ale očkování v nich ale vázne, píše…

16.01.2021 10:38 Když Izrael začal v prosinci očkovat své obyvatele, ministerstvo zdravotnictví vyčlenilo dávky pro…

Nové informace o mohutné explozi v Bejrútu. Stopy vedou k Asadovi, píše…

15.01.2021 12:05 Loď s nákladem dusičnanu amonného, který loni explodoval v bejrútském přístavu a zabil na 200 lidí,…

Izrael úspěšně očkuje díky specifičnosti dohody s Pfizer, píše server CTech

14.01.2021 10:30 Izrael dokázal za tři týdny naočkovat proti covidu-19 více než 20 procent svých obyvatel a dokázal…

Zeman doufá, že Biden přehodnotí stahování vojáků z Afghánistánu

13.01.2021 17:26 Prezident Miloš Zeman vyslovil naději, že s administrativou nového amerického prezidenta Joea…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama